Izraelské lietadlá mali v Sýrii urobiť fotografie nukleárnych zariadení a údajne aj zbombardovať bližšie nešpecifikovaný cieľ. Pre CNN a New York Times to údajne povedali nemenované washingtonské zdroje.
Nevie sa, do akej miery bol spomínaný terč, ktorým by podľa CNN mohli byť sklady zbraní Hizballáhu, zničený. Sýria však tvrdí, že izraelské lietadlá nič nezasiahli.
Izrael zachováva mlčanlivosť, ktorá môže signalizovať, že skutočne išlo o „veľkú“ vec.
Predseda vlády Ehud Olmert o celom prípade vyhlásil len to, že izraelská verejnosť nemusí byť informovaná o každej akcii izraelskej armády. Svojim ministrom tiež nariadil, aby sa „nepreriekli“ v médiách.
Iránska hrozba
Izraelčania sa obávajú, že Sýria a Irán nakupujú jadrový materiál od Severnej Kórey, čo pre židovský štát znamená priamu hrozbu. Faktom je, že jediná krajina, ktorá skutočne ostro odsúdila izraelské narušenie vzdušného priestoru Sýrie, bola komunistická Kórea.
Damask bol podľa agentúry AP údajne znechutený tým, že ho v sťažnostiach na Izrael otvorene nepodporil žiadny arabský štát. Napriek tomu chce Sýria celú udalosť riešiť v OSN: v utorok poslala oficiálnu sťažnosť.
Izraelské vládne zdroje boli podľa CNN s celou akciou spokojné. Údajne prebehla hladko a bez strát. V Izraeli sa špekuluje, že išlo o dôkaz Sýrii, aby prestala podporovať libanonský Hizballáh a príliš sa nespriahala s Iránom - momentálne izraelským najväčším nepriateľom.
Niektorí analytici a komentátori sa však domnievajú, že išlo o príliš riskantný krok, keďže už celé mesiace sa rozpráva o možnosti vojenského konfliktu medzi Sýriou a Izraelom pre Golanské výšiny.
Autor: mik