Šesťdesiat úvah a štúdií je okrem iného aj výzvou na dialóg o smerovaní našej spoločnosti.
Je veľmi dobre, keď seriózne periodiká zavedú a dlhodobejšie realizujú monotematickú (alebo aj inú) rubriku, ktorá sa u čitateľov zafixuje často až do tej miery, že keď sa z rôznych dôvodov niektorý z pravidelných textov nezachytí, človeku je ľúto.
Je veľmi dobre, keď sa nájdu vydavatelia, ktorí takéto texty (štúdie, úvahy, stĺpčeky,...) pretransformujú do publikácie (príkladov je dosť, zostaňme v SME a uveďme Literárne štvrtky Jozefa Bžocha a možno sa dočkáme i knižného vydania príspevkov Dnes píše...).
V každom prípade sa hľadá pohotový editor a dobré vydavateľstvo. Tak je to v predmetnej publikácii Slovenská otázka dnes. Stretol sa tu skúsený vydavateľ a editor v jednej osobe László Szigeti, jeden zo zakladateľov časopisu OS (Fórum občianskej spoločnosti). OS je jedným z mála našich serióznych časopisov (ak to meriame kvantitou komerčných a bulvárnych, ktoré zaplavujú Slovensko v ostatných rokoch), vychádza s časovou pravidelnosťou, vážnosťou a vysokou odbornosťou svojho obsahu. Na jar 1997 vyšlo jeho nulté číslo priložené v denníku SME.
OS odráža duchovnú, morálnu tvár Slovenska prostredníctvom názorov intelektuálov z najrôznejších oblastí nášho spoločenského života. A práve na desiate výročie vzniku časopisu vyšla kniha Slovenská otázka dnes, v ktorej je na 478 stranách výber textov – 60 úvah a štúdií – od 42 autorov. Kniha „dokumentuje nielen zástoj jedného periodika pri uvažovaní o tejto slovenskej otázke otázok (problém slovenského myslenia - poznámka G. R.), ale aj jej širšie súvislosti...“
V textoch sú pertraktované témy politické, sociologické i psychologické, geopolitické i historiografické, jazykovedné, umenovedné, literárnovedné i etnografické. Predstavujú jednu závažnú líniu uvažovania na Slovensku o zmysle dejín, o súčasnosti, minulosti (i dávnej minulosti), ale aj o budúcnosti Slovenska. Dozvieme sa, prečo v istej oblasti a v istých skupinách sa prejavuje uzatváranie sa do seba a pred svetom, pri iných zasa otváranie sa svetu, prinajmenšom Európe.
Slovenská otázka dnes „nechce byť len pripomenutím desaťročnej existencie jedného časopisu, ale aj výzvou na trvalý dialóg o smerovaní našej spoločnosti“.
Malá plocha tejto informácie o knihe nedovolí uviesť, tobôž citovať z jednotlivých kvalitných a zaujímavých príspevkov; v knihe si treba zalistovať, treba ju prečítať a, nazdávame sa, mala by byť jedným zo základných titulov odporúčanej literatúry všade tam, kde sa študenti učia o našich dejinách. Názory mnohých občanov na súčasnosť by tak mohli nabrať iný, širší kvalitatívny i kvantitatívny smer.
Kniha Slovenská otázka dnes si zaslúži pozornosť aj svojou grafickou stránkou (Tibor Hrapka) a Rybou na Dunaji (maľba Fera Liptáka).
Slovenská otázka dnes. Výber textov z časopisu OS 1997 – 2006. Zostavil László Szigeti. Kalligram Bratislava 2007.
Autor: Gabriela Rakúsová Autorka je literárna kritička