BRATISLAVA. Ide o nesystémový krok – také stanovisko dostal v júni minister zdravotníctva Ivan Valentovič od podpredsedu vlády Dušana Čaploviča k novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá by im zakázala dosahovať zisk. Vraj išlo o omyl.
„Pokusy zmeniť majetkové pomery a zásadné pravidlá platiace dnes v zdravotnom poistení sú na rovnakej úrovni, ako sa pokúsiť zvrátiť výsledky privatizácie v 90. rokoch, o ktorej sa taktiež môžeme domnievať, že bola omylom,“ písalo sa v stanovisku. Čaplovič kolegovi zo Smeru odkázal, že ak majú poisťovne zostať akciovými spoločnosťami, nedá sa im zisk zakázať. „Dôrazne“ radil opatrný postup. „Poisťovne a iné zainteresované skupiny sa zmobilizujú a začnú vytvárať spoločenský tlak na svoju obranu.“
Keď sa vraj poisťovne budú cítiť ohrozené, „veľmi jednoducho vytvoria krízový stav v zdravotníctve a budú vytvárať atmosféru na odvolanie ministra“. Svoj kapitál potom môžu začať sťahovať niekam inam.
List nebol podpísaný, ale pod Čaplovičovým menom bolo meno šéfa sekcie európskej politiky na Úrade vlády Pavla Holíka. Ešte v ten deň však odišlo od Holíka Valentovičovi už podpísané stanovisko, že k zákonu nemá pripomienky .
O týždeň dostal Valentovič ďalší list, že prvé stanovisko bol omyl. Holík sa mu za „nemilú situáciu“ ospravedlnil. Zamietol ho vraj už v koncepte. „Je poľutovaniahodné, že bolo odoslané,“ písal. Holík SME povedal, že správu vypracoval hlavný štátny radca, ktorý za chybu dostal pokutu. Jej výšku neprezradil.
Na otázku, či mu neprekáža, že úradník má úplne iný názor ako vláda, odpovedal: „Bolo by veľmi nesprávne komukoľvek zakázať myslieť alebo mu prikázať smer, akým má myslieť.“ On má vraj na zákon iný názor.
Čaplovič chce po tejto skúsenosti všetky zásadné stanoviská vidieť osobne.
Autor: mož