Keď vlani koncom septembra až 339 poslancov dolnej snemovne dalo hlas nacionalistovi Šinzó Abemu (na snímke SITA/AP), málokto tušil, že to bude len na rok.
Krátko pred prvým výročím v kresle, v ktorom v rokoch 1957 až 1960 sedel aj jeho starý otec Nobusuke Kiši, oznámil najmladší premiér v povojnovej histórii svoju rezignáciu.
„Rozhodol som sa, že Japonsko potrebuje zmenu. Vodcu, ktorému môžu ľudia veriť, ktorého podporia,“ povedal v televíznom prejave.
Abe mal priniesť zmenu
Osamelého vlka strieda jastrab, oznamovali pred rokom médiá, keď syn bývalého ministra zahraničných vecí Šintaróa Abeho nahradil populárneho Džuničira Koizumiho.
Ambiciózny Abe mal veľké plány. Chcel pokračovať v ekonomických reformách svojej strany, skoncovať s pacifizmom, ktorý Japonsku po vojne nalinajkovala Američanmi pripravená ústava. Sľuboval tiež vylepšenie vzťahov s Čínou a Južnou Kóreou.
Zvyšovanie vojenského rozpočtu a zrušenie deviateho článku ústavy sa hneď od začiatku nepozdávalo cisárovi Akihitovi. Za Abem však stála mladá generácia Japoncov, ktorej nukleárne zbrojenie v neďalekom Pchjongjangu nie je ľahostajné.
Strmý pád jastraba
Práve tvrdý postoj proti komunistickému režimu Kim Čong–ila katapultoval Abeho na najvyššie miesta. V snahe priblížiť sa Pekingu a Soulu sa však podľa tradicionalistov až príliš zohol.
Jeho neúčasť na spomienkových oslavách vo vojenskej svätyni, ktorá je symbolom niekdajšej japonskej vojnovej minulosti, mu medzi nacionalistami pokazila imidž.
Keď potom začali vychádzať najavo korupčné škandály členov jeho kabinetu, začalo byť Japoncom jasné, že Abe sa plaví na politickom titanicu.
Do roka odstúpili pre rôzne úplatkárske aféry z jeho kabinetu štyria ministri, ďalší z rovnakých dôvodov spáchal samovraždu.
Prisilná opozícia
Abeho nakoniec paradoxne potopila jeho proamerická politika. Po júlových voľbách do hornej komory parlamentu získala v zákonodarnom zbore prevahu opozícia. Premiér pochopil, že šanca na predĺženie misie námorných síl v Afganistane a pretlačenie kontroverzného protiteroristického zákona sa zminimalizovala.
A spolu s ňou aj nádej, že po augustovej reorganizácii vlády zastaví svoj prepad v prieskumoch verejnej mienky, kde za rok celkom stratil podporu.
Jeho Liberálnodemokratická strana chce do týždňa nájsť nového premiéra. Opozičná Demokratická strana Japonska žiada rozpustenie parlamentu a predčasné voľby.
Chce si však počkať na meno nového premiéra. Až potom sa rozhodne, ako zahlasuje pri oboch sporných zákonoch.
Abeho koniec
28. mája 2007: minister poľnohospodárstva Tošikacu Macuoka sa obesil pre obvinenie z korupcie.
15. júna 2007: po prvý raz od prevzatia úradu klesla Abeho podpora v prieskumoch pod 30 percent.
29. júla 2007: vládna LDP pod vedením Abeho stratila väčšinu v hornej snemovni.
12. septembra 2007: Šinzó Abe odstúpil, nahradiť by ho mal bývalý šéf diplomacie Taró Aso.