BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti v novele trestného zákona navrhuje zaviesť sankcionovanie právnických osôb. Firmy majú byť trestané za to, že sa ich zástupcovia dopustili trestného činu v súvislosti s ich podnikaním. Sankcie sú od jedného milióna do pol miliardy korún až po zhabanie majetku, ak pôjde napríklad o trestné činy vydierania či obchodovania s drogami. O výške sankcie by rozhodoval súd podľa závažnosti deliktu. Nutnosť zavedenia postihov firiem, ktoré doteraz náš trestný zákon nepozná, odôvodňuje ministerstvo medzinárodnými záväzkami Slovenska.
„Náš návrh novely trestného zákona zavádza sankčný mechanizmus pre právnické osoby, ale v žiadnom prípade nie ich trestnoprávnu zodpovednosť,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.
Tvrdí kontra mäkkí
Kým ministerstvo zavedenie trestnej zodpovednosti de iure odmieta, de facto ju pripúšťa. Návrh prokurátora na uloženie trestov právnickej osobe totiž nemá byť podmienený väzbou na trestné stíhanie fyzickej osoby alebo zistením jej totožnosti. „Materiálne tak Slovensko naplní požiadavku prijať trestnoprávnu zodpovednosť firiem za delikty fyzických osôb aj v prípadoch, keď ju formálno-právne nevyjadrí,“ konštatuje sa to v dôvodovej správe vládneho návrhu. Ministerstvo odôvodňuje takéto kompromisné riešenie argumentom, že právnické osoby nemajú vôľu a tým možnosť výberu konať v súlade s právom alebo proti nemu.
Poslanec a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) naopak tvrdí, že firmy nestačí iba sankcionovať, ale musia byť nositeľom priamej trestnoprávnej zodpovednosti. Preto s Gyulom Bárdosom (SMK) tento týždeň podávajú vlastný návrh novely trestného zákona. Vládnu verziu považujú len za formálne splnenie medzinárodných záväzkov, ktoré v praxi nebude zamedzovať trestnú činnosť.
Netrestať vrátnika
Potrebu trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb aj de iure vysvetlil Lipšic na príklade firmy, ktorá sa rozhodne korumpovať štátnych úradníkov kvôli získaniu štátnej objednávky. „Dnes môže byť potrestaný vrátnik, ktorý odniesol kufrík s peniazmi. Ale v skutočnosti korumpovala firma, preto musí byť potrestaná, aby v trestnej činnosti nepokračovala,“ povedal Lipšic.
Podľa Lipšica rozdiel medzi návrhmi spočíva v tom, že ministerská novela firmy trestá iba majetkovými sankciami a nie vo všetkých prípadoch vymedzuje delikty, za ktoré môžu byť potrestané.
Jurči označil návrh opozičných poslancov Bárdosa a Lipšica za tvrdý variant riešenia, kým ministerstvo presadzuje mäkší kompromis.
Snahy vlády a časti opozície postihovať v trestnom zákone firmy s nevôľou sleduje časť podnikateľov.
Podľa zväzu chemického a farmaceutického priemyslu môže výška vládou navrhovaných sankcií pre malé firmy znamenať ich zánik. „Oba návrhy zhoršujú podnikateľské prostredie a zvyšujú možnosť zneužitia zákona na kriminalizáciu podnikania či na nekalý konkurenčný boj,“ povedal Roman Karlubík zo zväzu.
Záväzok, alebo nie?
K výhradám chemikov sa pripája Republiková únia zamestnávateľov združujúca podniky z ďalších odvetví. Obe organizácie odmietajú zdôvodnenie vlády, že na legislatívnu novinku nás zaväzujú medzinárodné zmluvy. „Podľa našich analýz to nie je pravda, žiadne takéto záväzky sme neobjavili,“ povedal Martin Hošták z RÚZ.
Ministerstvo spravodlivosti na obavy podnikateľov reaguje, že už aj dnes sa v rámci konkurenčného boja nástroje trestného práva zneužívajú. „Tento návrh je však najmiernejším kompromisom vzhľadom na naše medzinárodné záväzky,“ povedal hovorca ministerstva Michal Jurči. Tvrdenia podnikateľov, že Slovensku z medzinárodných zmlúv nevyplýva povinnosť zaviesť právnu zodpovednosť právnických osôb, označil za nezmysel.
„Stačí sa v dôvodovej správe k návrhu novely pozrieť na zoznam 28 medzinárodných dokumentov, ktoré nás na to zaväzujú,“ povedal Jurči.
Obavy zo zneužitia odmieta aj opozícia. „Trestné konanie dáva väčšiu záruku spravodlivého prešetrenia prípadov ako správne konanie, v ktorom môžu byť firmy sankcionované aj dnes,“ tvrdí Lipšic.
Oba návrhy zhoršujú podnikateľské prostredie a zvyšujú možnosť zneužitia zákona na kriminalizáciu podnikania či na nekalý konkurenčný boj.“
Roman Karlubík Zväz chemického a farmaceutického priemyslu