BRATISLAVA. Do začiatku septembra pracovníci Sociálnej poisťovne prepočítali približne 58-tisíc starobných dôchodkov. Do konca roka, dokedy je poisťovňa povinná vydať všetky rozhodnutia o novej výške dôchodku, teda zostáva ešte takmer 32-tisíc prípadov. Informáciu o novej výške dôchodkov a doplatku rozdielu, tak ako ho určuje zákon, by už mali mať tí, ktorých Sociálna poisťovňa mohla vybaviť ako takzvané jednoduchšie prípady. Teda také prípady, keď dôchodca napríklad nepoberal k starobnému dôchodku ešte ďalší, povedzme vdovecký dôchodok, niektorý z príplatkov a pod. Zložitejšie prípady začali preratúvať v druhom septembrovom týždni.
Prečo sa prepočítava
Starobné dôchodky z minulosti sa prerátavajú v zmysle zákona o sociálnom poistení, ktorý nadobudol účinnosť vlani v auguste. Cieľom je zmierniť rozdiely medzi „novými“ a „starými“ dôchodcami, ktoré vznikli zmenou spôsobu vypočítavania dôchodkov platného do konca roka 2003. Vtedajšie pravidlá totiž nepovoľovali zohľadniť vo výške dôchodku priemerný mesačný zárobok vyšší ako 10-tisíc korún, alebo sa úplne nezohľadnilo obdobie zamestnania po vzniku nároku na dôchodok.
Komu áno a komu nie
Sociálna poisťovňa na základe údajov, ktoré už o poistencoch má, predpokladá, že bude potrebné prepočítať približne 90-tisíc dôchodkov. Toľko ich zhruba patrí pod zložitú definíciu zákona. Čo najjednoduchšie povedané, prepočítavajú sa dôchodky priznané podľa starého systému ešte pred reformou z roku 2004, ale len v tom prípade, ak priemerný zárobok bol vyšší ako 10 000 korún (údaj o výške priemerného zárobku je uvedený v rozhodnutí o dôchodku), alebo dnešný poberateľ dôchodku v minulosti pracoval aj po dosiahnutí veku odchodu do dôchodku a nepoberal pritom dôchodok. Ako však upozorňuje poisťovňa, prepočet starobných dôchodkov sa netýka všetkých starobných dôchodkov, ktoré priznali medzi rokmi 1988 a 2004. Starobné dôchodky (za ktoré sa od januára 2004 považujú aj pomerné starobné dôchodky a mimoriadne poskytované starobné dôchodky) sa prepočítajú len vtedy, ak ich výšku vypočítali podľa zákona č. 100/1988 Zb. a vychádzalo sa pritom z priemerného mesačného zárobku upraveného na sumu 4067 Sk, prípadne výšku dôchodku obmedzili najvyššími výmerami dôchodkov. Prepočítavajú sa iba starobné a nie invalidné dôchodky.
Žiadať netreba
O prepočítanie dôchodku netreba poisťovňu žiadať. Vychádza z vlastných údajov, ktoré má k dispozícii. „Ak sa však niekto domnieva, že spĺňa podmienky a nezaradili sme ho, môže nás na to písomne upozorniť,“ hovorí riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne Rudolf Križan. Ak vám však ešte neprišlo rozhodnutie, nemusí to hneď znamenať, že na vás zabudli. Poisťovňa začala v januári od najstarších, ale aj od najjednoduchších prípadov, zložitejšie prípady začali riešiť len v septembri. Posledné, najzložitejšie prípady budú počítať až koncom roka ručne, bez pomoci softvéru. Keď nie ste spokojný alebo výmer nechápete, môžete sa obrátiť písomne na Sociálnu poisťovňu. Vaša požiadavka sa už nedostane na špecializované pracovisko, ale ju posúdi takzvaný dávkový referent. Ďalšou možnosťou, s ktorou sa už v Sociálnej poisťovni stretli, je podanie opravného prostriedku cestou súdu.
Keďže ide o zložitú problematiku, pracovníci Sociálnej poisťovne odporúčajú skôr písomný styk, ako volať na bezplatnú informačnú linku.
O prepočtestarýchdôchodkov
Kto je na rade
V súčasnosti Sociálna poisťovňa prepočítava zložitejšie prípady starobných dôchodkov. Ide o dôchodky priznané ako starobné dôchodky, pomerné starobné dôchodky alebo mimoriadne poskytované starobné dôchodky a vypočítané podľa zákona
č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení.
O koho ide
Prepočítavajú sa dôchodky, ak ich suma bola vypočítaná z upraveného priemerného mesačného zárobku 4067 Sk alebo bola obmedzená najvyššími výmerami dôchodkov a súčasne z ďalších dôvodov upravená.
Takýmito dôvodmi boli napríklad odbojová činnosť, súdna či mimosúdna rehabilitácia, zvýšenie o vojenský invalidný dôchodok, úrazový dôchodok alebo invalidné zaopatrovacie požitky a podobne (všetky dôvody sú uvedené na webovej stránke
Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk).
Sociálna poisťovňa v súčasnosti prepočítava aj starobné dôchodky, ku ktorým patrí vdovský dôchodok alebo vdovecký dôchodok či príplatok priznaný v rámci súdnej alebo mimosúdnej rehabilitácie, ak sa tieto z dôvodu obmedzenia najvyššími výmerami uvedenými v predpisoch účinných pred 1. januárom 2004 nevy– plácali alebo vyplácali v nižšej sume.
Niekoľko čísiel
Odhaduje sa, že bude potrebné prepočítať 90tisíc dôchodkov spred roku 2004.
Pôvodne sa hovorilo 80-tisíc.
Priemerná suma zvýšenia bola doteraz 892 Sk mesačne.
Sociálna poisťovňa doteraz na prepočítané dôchodky aj s doplatkami od augusta 2006 vyplatila 369,5 milióna korún.
Kto bude posledný
Posledné, najzložitejšie prípady budú počítať až koncom tohto roka manuálne, bez pomoci softvéru.
Prepočítavanie starých dôchodkov je Sociálna poisťovňa povinná ukončiť a posledné rozhodnutia dôchodcom vydať do 31. decembra tohto roka.