Vojenská vláda v Mjanmarsku narazila na nepreniknuteľný odpor. Postavila sa proti nej najváženejšia časť spoločnosti - budhistickí mnísi. Stovky rádových bratov pochodujú ulicami najväčších miest v krajine. Na juntu vytasili nenásilné gestá a náboženskú symboliku.
Demonštranti ovinutí červeným súknom odmietajú tradičnú misku ryže od vojakov a predstaviteľov vlády. Podľa Associated Press jeden z pochodov viedol mních s miskou obrátenou dnom nahor, čo je znakom exkomunikácie. Budhisti veria, že bez pravidelných dobrých skutkov aj vo forme darov pre mníchov nedosiahnu stav blaženosti – nirvánu.
Mnísi majú silu
Marie Peřinová z organizácie Člověk v tísni sa z Mjanmarska vrátila pred tromi týždňami.
Práve zapojenie mníchov do protestov považuje za prielom. „Vláda si uvedomuje ich silu, pre každú rodinu je odmietnutie mníchov veľmi nepríjemné. Aj radoví vojaci tak začínajú pochybovať o svojich činoch. Pre armádu bude po takom tlaku ťažšie protesty potlačiť,“ povedala SME Peřinová. Pripúšťa však, že sa vláda proti davom odváži zasiahnuť so zbraňami.
Po zatýkaní vodcov demonštrácií, a potom ako armáda použila slzný plyn a varovné výstrely, pritvrdili aj inak mierumilovní mnísi. Cestu za modlitbami do uzavretej historickej pagody v bývalom hlavnom meste Rangún si prebili. Okolostojaci civilisti ich v tom podľa denníka Guardian povzbudzovali.
Agenti, gangy a odbory
Štát na demonštrujúcich mníchov nasadil tajnú políciu.
Podľa svedkov pochodu ich muži v civile nakrúcali na kamery, v bočných uličkách pri trase sprievodov stáli transportéry. Do boja podľa denníka Guardian junta naverbovala aj zločinecké gangy a odbory. V postupe proti mníchom je aj napriek tomu veľmi opatrná.
„Aj členovia junty sú samozrejme veriaci. Tí najvyššie postavení generáli navštevujú kláštory a snažia si mníchov nakloniť. A potom to využívajú na propagandu. Časť predstavených kláštorov sa musela podvoliť, radoví mnísi sú však proti,“ povedala Peřinová.
Na ospravedlnenie tvrdých zásahov vláda využíva štátom kontrolované médiá. Denník New Light of Myanmar napríklad napísal, že použitie slzného plynu vyprovokovali demonštranti, ktorí „ozbrojení palicami a mečmi napadli dôstojníkov“.
Čína zaryto mlčí
Z exilu sa medzičasom ozývajú hlasy, ktoré o pomoc žiadajú Čínu. Čínska ľudová republika je však dlhodobo najväčším podporovateľom vládnucej junty a zásobuje ju zbraňami. „Bolo by úžasné, keby sa aspoň slovne dokázali pripojiť k výzve na nenásilné riešenie krízy v krajine. Ale to sa od Číny nedá čakať,“ myslí si Peřinová.
Posledné vážne demonštrácie Mjanmarskom otriasli v roku 1988. Vojenská junta vtedy protesty potlačila zbraňami, zahynulo približne tritisíc ľudí. Moc v krajine si generáli držia dodnes.