Ako vnímate 12. miesto Slovenska na ME?
„V širšom kontexte by som ho zaradil na druhé miesto, za šampionát v Holandsku v roku 1997, keď naša predošlá generácia hráčov skončila na 8. mieste. Po prvý raz štartovalo viac družstiev, šestnásť, minimálne ďalších päť kvalitných, napríklad Česko, sa na záverečný turnaj ani nedostalo. Mali sme cieľ postúpiť zo skupiny, to sa nám podarilo. Veril som, že v druhej fáze uhráme viac, no mali sme len dobré sety, nie celé zápasy. So súpermi sme držali krok, ak sme dobre podávali. To sme dokázali hlavne v posledných dvoch zápasoch.“
Okrem Tomáša Kmeťa, Michala Masného a Martina Pipu ste mali v tíme deväť nováčikov na ME. Aké je vaše individuálne hodnotenie tímu?
„Dobre zahrali blokári Kmeť s Červeňom, trošku ma sklamal výkon krajných hráčov, ktorí ukázali svoje maximum vo víťaznom zápase so Slovinskom. Ukázalo sa, že družstvo bude musieť hľadať hráča na post univerzála. Je vidno, že Lukáš Diviš, ktorý na tomto poste hral, má bližšie k postu smečiara. Družstvo nemalo mentálneho ani herného vodcu, na nikoho nebolo stopercentné spoľahnutie v každej chvíli.“
Najväčší problém družstva?
„Ukázala sa malá psychická odolnosť voči tlaku, ktorý prinášajú zápasy na šampionáte. Neodvážim sa povedať, či je to problém tejto mladej generácie, alebo jej neskúsenosti. Boli sme pod stálym tlakom kvalitných súperov a to družstvo ťažko zvládalo. Keď sme prehrali dva zápasy za sebou, hráči si možno viac uvedomovali, že hrajú proti družstvám, ktoré sú nad naše sily. Bolo cítiť, že si prestávajú veriť. Len proti Slovinsku to bolo iné. Vnútorne sme si verili, že máme na to, aby sme ho zdolali.“
Pre zranenie neštartovali tri zvyčajné opory - Pavol Bartík, Róbert Hupka a Emanuel Kohút. Zmenila by niečo ich účasť?
„Chýbali nám a nech to neznie ako výhovorka. Bola to trojica, ktorá napríklad v Európskej lige bola skoro stále na ihrisku. Aj niektoré ďalšie družstvá pricestovali bez svojich opôr a neskončili tak, ako sa predpokladalo. Jednoducho, každý hráč sa nedá nahradiť.“
Hráči boli po sezóne v kluboch naplno vyťažení v Európskej lige, potom prípravou na ME i samotným účinkovaním na šampionáte. Nebolo príliš veľa času na od– dych. Považujete taký nabitý model sezóny za optimálny?
„Áno, považujem. Len ak by sa opakoval niekoľko rokov po sebe, vtedy by sa dalo niečo vypustiť. Veď sa pozrite na Španielov. Odohrali to isté ako my, skoro bez striedania, so základnou zostavou. Je to družstvo tridsiatnikov, sú opotrebovanejší, hrávajú v ešte lepších kluboch ako naši hráči, náročnejšie zápasy.“
Aká je budúcnosť tohto družstva?
„Má perspektívu, ak bude záujem reprezentovať skutočný a nielen slovne deklarovaný.“
Vám sa končí zmluva, ostanete pri družstve?
„Zatiaľ je to otvorená záležitosť, vysloviť sa musí aj vedenie federácie.“
Vážme si
Európsky šampionát bol plný prekvapení. Španielsko porazilo vo finále favorizované Rusko. Fínov na boj o medaily málokto tipoval, no zúročili dvojročné účinkovanie vo Svetovej lige.
Európsky volejbal sa vyrovnáva, väčšina družstiev nemá dopredu nič isté. Obhajcovia titulu Taliani sa do semifinále nedostali, prvý raz od roku 1985. Vlaňajší vicemajster sveta - Poľsko - skončil jedenásty. V sieti neúspešných uviazlo aj bronzové z MS Bulharsko či piaty tím tohtoročnej Svetovej ligy Francúzsko.
Po prekvapení túžili aj slovenskí volejbalisti. Možno keby im nechýbali traja hráči základnej zostavy, mohlo sa niečo urodiť. Ale víťaza Ligy majstrov Róberta Hupku, najlepšieho blokára Final Four Európskej ligy Emanuela Kohúta a prirodzeného lídra tímu Pavla Bartíka ťažko nahradiť. Práve taký hráč, na ktorého by bolo v každej chvíli spoľahnutie, chýbal trénerovi Přidalovi najviac.
Treba si vážiť fakt, že sa kolektívny šport vôbec dostal na vrcholný turnaj. Čas možno potvrdí, že už postup je úspech. Pri vyrovnanosti družstiev a nevyspytateľnosti kvalifikácie bude čoraz ťažšie sa naň prešmyknúť. (slo)
Fakty ME vo volejbale v Rusku
Finále: Španielsko – Rusko 3:2 (18, -20, -24, 28, 14) za 127 minút.
O 3. miesto: Srbsko - Fínsko 3:1 (18, - 23, 21, 16) za 93 minút.
Slovensko na ME - základná skupina: - Francúzsko 1:3, - Slovinsko 3:1,
- Španielsko 0:3, štvrťfinálová skupina: - Nemecko 0:3, - Srbsko 0:3,
- Holandsko 1:3.
Konečné poradie: 1. Španielsko, 2. Rusko, 3. Srbsko, 4. Fínsko, 5. Nemecko, 6. Taliansko, 7. Holandsko, 8. Bulharsko, 9. Francúzsko, 10. Belgicko, 11. Poľsko, 12. SLOVENSKO.
Autor: Petrohrad–Bratislava