Usmiaty profesor Pynsent a malý literárny česko-slovenský ostrov v Londýne

Nie je pravda, že slovenská a česká literatúra sú vecou len našich končín. Tak napríklad vo Veľkej Británii sa tiež nájde zopár nadšencov - Neslovanov, čo sa českej a slovenskej literatúre venujú takpovediac profesionálne.

The UCL School of Slavonic and East European Studies je už niekoľko rokov súčasťou prestížnej University College London a zároveň jednou z najväčších inštitúcií zaoberajúcou sa slovanskými štúdiami na svete. Pôsobí na nej množstvo slovanských aj neslovanských učiteľov, viacerí sú lektori, takže v ponuke je celkom pestrý výber jazykových kurzov. O študentov nie je núdza, okrem Slovanov sa tu nájde aj dosť Neslovanov, dokonca Američanov.

Skúma sa tu región strednej, východnej a sčasti aj južnej Európy zo všetkých možných hľadísk. Naozaj je z čoho vyberať. Je jedno, či vás baví literatúra, sociológia, či história, prídete si na svoje. Za zmienku stojí, že literárne texty sa čítajú prevažne v pôvodnom jazyku, takže neslovanským študentom sa zíde dobrý slovník. Dodnes mi nie je celkom jasné, ako možno čítať Máchov Máj alebo Hlaváčkovu Mstivou kantilénu s minimálnou znalosťou češtiny. Že sa to dá, dokázali eseje a simultánny preklad priamo na hodine, ktorý bol obdivuhodným výkonom mnohých študentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Profesor Robert B. Pynsent, kľúčová postava pre bohemistiku a slovakistiku, je pán v ro­koch, nosí mašľu okolo krku, sivé vlasy a škatuľku mne neznámych cigariet, ktorými ma neúnavne ponúkal tvrdiac, že fajčenie je dobré na môj kašeľ. V obrovskej budove mu patrí malá miestnosť naplnená až po okraj českou a slovenskou literatúrou, slovníkmi a podobne. Ozaj dobrý výber. Od Kukučína k Tatarkovi a ďalej k Hrabalovi a Havlovi a potom späť k stredovekej ľúbostnej lyrike.

A tak v srdci Londýna vzniká malý česko-slovenský ostrov. Nehovoriac o knižnici, kde som našla hádam viac slovenskej a českej literatúry než v knižnici slovanského seminára bratislavskej Filozofickej fakulty. Treba povedať, že česká a slovenská literatúra sa tu skúmajú skutočne na odbornej úrovni, ale so srdcom, žiaden akademický chlad nehrozí. To platí tak o učiteľoch, ako aj o študentoch bohemistiky a slovakistiky, ktorých síce možno spočítať na prstoch dvoch rúk, ale niet sa čo čudovať, taký česko-slovenský žart ich nevyjde lacno.

SkryťVypnúť reklamu

Býva tu dobrým zvykom, že študenti a učitelia sa pravidelne stretávajú aj čisto neformálne, mimo akademickej pôdy. Tieto príjemné česko-slovenské stretnutia sa konajú raz týždenne, voľnej debate predchádza krátka prednáška o vybranom diele českej alebo slovenskej literatúry. Pekné je, že prednášať môže tak učiteľ, ako i študent. Vzťah učiteľ - študent sa tu chápe trochu inak, akoby uvoľnenejšie alebo lepšie povedané partnersky. Takže učiteľ i študent majú rovnaké právo namietať, pýtať sa a polemizovať, ktoré aj hojne využívajú.

Na postoji profesora Pynsenta k slovenskej a českej literatúre sa jasne odráža jeho neslovenská národnosť. Nemusí sa snažiť o pestovanie národnej hrdosti, a tak si s pokojom vyhlásil takú „kacírsku“ myšlienku, že slovenská stredoveká literatúra vlastne neexistuje, pretože nebolo slovenčiny, čo to v praxi znamená asi toľko, že slovenská literatúra začína jestvovať asi koncom 18. storočia, keď sa slovenčina pre časť spisovateľov stala literárnym jazykom. Chcelo sa mi najprv zaprotestovať, lenže profesor Pynsent sa len usmieva.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Hedviga Turanská (Autorka študovala v Londýne)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 599
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 336
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 721
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 159
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 360
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 848
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu