BRATISLAVA. Predstavenstvo štátnej spoločnosti Bratislavská teplárenská (BAT) sa rozhodlo od 1. septembra objednávať činnosti údržby od súkromnej firmy Menert zo Šale.
V rámci tohto opatrenia od prvého septembra tepláreň previedla do šalianskeho Menertu aj 72 svojich pôvodných zamestnancov, ktorí sa údržbe venovali. V odbornej terminológii sa takýto nákup služieb u externej firmy nazýva outsourcingom. Má slúžiť na znižovanie nákladov. Stopercentné akcionárske práva štátu v BAT vykonáva Fond národného majetku (FNM).
Tepláreň firmu Menert vybrala bez súťaže. Potvrdil nám to jej zástupca Miroslav Wöllner. „Naša firma získala outsourcingovú zákazku na základe oslovenia Bratislavskou teplárenskou,“ povedal.
Hovorkyňa BAT Jarmila Galandáková v tejto súvislosti vysvetlila, že „bol realizovaný prieskum vhodných kandidátov a z navrhovaných spoločností vedenie BAT vybralo spoločnosť Menert“.
Podľa našich informácií jeden z riaditeľov Menertu Milan Halomi bol členom tímu, ktorý začiatkom leta vykonával v BAT audit ohľadom znižovania nákladov.
Tepláreň: Je to čisté
Tepláreň odmietla špekulácie, že medzi prácou Halomiho na audite a neskorším získaním zákazky pre firmu Menert existuje súvislosť. „Pán Halomi je odborníkom v predmetnej oblasti vykonávania údržby dlhé obdobie a bol jedným z nezávislých členov tímu. Išlo o konanie fyzickej osoby Ing. Milana Halomiho,“ povedala Galandáková.
Spôsob outsourcingu spochybňujú odborári a časť zamestnancov. „Napriek rozhovorom nám vedenie BAT doteraz nebolo schopné odpovedať na otázky, či bol outsourcing uskutočnený v súlade s legislatívou. Netušíme, či ho schválil FNM ako jediný akcionár,“ hovorí zástupca skupiny zamestnancov Stanislav Ondrejka.
FNM prípad skúma
Hovorkyňa BAT Galandáková povedala, že outsourcing údržby a prevod 72 zamestnancov bol uskutočnený v súlade so zákonom, že o dôvodoch prechodu do firmy Menert boli zamestnanci dostatočne informovaní podľa Zákonníka práce.
Vysvetlila, že podľa stanov BAT ani dozorná rada spoločnosti, ani FNM neboli povinní schváliť outsourcing údržby, lebo v tomto prípade ide o prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov. „Veď nedošlo k predaju majetku,“ upresnila Glendáková.
„Hoci všetci pracovníci údržby sú už našimi zamestnancami, ich postavenie a pracovné podmienky sa podľa dohody s BAT nemenia,“ dodal Wöllner z Menertu.
Fond národného majetku nechcel k prípadu outsourcingu v BAT včera zaujať stanovisko. Záležitosť ešte skúmajú pracovníci právneho oddelenia fondu.
Dozorná rada BAT bude o outsourcingu údržby rokovať dnes.