Líder Zimbabwe je jediný africký politik, ktorý nemôže cestovať do Európskej únie. Začiatkom decembra však Portugalsko plánuje urobiť výnimku.
V Lisabone sa po prvý raz za sedem rokov uskutoční summit lídrov Africkej a Európskej únie. A pozvánku by mal dostať aj prezident Mugabe (83).
Britský premiér včera pohrozil, že v tom prípade na summit nepríde. Prekáža mu, že režim v Zimbabwe porušuje ľudské práva a potláča opozíciu.
Brown tvrdí, že Mugabeho účasť podkope kredibilitu summitu a odvráti pozornosť od dôležitých tém. Tými sú klimatické zmeny, migrácia, korupcia či zdravotníctvo.
Vláda v Harare mu odkázala, že iba „mrhá časom“ a prezident Mugabe do Lisabonu pôjde.
Portugalci za Mugabeho, Slovensko nemá názor
Hovorca portugalského predsedníctva v EÚ odmietol hrozbu z Londýna priamo komentovať a povedal len, že otázka účasti sa rieši. Diplomatické kanály boli priamejšie a Lisabon je údajne rozhodnutý zorganizovať summit aj bez Browna.
Hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí SME povedal, že Bratislava summit podporuje a privítala by kompromis v únii. K otázke Mugabeho prítomnosti na summite sa nevyjadril.
Lídra Zimbabwe viacerí africkí lídri napriek povesti diktátora uznávajú a pohrozili, že ak nedostane pozvanie, neprídu ani oni. „Je najstarším lídrom Africkej únie a mnohí ho považujú za bojovníka za slobodu,“ povedal Reuters nemenovaný portugalský diplomat. Mugabe bol 10 rokov za mrežami za protesty proti vládnucej bielej menšine.
Na čele Zimbabwe je od roku 1980, keď vtedajšia Rodézia získala samostatnosť od Británie.
Kedysi jeden z najbohatších kútov Afriky trápia vážne ekonomické problémy. Až 80 percent ľudí je bez práce, v krajine je nedostatok jedla a má najvyššiu infláciu na svete (6600 percent). Štyria z piatich Zimbabwčanov sú pod hranicou chudoby a štvrtina z 12 miliónového národa ušla za hranice.
Brown na najbližšom októbrovom summite vyzve ostatných lídrov únie, aby tiež bojkotovali lisabonský summit, ak na ňom bude Mugabe.
Včera zároveň vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby do krajiny poslala humanitárnu misiu. Žiadal tiež, aby sa sankcie EÚ proti exponentom režimu ešte rozšírili.
Mugabe nie, junta áno
Vzápätí však čelil obvineniu z dvojakých štandardov. Portugalský europoslanec Paolo Casaca vyhlásil, že Brown je tvrdý na Zimbabwe iba preto, že je „ekonomicky bezcenná “.
V BBC Today poukázal na to, že Británia nemala problém s účasťou na marcovom summite lídrov Aseanu (Ázijský ekonomický blok), na ktorý prišli aj zástupcovia nedemokratického mjanmarského režimu.
Na tvrdý postoj k Mugabemu vyzval tento týždeň Browna druhý najvyšší hodnostár anglikánskej cirkvi, arcibiskup John Sentamu.
Za „efektívnu intervenciu“ loboval aj nositeľ Nobelovej ceny mieru, juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu.