Bývalý šéf americkej centrálnej banky - Federálneho rezervného systému - Alan Greenspan (81) (na snímke Reuters) stál pri prezidentovi Bushovi mladšom šesť rokov.
Dnes v Spojených štátoch vydáva memoáre, ktoré stavajú jeho vzťah so súčasnou administratívou do úplne iného svetla. Busha tak kritizuje ďalší z jeho bývalých spojencov.
V knihe Turbulencia: Dobrodružstvá z nového sveta kritizuje prezidenta pre jeho veľké deficity a neodpustil si niekoľko uštipačných poznámok aj ohľadom Iraku.
Celé to bolo o rope
„Mrzí ma, že je politicky nepohodlné priznať to, čo všetci vedia: Vojna v Iraku bola najmä o rope,“ citovala bankárovu knihu agentúra Associated Press.
Bush pritom od roku 2002 tvrdil, že nebezpečenstvo predstavujú Saddámove zbrane hromadného ničenia, spojenie s teroristami, a že ide o boj za slobodu a demokraciu. Greenspan však intervenciu z marca 2003 od začiatku chápal ako ochranu blízkovýchodných ropných rezerv.
Ešte hlasnejšie Greenspan kritizuje Bushovu hospodársku a finančnú politiku. „Málo sa zdôrazňovala rigorózna ekonomická politika a nebrali sa do úvahy dlhodobé následky,“ píše. Prezidentov plán bezprecedentného znižovania daní pritom svojho času sám podporoval.
Keď sa Bush ujal v roku 2001 úradu, rozpočet bol v pluse, v roku 2004 dosiahol rekordnú výšku 413 miliárd dolárov. Bushova nevôľa vetovať niektoré rozpočtové zákony bola preňho najväčšou frustráciou.
Greenspan si tiež zaspomínal, ako sa mu dobre spolupracovalo s prezidentom Billom Clintonom (na rozdiel od Busha staršieho aj mladšieho). Počas svojej kariéry pracoval pod šiestimi prezidentmi.
Zaslúžili si prehrať.
Alan Greenspan, o prehre republikánov vo voľbách do Kongresu