Medzinárodný organizovaný zločin má hodnotu dva bilióny dolárov a ohrozuje demokratické zriadenie štátov. Kriminálne gangy zarobia každý rok toľko peňazí, ako vyprodukuje piata najväčšia ekonomika sveta - Veľká Británia.
Tvrdí to štúdia Svetovej federácie Asociácií OSN, ktorú včera zverejnil denník Guardian.
Na jednej strane svet bohatne, ďalší rozvoj však vážne ohrozuje nárast organizovaného zločinu, globálne otepľovanie a nedostatok pitnej vody.
V protiklade so stereotypným imidžom rozvojových krajín štúdia zistila, že najviac úplatkov dostávajú ľudia v bohatých krajinách.
Podľa autorov správy treba pochopiť, že aj rozhodnutia vlády možno predávať.
„Čo sa stane, ak sa zločinci rozhodnú namiesto nakupovania a predávania kokaínu a heroínu, robiť to isté s vládnymi rozhodnutiami? To je hrozba demokracii,“ hovorí jeden z autorov správy Jerome Glenn.
Novodobé otroctvo
Pre väčšinu ľudí sa svet stáva lepším miestom na život a pozitívny trend by mal ďalej pokračovať. Príjmy ľudí by mali rásť, spolu s dĺžkou života a prístupom k zdravotníckej starostlivosti a vzdelaniu.
Vďaka päťpercentnému rastu svetovej ekonomiky by sa mali splniť aj miléniové rozvojové ciele. Do roku 2015 by klesla chudoba o polovicu, ale s výnimkou subsaharskej Afriky.
Varujúce je, že 225 najbohatších ľudí sveta zarába spolu presne toľko, ako 2,7 miliardy najchudobnejších ľudí. Toto množstvo reprezentuje až 40 percent populácie planéty.
Novou katastrofou sa stáva otroctvo, ktoré zasahuje až 27 miliónov ľudí, väčšinou ázijské ženy. Číslo je väčšie ako z čias najinzentívnejšieho obchodovania s africkými otrokmi.
Ženy sú špeciálne ohrozenou skupinou, keďže každá piata zažila znásilnenie alebo pokus o vynútený sex.
Trendy vo svete
Vyše polovica populácie žije v demokratickom systéme, ohrozuje ho korupcia a podplácanie.
225 ľudí má taký príjem ako takmer tri miliardy ľudí.
18 % populácie je negramotných, v roku 1970 to bolo až 37 %.
Menej vojnových konfliktov.
Autor: hud