BRATISLAVA. Na otázku, na úrovni akej inflácie by mal byť výnos, ktorý by mali dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) garantovať sporiteľom v niektorom z dôchodkových fondov v II. pilieri, ministerstvo financií nepoznalo ani včera odpoveď. „Zatiaľ je to len v rovine pracovných návrhov,“ povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál.
Minister financií Ján Počiatek minulý týždeň povedal, že DSS by mali sporiteľom garantovať výnos na úrovni inflácie. Napríklad tak, že by sa vytvoril štvrtý fond, ktorý by takúto záruku sporiteľom dával. Počiatek v rozhovore pre SME povedal, že za schodnejšie považuje, aby sa výnosy z hľadiska inflácie vyhodnocovali „naraz za celé obdobie pri odchode do dôchodku, a nie každý rok“.
Hovorca Šmál včera povedal, že ministerstvo nebude striktne trvať na požiadavke, aby DSS garantovali sporiteľom výnos na úrovni inflácie. Má to byť vecou vzájomnej dohody.
Na otázku, ako by mala garancia výnosov v II. pilieri vyzerať, nevedelo odpovedať ani ministerstvo práce: „Ide o otvorenú a stále prebiehajúcu diskusiu.“
Ani Asociácia DSS zatiaľ nepozná podrobnosti návrhu. „Takýto návrh môže znamenať, že investovanie bude viac konzervatívne a v konečnom dôsledku to môže znamenať pre klienta nižšie výnosy,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie Ivan Barri.
Investície garantovaných fondov by podľa neho vyzerali približne rovnako, aké sú dnes investície v konzervatívnych fondoch. Portfóliá fondov by boli tvorené štátnymi alebo štátom garantovanými dlhopismi spolu s úložkami na termínovaných účtoch a bežných účtoch. „Akákoľvek dodatočná úprava systému tak, ako to mediálne prezentovali zástupcovia vlády, zákonite prinesie nižšie výnosy pre sporiteľa,“ povedal Barri.
Pokiaľ by mal nejaký fond garantovať výnosy na úrovni inflácie, svoje investičné portfólio by podľa hlavného ekonóma Citigroup v Česku Jaromíra Šindela mohol rozšíriť napríklad o dlhopisy, ktoré sú viazané na infláciu. „Ak by mal fond garantovať výnosy na úrovni slovenskej inflácie, nastal by problém, ak by sa odchýlila od inflácie eurozóny,“ povedal Šindela. Na Slovensku neexistuje žiadny dlhopis viazaný na infláciu. Vláda by síce mohla takéto dlhopisy vydať, ale ich následné speňaženie by bolo problematické.
Garanciu určitých výnosov dnes ponúkajú niektoré zaistené fondy. Podľa šéfa Treasury Privatbanky Mirona Zelinu je to za cenu vyšších poplatkov a investori prichádzajú o časť možného výnosu. „Garancia zaisteného fondu platí len v určitých okamihoch, teda k niektorým konkrétnym dátumom a nie počas celého obdobia jeho existencie,“ povedal Zelina.