BRATISLAVA. Ministerstvo obrany rozbieha projekt za takmer miliardu korún bez toho, aby vypísalo výberové konanie. Nový vojenský archív v Trnave má postaviť firma, ktorej majiteľ Jozef Kopecký daroval Smeru v roku 2001 dvestotisíc korún. Nominantom tejto strany je aj šéf ministerstva obrany František Kašický.
Jeden z členov výberovej komisie Miroslav Javor tvrdí, že sponzorstvo pre Smer nehralo pri výbere Ikoresu žiadnu úlohu. „Nevedel som o tom. S touto firmou máme dobré skúsenosti, v rezorte obrany realizovala viacero zákaziek.“
Na otázku, či na Slovensku neexistujú aj iné firmy, ktoré by vedeli realizovať podobný projekt, Javor odpovedal: „Určite sú. Komisia sa však dohodla, že to pôjde priamym zadaním. Niekoho sme museli vybrať.“ Podozrenia z klientelizmu odmieta aj minister Kašický.
Miliardová zákazka na výstavbu vojenského archívu v Trnave, ktorú dostala spoločnosť Ikores Slovakia, nie je prvým projektom v rezorte obrany, ktorý bude realizovať firma blízka Smeru.Spoločnosť Willing, ktorú ovláda podnikateľ Miroslav Výboh, získala koncom minulého roku zákazku takmer za 240 miliónov korún. Firma bude až do roku 2009 ministerstvu dodávať ochranné balistické prilby.
Výboh si tyká s premiérom Ficom aj s ministrom vnútra Kaliňákom, predsedu vlády sprevádzal aj na viacerých zahraničných cestách. Spolu s majiteľom Ikoresu Jozefom Kopeckým sú považovaní za vplyvných mecenášov Smeru.
Palko: Je to taká finta
Minister obrany Kašický však odmieta, že v prípade zákazky na výstavbu vojenského archívu ide o klientelizmus. „Rezort obrany spolupracuje so spoločnosťou Ikores Slovakia už od roku 1998. Má previerku priemyselnej bezpečnosti, nevylučujeme spoluprácu aj v ďalšom období,“ povedal Kašického hovorca Vladimír Gemela.
Prečo nevypísal rezort verejnú súťaž, Gemela nevysvetlil. Povedal len, že výstavba archívu podlieha osobitnému režimu. „Toto je len taká finta, aby to mohli realizovať priamo,“ myslí si poslanec Vladimír Palko (KDH) z parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
Podľa neho nie je v poriadku, ak sa takéto zákazky „automaticky prideľujú bez súťaže len preto, že ide o rezort obrany“.
„Ukazuje sa, že táto vláda prideľuje nielen dotácie, ale aj zákazky len privilegovaným,“ povedal exminister Martin Fedor z SDKÚ.
Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair–play malo ministerstvo o zákazke informovať vopred. „Ak rokovali od začiatku iba s jednou firmou, ako preukážu, že na trhu neexistujú výhodnejšie ponuky?“ pýta sa Wienk.
Zuzana Wienk taktiež hovorí, že sponzorstvo „je faktorom, ktorý môže ovplyvniť predstaviteľov strany pri rozhodovaní o štátnych zákazkách“.
Podobný názor má aj poslanec Béla Bugár (SMK). „Keby vypísali verejnú súťaž, možno by to vyšlo lacnejšie. Nechce sa mi veriť, že na Slovensku neexistujú aj iné firmy, ktoré by vedeli realizovať takúto lukratívnu zákazku,“ povedal Bugár. „Pokiaľ ide o verejné zdroje, akýkoľvek klientelizmus je neprijateľný,“ myslí si aj poslanec HZDS Ján Kovarčík z parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
Opozícia chce ministra Kašického pozvať aj na rokovanie výboru pre obranu a bezpečnosť. „Požiadal som ministra o stanovisko, potom sa k tomu vyjadrím,“ reagoval šéf výboru Rudolf Pučík zo SNS.
Ikores mlčí, vláda rozhodneNie je vylúčené, že archív bude stáť viac, ako deklarovanú miliardu. „Zatiaľ ide len o odhad. Až realizácia projektu ukáže, koľko to bude,“ povedal Miroslav Javor z komisie rezortu obrany, ktorá rokovala s firmou Ikores Slovakia. Pôvodne sa pritom predpokladalo, že archív bude stáť od 500 do 750 miliónov korún. Keďže ide o zákazku nad 100 miliónov, musí ju ešte schváliť vláda.
Majiteľa spoločnosti Jozefa Kopeckého sme včera ani predvčerom vo firme nezastihli. „Nechodí sem,“ povedala nám sekretárka.
Denník Pravda minulý týždeň informoval, že spoločnosť Ikores Slovakia dostala zákazku aj od ministerstva financií, ktoré riadi nominant Smeru Ján Počiatek. Firma rekonštruovala hraničný priechod Vyšné Nemecké za viac ako 150 miliónov korún.
Stĺpček Petra Schutza
Zbohom ilúziám
Vojenský archív v Trnave je stavba vysokej priority, ktorá neznesie zdržanie. Zrejme preto vymyslelo ministerstvo obrany priame zadanie. Verejná súťaž by zákazku len skomplikovala. Možno až do tej miery, že by ju nezískala firma, ktorá je v rezorte ako doma, a sponzorovala aká náhoda Smer.
Komisia sa tak dohodla, „veď niekoho sme museli vybrať“. Samozrejme. Koho iného ako podporovateľa politického systému? Ty len, milý (hlúpy) volič ver,
že je to celkom iste voľba, ktorá na pomyselnom priesečníku ceny a kvality obstojí najlepšie. Napokon, nedá
sa vylúčiť, že Ikores je slovenská jednotka v žánri budovania archívov. Niežeby ktosi pochyboval, že aj verejné súťaže môžu byť zmanipulované, ale v prípade, ak je na štarte záujemca so sponzorskou minulosťou, v slušne spravovanej spoločnosti by mali byť povinné.
Už len preto, aby žila ilúzia, že sa s verejnými peniazmi gazduje zodpovedne.
Problém obdarovanej strany je, že ona si hlavu s ilúziami už neláme. Myslite si, vážení, čo len chcete. Vidíte tie preferencie? Zahoďte všetky ilúzie. Tí, ktorí ich máte.