Americký Prezident George Bush mal včera (v nočných hodinách nášho času) svojim občanom oznámiť, že do polovice budúceho roka sa počet amerických vojakov v Iraku zníži o 30tisíc.
Pomalý odchod
Počet amerických jednotiek sa teda dostane na rovnakú úroveň ako na začiatku roka, keď sa spustila nová bezpečnostná operácia v Bagdade a okolí. V súčasnosti je v Iraku vyše 160tisíc amerických vojakov.
Opoziční demokrati Busha za jeho plán kritizovali skôr, ako ho predstavil verejnosti. Na prezidenta tlačia, aby konečne stanovil dátum definitívneho odchodu z Iraku. Bush sa tomu vyhýba a snahy demokratov a už aj časti republikánov blokuje vetom. Prezident mal pritom po prvýkrát od začiatku vojny v Iraku hovoriť o odsune časti vojakov.
Doteraz to vždy odmietal a odchod z Iraku podmieňoval pokrokom v bezpečnostnej a politickej situácii. Pozitívny trend chcel zdôrazniť aj vo svojom ôsmom televíznom prejave od začiatku vojny.
Jeho administratíva tvrdí, že vojenská časť misie v Iraku postupuje dobre, horšie je to vraj s politickým pokrokom.
Leniví Iračania
Ten majú na starosti irackí politici a podľa Bieleho domu sa veľmi nesnažia. Administratíva však priznáva, že „míľniky“, ktoré stanovila pre irackú vládu, neboli reálne. V tom zmysle sa mal vyjadriť aj Bush.
Na detailoch plánovaného prejavu sa pracovalo do poslednej chvíle. Ide o súčasť komunikačnej kampane Bieleho domu, ktorý sa snaží získať dôveru Američanov pre celý iracký projekt. Biely dom má dnes do Kongresu doručiť aj správu o pokroku v Iraku. Od nej sa bude odvíjať ďalšie financovanie vojny. Bushovmu prejavu predchádzalo vypočúvanie jeho hlavného generála v Iraku Davida Petraeusa a veľvyslanca Ryana Crockera v Kongrese.
Po generálovej generálke
Hlavne Petraeus vraj Bushovi poslúžil ako dobrý „predvoj“ pred televíznym prejavom. Má dobré meno medzi demokratmi aj dôveru verejnosti.
Hovoriť o stiahnutí vojakov sa Bush údajne rozhodol počas nečakanej návštevy Iraku pred pár dňami, keď vraj videl, že najnovšia taktika skutočne funguje. Kongresmani z Demokratickej strany, ktorí boli v Iraku v lete, to tak nevidia.
Hoci Bush oznamuje stiahnutie časti vojakov, stratégiu v Iraku sa zmeniť nechystá. Zostáva presvedčený, že vojenská operácia bola dobrá vec a že Američania môžu z Iraku odísť, až keď tam dosiahnu svoje ciele.
Zabili vplyvného amerického spojenca v Iraku
Kľúčového sunnitského spojenca Spojených štátov v Iraku, šejka Abdula Sattara Abu Rišu včera zavraždili povstalci pri bombovom útoku.
Riša viedol hnutie sunnitov proti alKáide v provincii Anbar a významne prispel k zastaveniu násilia v krajine.
Pri svojej nedávnej návšteve Iraku sa s ním stretol aj prezident George Bush.
Bush často používal provinciu Anbar ako príklad , že situácia v Iraku sa zlepšuje. Experti varujú, že smrť umierneného Rišu môže rozbiť jeho hnutie „Anbarské prebudenie“, a tak ohroziť bezpečnostnú situáciu v Anbare.
(tim)