Únia rozbieha revolúciu vo svojej kase. Aspoň revolúcia sa očakáva od „prehodnotenia“ európskeho rozpočtu, ktoré včera oficiálne odštartovala Európska komisia. Cieľom celého cvičenia je vybaviť blok peňaženkou, ktorá bude lepšie zodpovedať aktuálnej realite a nie prioritám z 50. rokov minulého storočia. Žiadne konkrétne návrhy však zatiaľ nie sú na stole. Prídu až za rok a prvý „nový“ rozpočet najskôr v roku 2014.
Členské štáty zo spoločnej kasy financujú hlavne poľnohospodárstvo a dotovanie chudobnejších regiónov. Tohtoročný rozpočet únie je 128 miliárd eur, pričom agrárnici z neho dostanú necelých 43 percent (58 miliárd) a regióny, mestá či firmy v zaostalejších oblastiach 35 percent (45 miliárd). Práve fakt, že poľnohospodárstvo stále zhltne takmer polovicu kasy a na univerzitné stáže alebo stráženie hraníc zostanú odrobinky, je predmetom dlhodobej a čoraz ostrejšej kritiky. Odtiaľ pramení tiež rozhodnutie politikov niečo s európskou kasou urobiť.
Zatiaľ sa však nevie, čo. Barrosov tím včera odštartoval polročnú verejnú diskusiu o rozpočte, do ktorej sa môže na špeciálnej webovej stránke komisie zapojiť úplne každý. Nijako pritom nenaznačil, kam by sa mala uberať. Brusel len položil základné otázky, napríklad, čo by sa malo zo spoločného rozpočtu v nasledujúcej dekáde financovať, a vyvrátil najčastejšie mýty. Okrem iného, že rozšírenie vyšlo úniu pekne draho (v roku 2005 pritom stála desiatka nováčikov dohromady len 9,4 percenta rozpočtu), alebo že celá únia je veľmi drahá. Vlani pritom stála existencia klubu každého platiteľa daní v únii 63 eurocentov denne, čo je menej než jedna káva vo väčšine členských krajín.
„Poskytli sme úvodné slovo a teraz je na každom z nás, aby sa k rozpočtu vyjadril. Nebudeme nič naznačovať,“ povedala k tomu eurokomisárka pre rozpočet Dalia Grybauskaité. „Náš rozpočet sa mení pomalšie než samotná Európa. Musíme ho preto zmeniť. V tejto debate nebudú žiadne tabu a limity,“ dodal šéf komisie José Barroso. Narážal hlavne na poľnohospodárske dotácie a britskú zľavu z bruselskej kasy, čo sú dva body, na ktorých skrachovali všetky doterajšie pokusy o zmenu.
Že by mohlo byť teraz všetko inak, naznačil kľúčový hráč v celej debate – francúzsky prezident Sarkozy. „Francúzske predsedníctvo (v druhej polovici 2008) pripraví radikálnu reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ povedal na začiatku tohto týždňa v prejave k francúzskym agrárnikom.
Autor: Brusel