Medzinárodnému dňu žien v Česku odzvonilo. Senát v stredu večer schválil a posunul do poslaneckej snemovne návrh zákona, ktorý mení hneď dva sviatky v strednej Európe spájané s propagandou totalitného režimu (na snímke ČTK).
MDŽ má podľa novely nahradiť Sviatok matiek a 1. máj chcú senátori premenovať na Sviatok jari a práce.
„Medzinárodný deň žien komunistický režim celých 40 rokov zneužíval na svoju glorifikáciu pod rúškom pripomienky boja za ženské práva,“ cituje nezávislého senátora Martina Mejstříka, jedného z predkladateľov novely, spravodajský server Aktuálně.cz.
Podľa KSČM ide o vybavovanie si účtov s komunistami. „Radovať sa z toho, že bol vyškrtnutý Medzinárodný deň žien zo zoznamu významných dní v kalendári, je hlúpe,“ povedala pre iHNed.cz hovorkyňa KSČM Monika Hoření.
U nás neprešiel vznik ČSR
Spájanie Medzinárodného dňa žien s érou totalitného režimu v bývalom Československu považujú českí komunisti za dôkaz toho, že Martin Mejstřík nepozná historické súvislosti vzniku tohto sviatku.
Ústavnoprávny výbor v Senáte rovnako navrhuje zrušenie Dňa vzdelanosti a Dňa rodiny. Podľa senátora Josefa Pavlatu sa tieto sviatky nevzťahujú k Českej republike.
Na Slovensku sa politici naposledy zaoberali myšlienkou zmeny v kalendári v roku 2004. Vtedajší minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník navrhoval ustanovenie ďalšieho štátneho sviatku, 28. októbra ako Dňa vzniku 1. Československej republiky (ČSR).
Ministerstvo kultúry vtedy neodporučilo počet štátnych sviatkov rozširovať, aj keď slávenie vzniku ČSR ako v susednom Česku podporovali aj vtedajší prezident Rudolf Schuster či premiér Mikuláš Dzurinda.
O dva roky neskôr žiadal predseda ľavicovej strany Úsvit Ivan Hopta zrušenie Dňa boja za slobodu a demokraciu. Hopta vtedy označil 17. november 1989 za najväčší podvod v novodobých dejinách Slovenska. (toh)