Gesto urobilo vrhači prvýkrát spontánne nedávno v talianskom Rieti. Tiež ich nechali súťažiť na hlavnej ploche. Atletickí "vydedenci" na rôzne bočné športoviská, väčšinou na malé tréningové priestranstvá, chcú v tradícii pokračovať.
"Myslím, že to v Taliansku napadlo Japoncovi Murofušimu. Dnes sa mi to páčilo ešte viac. Nie som zvyknutý na mítingoch súťažiť pred takou výbornou kulisou," vysvetľoval víťazný trojnásobný majster sveta Bielorus Ivan Tichon. Hodil veľmi dobrých 81,29 metra.
V Dubnici pozval kolegov pred divákov náš bronzový medailista z nedávnych majstrovstiev v Osake Libor Charfeitag.
"Škrie nás to vyhnanstvo na rôzne lúky. Kladivo nie je vôbec nebezpečná disciplína, ak sa dodržia všetky predpisy. Klietka so správnym nasmerovaním, zaradenie súťaže do pomerne voľnej časti programu. Dúfam, že tvoríme tradíciu. Chceme docieliť, aby nás na veľkých mítingoch brali ako rovnocenných. Aj my by sme si zaslúžili občas aj súťaž trebárs v rámci Zlatej ligy," hovoril Charfreitag. Skončil piaty 77,90.
Kulisu štadióna už dávnejšie zvyknú ruka v ruke pozdraviť viacbojári. Aj oni, ich kolegyne, súťažia zväčša mimo pozornosť, hoci všeobecne sa o nich hovorí ako o kráľoch a kráľovnách atletiky.
Desaťboju nie každý rozumie. Kladivo nie je zložité, ich "prirodzenými nepriateľmi" sú futbalisti. Vrhači im vraj ničia trávniky. "Dať dohromady plochu je otázkou hodiny, dvoch," hovorili pretekári i usporiadatelia.
Kladivári majú o týždeň záverečnú veľkú súťaž sezóny Svetové atletické finále v Stuttgarte (v nedeľu 23. septembra). V Dubnici sa zišli všetci jeho účastníci.
"Môj dubnický výkon nebude stačiť na víťazstvo vo svetovom finále," poznamenal Tichon. Koľko k nemu chcete pridať? spýtali sme sa. "Aspoň meter, nepovedal som však, že vyhrám ja, ibaže na prvenstvo bude treba viac než 81,29 m. Každý z dubnických účastníkov má šance ako ja," hovoril Bielorus a poďakoval sa. Ďalšia črta kladivárov, poďakujú sa - aj najväčšie hviezdy.
Charfreitag sa posťažoval na nedostatok času na prípravu. "Na budúci týždeň vypínam mobil. Nemal som čas ani poriadne spať, nieto ešte trénovať. Bolo to také uponáhľané. Prijatie za prijatím. Nechtiac som do toho vtiahol aj Kodžiho (Murofušiho), ktorý prišiel na pár tréningov za mnou do Trnavy. Musím natiahnuť výkony o dobré dva metre."
Bronzového medailistu predstihol Miloslav Konopka. Ďalší slovenský účastník svetového finále skončil štvrtý 78,15 m. "Také nemastné-neslané. Teda z mojej strany. Zle som sa rozcvičil. Ako-tak som začal hádzať až v závere. Ale boli to pekné preteky. V Stuttgarte by som chcel skončiť do štvrtého miesta. Ak pôjde všetko optimálne. Myslím si, že som stále schopný hodiť za osemdesiatku."
Peter Fukatsch