Momentálne asi najúspešnejší ruský spisovateľ Boris Akunin (vlastným menom Grigorij Čchartišvili –narodil sa v Tbilisi), ktorého príbehy britského džentlmena s ruskými koreňmi – Erasta Fandorina obleteli celý svet, sa napríklad v poslednom diele nechal inšpirovať vraždou agenta Litvinenka. Mal by som preňho ďalší tip, jedno meno. Ališer Usmanov.
Podľa magazínu Forbes jeden z 300 najbohatších ľudí sveta. Jeho menu sa v ruských a ani britských médiách nedalo posledný týždeň vyhnúť. Veď chce ovládnuť severolondýnsky Arsenal! Skončili sa časy, keď sa jeho fanúšikovia vysmievali juhozápadnej Chelsea, že ich kúpil ruský oligarcha Roman Abramovič. Teraz sú v podobnej situácii oni. A možno ešte v horšej.
Povesť Usmanova, v Rusku veľaváženého oceliara s mediálnym impériom (vlastní denník Kommersant, ruskú obdobu MTV aj mobilnú sieť Megafon) je mierne povedané – pochybná. Odvážnejší hovoria rovno, že je mafián. Aj preto Craig Murray, bývalý britský ambasádor v Uzbekistane (tam sa Usmanov narodil), poslal do Londýna dva tajné telegramy, kde ich pred ním varoval. Márne, Usmanov už niekoľko hodín vlastní niečo cez 15 percent klubu. Nielen futbalom je však Usmanov zaujímavý. Ako správny ruský miliardár a patriot sa vrhol na záchranu vzácnych ruských umeleckých skvostov. Pred pár dňami zavolal do aukčnej siene Sotheby's, aby zrušila predaj zbierky nedávno zosnulého ruského dirigenta Rostropoviča. Rovno za ňu zaplatil vyše 40 miliónov dolárov. Všetko len preto, aby sa vrátili do ruských galérií.
No nezaslúžila by si takáto postava uplatnenie v ďalšom z dobrodružných príbehov džentlmena, akým je Erast Fandorin?Mirek Tóda