BANSKÁ ŠTIAVNICA. Prvý ročník environmentálneho programu Zelené oázy pomohol devätnástim slovenským mestám realizovať zaujímavé nápady v oblasti životného prostredia. Víťazstvo si odniesla Stredná lesnícka škola v Banskej Štiavnici, kde prišli s nápadom zmeniť spustnutú Kollárovu záhradu na arborétum. „Záhrada, kde v minulosti tvoril popredný slovenský maliar Jozef Kollár, bola nevyužitá. Zmenili sme ju na arborétum vzrastových foriem domácich druhov drevín,“ povedala autorka projektu Veronika Dudíková. Ide prevažne o domáce dreviny, ktoré sa v prírode bežne nevyskytujú.
Projekt bude pokračovať
Projekt Zelené oázy pokračuje. Nadácia Ekopolis spoločne s akciovou spoločnosťou Slovnaft vyhlásili jeho druhý ročník, v ktorom podporia projekty sumou dva milióny korún.
„Predpokladáme, že túto sumu rozdelíme približne pre 25 úspešných projektov,“ povedal riaditeľ nadácie Ekopolis Peter Medveď. Môže ísť o revitalizáciu zelene, starostlivosť o ekoplochy, verejné priestranstvá, či parkovú architektúru.
Húština a lesný xylofón
Podľa odbornej komisie štiavnický projekt priniesol pozoruhodné nápady. Okrem vzdelávacej časti bude mať Kollárova záhrada aj rekreačnú a oddychovú súčasť.
„Prepojením s blízkou botanickou záhradou možno názorne demonštrovať domáce dreviny a ich vzrastovú rozmanitosť,“ dodala Veronika Dudíková. V záhrade vytvorili aj simulovanú húštinu, kde si deti môžu vyskúšať pohyb v hustom poraste. Zahrať si možno aj na lesný xylofón z jaseňového dreva. Ten dokážu rozozvučať nielen ľudské ruky, ale aj silnejší vietor.
Autor: eta