BRATISLAVA. Školský rok znamená, že príjmy niektorých rodín sa zvýšia. Okrem bežných podpôr od štátu, ako sú rodinné prídavky alebo daňový bonus, môžu rodiny získať ďalšie financie napríklad zo sociálnych štipendií. Najvyššie sociálne štipendium môžu dostať vysokoškoláci, a to až 7200 korún mesačne.
O štipendium, prídavky aj bonus treba požiadať vždy písomne. Štipendium sa žiada na študijnom oddelení školy, prídavky na úrade práce a bonus sa vybavuje u zamestnávateľa, prípadne v daňovom priznaní.
Žiadosť o štipendium sa zvyčajne podáva až po 1. septembri. Môže sa podať aj skôr. Škola túto žiadosť vybaví, ak sa týka nasledujúceho akademického alebo školského roku. Sociálne štipendium prizná až od septembra. Vypláca ho škola.
O sociálne štipendium nemôžu žiadať rodičia, ale len študent. Má naň nárok študent strednej školy a poslucháč denného štúdia na prvej vysokej škole. Doktorandi sociálne štipendium nedostávajú.
Nižší príjem, vyššie štipendium
Štipendium získavajú študenti z rodín s nízkym príjmom. V prípade stredoškolákov vtedy, ak je rodina v hmotnej núdzi alebo celkový príjem rodiny neprevyšuje životné minimum. Stredoškoláci majú pevne určenú sumu. Mesačne môžu dostať od 600 do 1200 korún, pričom priemer ich známok nesmie byť horší ako 3.
V rodinách vysokoškolákov môže byť príjem aj mierne nad životným minimom. Hranicu príjmu, do ktorej študenti majú na štipendium nárok, určuje vyhláška ministerstva školstva. Je súčtom životných miním členov rodiny. Za každého vysokoškoláka sa k tomu ešte pridá životné minimum pre spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu.
Na základe nej sa potom vyráta výška štipendia. To je vyššie pre študentov, ktorí študujú na vysokej škole. mimo trvalého bydliska. Tí môžu dostať mesačne najviac 7200 korún. Keď študent navštevuje školu v tom istom meste, kde aj býva, štipendium je maximálne 6000 korún.
Aj na internete
Podrobné informácie o splnení podmienok a výške štipendia sa dajú získať na študijných oddeleniach alebo na portáli ministerstva školstva - Moderná škola alebo na študijných oddeleniach, kde je aj kalkulačka na výpočet štipendia pre vysokoškolákov. "Informácie o sociálnych štipendiách a spôsobe výpočtu hranice príjmu a štipendia môžu študenti získať na študijnom oddelení, máme na to sociálneho referenta," povedala Júlia Šimková zo študijného oddelenia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. S nižším príjmom rodiny rastie výška štipendia.
Sociálne štipendium na vysokej škole
Kto má nárok
Každý študent prvého štúdia v dennej forme vysokej školy na Slovensku, ktorý tu má trvalý pobyt, ak neprekročil štandardnú dĺžku štúdia a mesačný príjem jeho rodiny nie je vyšší ako hranica príjmu stanovená na základe životného minima. Nárok nemá študent v treťom stupni vysokoškolského štúdia (doktorandi).
Výška štipendia
- maximálne 6000 Sk mesačne, ak žiadateľ študuje v mieste bydliska,
- najviac 7200 Sk mesačne, ak žiadateľ študuje 30 a viac kilometrov od miesta bydliska,
- minimálna suma je 300 Sk mesačne,
- je naviazaná na sumy životného minima. Ak sa zvýšia, automaticky stúpnu aj sociálne štipendiá.
Čo treba na získanie štipendia urobiť
- podať na študijnom oddelení alebo podateľni príslušnej fakulty žiadosť o priznanie sociálneho štipendia,
- žiadosť sa dá získať na študijnom oddelení alebo na portály ministerstva školstva Moderná škola,
- k žiadosti treba priložiť doklad o výške príjmu a o rodinnej situácii ostatných deťoch, manželstve, a pod.,
- štipendium sa žiadateľovi poskytne od prvého dňa v mesiaci, v ktorom o podporu požiadal.
Sociálne štipendium na strednej škole
Kto má nárok
Žiak strednej školy, špeciálnej strednej školy vrátane osemročného gymnázia:
- ak žije v rodine, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo
- ak jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v predchádzajúcom roku nepresiahla hranicu životného minima, aktuálneho v čase podania žiadosti.
Kto nemá nárok
Žiak, ktorý je podmienečne vylúčený zo školy.
Deti z detských domovov. Tie majú zabezpečenú komplexnú starostlivosť zo strany štátu, pričom rodičia za ich pobyt v domove platia výživné, ktoré určí súd.
Výška štipendia:
- 600 Sk mesačne pre žiaka s priemerom známok viac ako 3,0;
- 800 Sk mesačne pre žiaka s prospechom horším ako 2,0 do 3,0;
- 1200 Sk mesačne pre žiaka s priemerom 2,0 a lepším.
Čo musíte urobiť
Treba zistiť, či škola má podpísanú zmluvu s Ústavom informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) o poskytovaní sociálnych štipendií.
Podať žiadosť o priznanie štipendia. Platí vždy na príslušný školský rok. Musí obsahovať meno a priezvisko žiadateľa - žiaka, adresu trvalého pobytu a rodné číslo. Nevyhnutným dokladom je potvrdenie z úradu práce, že rodina poberá dávku v hmotnej núdzi alebo doklad o výške príjmu.
Žiadosť prijme riaditeľ školy, ktorý ju schváli a na základe známok z posledného vysvedčenia rozhodne o výške štipendia. Priložená kópia vysvedčenia nemusí byť notársky overená, stačí overenie riaditeľom.
Podklady zašle škola do ÚIPŠ. Mala by to stihnúť do 20. septembra, aby mal ústav dostatok času žiadosti spracovať a do 10. októbra odoslať peniaze na účet školy.
Na štipendium za september bude mať študent nárok aj vtedy, ak podá žiadosť do 30. septembra, v takom prípade však dostane peniaze až v novembri.
Žiadosť môže podať žiak kedykoľvek v priebehu školského roku a štátnu podporu získa od mesiaca, keď o ňu požiadal.
Na základe polročného vysvedčenia sa výška štipendia nanovo prehodnocuje a žiadateľ musí znovu predložiť potvrdenie, že rodina poberá dávky v hmotnej núdzi.
Zdroj: Ministerstvo školstva SR
Žiadosť o štipendium
Mala by obsahovať:
- Meno, priezvisko, rodné číslo a adresu žiadateľa.
- Názov univerzity a fakulty študenta spolu s jej adresou.
- Školský rok, na ktorý sa štipendium žiada.
- Študent má výslovne uviesť, že žiada o sociálne štipendium.
- Číslo účtu, ak chce štipendium poberať bankovým prevodom.
Škola by mala rozhodnúť o žiadosti najneskôr do mesiaca, v krajnom prípade do dvoch
K žiadosti treba doložiť doklady o príjme rodičov, napríklad ročné zúčtovanie dane, výpis z daňového priznania alebo potvrdenie od Sociálnej poisťovne či od úradu práce o poberaní sociálnych dávok.