Všetko trvalo dlhšie, ale kataster je zadarmo

Dočasné výpadky z preťaženia, lapsus v podobe zverejnenia rodných čísiel, ale najmä takmer 268 tisíc zdarma vygenerovaných informatívnych listov vlastníctva nehnuteľnosti za desať dní - to sú prvé skúsenosti s uvedením bezplatného elektronického katastra

na Slovensku. "Chyby sa snažíme okamžite riešiť," hovorí predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra nehnuteľností SR Štefan Moyzes.

Spustenie projektu úrad aj zákonodarcovia viackrát odsúvali. Verejnosť očakávala spustenie začiatkom roka. Vy ste v rozhovore pre S-reality ešte začiatkom roka predpokladali, že spustíte portál v apríli. Prečo toľké prieťahy?

Rozhovor sme robili v čase, kedy som bol na svojej pozícii iba mesiac. Nie všetko som ešte vedel a nie všetko záviselo, a dodnes nezávisí, od nášho úradu. Napríklad ešte stále nie sme vlastníkmi, zmluvy s dodávateľom uzatváralo ministerstvo dopravy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bezplatný prístup na Katastrálny portál mal úrad podľa uznesenia vlády zabezpečiť v roku 2006. Na základe toho bol aj pripravený návrh novely o geodézii a kartografii - išlo o to, aby tento zákon umožňoval poskytovať niektoré služby zo zákona bezplatne. Ale bývalá predsedníčka úradu návrh ešte vlani v októbri stiahla z rokovania vlády. Súčasné vedenie úradu novelu zákona navrhlo do plánu legislatívnych úloh vlády na tento rok. Vo februári návrh schválila vláda a následne aj parlament, zákon nadobudol účinnosť od septembra. K bezplatnému poskytovaniu údajov sme ho potrebovali. Ale všetko trvalo dlhšie, ako som v decembri odhadoval.

Mimoriadny záujem spôsobil dočasné zahltenie systému. Koľko ľudí v súčasnosti môže byť naraz pripojených k portálu a pracovať s ním, aby ho nepreťažili?

SkryťVypnúť reklamu

Na portál môže byť napojených súčasne tritisíc užívateľov. Hneď po spustení bol ozaj mimoriadny záujem. Za prvých desať dní sme zaregistrovali viac ako jeden a štvrť milióna prípadov vyhľadávaní vlastníka nehnuteľnosti, systém za rovnaký počet dní vygeneroval takmer 268 tisíc listov vlastníka. Užívatelia zadali viac ako 150 tisíc zobrazení katastrálnej mapy. Na porovnanie - od začatia prevádzky katastrálneho portálu vo februári 2004 sa do augusta tohto roka zaregistrovalo 27 600 užívateľov. Z nich bolo aktívnych len zhruba 3300 mesačne.

Rátate s rozšírením?

Samozrejme áno, všetko závisí od toho, koľko budeme mať peňazí.

Nevôľu vyvolalo zverejnenie rodných čísiel. Ako je možné, že došlo k takémuto prešľapu?

Výpis z katastra nehnuteľností aj s údajom o rodnom čísle dostane iba vlastník nehnuteľnosti a iba na správe katastra. Údaje boli importované zo správy katastra k prevádzkovateľovi, ktorým je Geodetický a katastrálny ústav v Bratislave. Ten je priamo riadenou organizáciou nášho úradu. Ide o ojedinelý prípad, nakoľko v časti C Ťarchy sa štandardne rodné číslo neudáva. Úrad geodézie, kartografie a katastra SR ihneď po zistení tejto situácie uložil Geodetickému a katastrálnemu ústavu prijať opatrenia, aby tento nedostatok bezodkladne odstránil. V súčasnosti už údaj o rodnom čísle na portáli nie je. Môže sa stať, že v údajoch sú faktografické chyby? Napríklad, keď na rozdiel od riadneho listu vlastníctva vydaného katastrálnym úradom je vlastníctvo vysporiadané a na portáli sa zobrazuje nezistený vlastník?

SkryťVypnúť reklamu

Áno, vieme o tomto probléme. Pravdepodobne nastala chyba v aplikácii dodanej zhotoviteľom. My môžeme zaručiť, že údaje zo správ katastra a z centra sú v poriadku. Momentálne situáciu overuje Výskumný ústav geodézie a kartografie.

Pri mnohých pozemkoch chýbajú akékoľvek údaje. Prečo?

Existujú listy vlastníctva, ktoré ešte nie sú v elektronickej forme. Evidencia nehnuteľností existuje od roku 1964. Zakladanie listov vlastníctva sa začalo teda v tomto období. Automatizované spracovanie takzvaných výkazov zmien sa realizovalo len v jednom automatizovanom informačnom stredisku v Bratislave, kde sa všetky dokumenty v písomnej forme z jednotlivých regiónov zasielali na spracovanie. Takýmto spôsobom sa spracovávali len základné údaje o vlastníkoch, o nehnuteľnostiach, ale textová časť, ako napríklad poznámky o neidentickom pozemku, nebola zaznamenaná v elektronickej forme. A to môžu byť práve takéto prípady. Z toho dôvodu sú informácie poskytované z katastrálneho portálu len informatívne.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko z celkovej mapy tvorí územie bez informácií?

súčasnosti 57 percent územia je pokryté vektorovou mapou, čiže údaje sú dostupné aj v elektronickej podobe. Zostáva pokryť vyše štyridsať percent. Nezabúdajme, katastrálny operát na Slovensku je vo veľmi zlom stave. Dôvody pochádzajú ešte z histórie. Na Slovensku platilo uhorské právo, keď majetok rovnakým dielom dedili všetky deti. V Českej republike to bol vždy len najstarší potomok. Naše parcely sú preto rozbité, majú obrovský počet vlastníkov. Pozemková kniha, do ktorej sa povinne zapisovalo vlastníctvo, sa viedla do roku 1950. Po roku 1964 síce zapisovali vlastníctvo notári, ale zápisy sa hlavne v extravilánoch nerobili vzhľadom na to, že sa evidovali iba užívateľské práva. Preto sa robia registre obnovenej evidencie pôdy, aby sa našli vlastníci a informácie sa dostali do elektronickej formy. Je to však zložité a dlho to, aj vzhľadom na spomínanú rozdrobenosť a nevyhnutnosť vracať sa do histórie vlastníctva niekoľko desaťročí dozadu, trvá. Preto toľko prázdnych miest.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dajú získať údaje k takýmto nehnuteľnostiam?

Pokiaľ na správe katastra žiadateľ požiada o výpis z takéhoto listu vlastníctva, je potrebné ho najprv zaktualizovať, to znamená doplniť údaje z originálu listu vlastníctva do elektronickej formy, prípadne doplniť údaje z pozemkovej knihy. Až potom je možné vydať výpis z listu vlastníctva použiteľný pre právne úkony.

Čo ak o svojej nehnuteľnosti na portáli nájdem nesprávne údaje?

tom prípade by mal vlastník postupovať v zmysle predpisov, to znamená, že by mal osloviť príslušnú Správu katastra, ktorá spravuje údaje o tejto nehnuteľnosti, s požiadavkou na opravu údajov. Samozrejme je potrebné doložiť aj príslušné listiny, ktoré budú podkladom k tejto zmene. Dôležité je vedieť, že každému občanovi vyplýva z katastrálneho zákona ohlasovacia povinnosť. Je v záujme každého ohlásiť na príslušnej správe katastra každú zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnávaniu s internetovou verziou obchodného registra sa katastrálny portál iba ťažko vyhne. Prečo nie je možné vyhľadávať všetky nehnuteľnosti vo vlastníctve osoby jednoduchým zadaním jej mena? V skúšobnej verzii to bolo...

Projekt pre voľný informačný prístup do katastra bol takto zadaný. Požadovalo sa od nás vyhľadávanie cez katastrálne územie, a tomu zodpovedali aj vyčlenené finančné prostriedky. Vyhľadávať podľa mena cez celé územie Slovenskej republiky aplikácia naďalej umožňuje len oprávneným osobám, ako sú súdy, či exekútori.

Portál ponúka vyhľadávanie údajov podľa grafického rozhrania. Najmenšia mapa, ktorú zobrazuje, je však mapa celého katastrálneho územia obce či mesta. Bude sa niekedy dať preklikať sa cez mapu na úroveň jednotlivých pozemkov?

SkryťVypnúť reklamu

Keď sme zadávali požiadavku, chceli sme, aby sa dalo vyhľadávať cez číslo parcely. Samozrejme to súviselo aj s finančnými možnosťami. V súčasnosti nie je reálne a nie je ani prioritou zmeniť tento spôsob vyhľadávania.

Prečo sa dá grafická časť pozerať len s pomocou prehliadača Internet Explorer?

Je to preto, že aktuálna verzia autodesk mapguide, teda nástroja na zobrazenie mapy, podporuje len Internet Explorer. Keď výrobca softvéru dodá ďalšie komponenty, zaradíme ich.

Výpisy sú informatívne. Rátate s tým, že v budúcnosti budú môcť slúžiť ako skutočný doklad?

Áno, v súčasnosti pracujeme na projekte elektronickej podateľne. Hneď ako bude vyriešený postup s elektronickým podpisom, bude môcť byť použitý výstup z portálu aj ako verejná listina.

SkryťVypnúť reklamu

Plánujete portál časom rozšíriť aj o ďalšie služby, napríklad o elektronické podávanie návrhov na vklad a podobne?

Aj toto by mala vyriešiť elektronická podateľňa a registratúra. Výsledkom spomínaného projektu bude pilotné riešenie, ktoré by malo byť na svete po novembri tohto roka. Potom náš úrad chce toto pilotné riešenie zaviesť na všetky správy katastra. Začať by sa malo elektronickým vydávaním overených výpisov z listov vlastníctva použiteľných pre právne úkony. Potom príde prijímanie podaní elektronicky. Tento vývoj však predpokladá, že legislatívci upravia ďalšie, súvisiace zákony. Najmä zákon o správnom konaní.

Pripravujete pre portál aj inú jazykovú mutáciu, ako je slovenčina?

krátkom čase, najneskoršie do novembra, spustíme anglickú verziu. Už dnes je však možné získavať informácie z portálu z ktoréhokoľvek miesta sveta. Je to iba otázka prístupu k internetu.

SkryťVypnúť reklamu

Budú medzi sebou prepojené katastrálne portály viacerých krajín?

súčasnosti spolupracuje Úrad geodézie, kartografie a katastra SR v rámci programu e-government na projekte EULIS Plus, financovanom z prostriedkov eTEN. Cieľom projektu je prieskum možného budúceho pripojenia slovenského katastrálneho portálu do služby EULIS (European Land Information Service). V rámci služby EULIS konzorcium vybraných európskych krajín poskytuje informácie z národných katastrálnych registrov na stránke www.eulis.org. V tomto prípade však ide o zložitý proces z legislatívneho, ako aj technického hľadiska. Je potrebné dbať hlavne na zvýšenie kvality a bezpečnosti poskytovaných údajov.

Ako často aktualizujete dáta? Bude niekedy možné vkladanie údajov o vlastníctve on-line?

SkryťVypnúť reklamu

súčasnosti je nastavená aktualizácia v týždennom režime. Samozrejme, ak bude realizovaná elektronická podateľňa a výstupy z portálu budú mať náležitosti verejnej listiny, bude aktualizácia nastavená na denný režim.

Slovenský katastrálny portál pripravovala rovnaká firma ako v Českej republike. Je medzi nimi nejaký rozdiel?

Áno. Smelo môžeme povedať, že náš portál je lepší. Samozrejme, úlohu tu hrá aj skutočnosť, že je novší. Český portál je napríklad dimenzovaný na 1500 súčasne pristupujúcich užívateľov. Náš portál teda ráta s dvojnásobkom. Počet zostáv, ktoré môžu užívatelia vygenerovať za jednu hodinu na našom portáli je dvanásť až dvadsať tisíc. U našich českých susedov je to iba desať tisíc zostáv za hodinu. Jedine na Slovensku poskytuje portál služby v takom širokom rozsahu zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Halka Tytykalová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 399
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 001
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 693
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 273
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 094
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 655
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 640
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu