Najprv sa tri roky neukázal, teraz je v centre pozornosti už druhýkrát za pár dní. S novým, omladeným imidžom Usáma bin Ládin odkazuje svetu, že je stále tu. To ešte viac znemožňuje tých, čo ho chcú chytiť a posilňuje tých, čo v neho veria.
Aj včera líder al-Káidy vyzýval na novom videu sympatizantov, aby sa pripojili ku „karaváne“ mučeníkov.
Amerika skončí ako ZSSR
Video sa objavilo v deň 6. výročia útokov na Spojené štáty. Tak ako po iné roky aj teraz obsahovalo poslednú vôľu jedného z atentátnikov Valída Šihrího. Čítanie testamentu je bežnou praktikou teroristov.
Šihrí na videu hovoril o tom, že na Ameriku zaútočia zo všetkých strán a že ju čaká rovnaký osud ako Sovietsky zväz.
Nemoslimský svet je v očiach Allaha podľa neho to isté ako krídlo komára.
„Mučenníka“ z lietadla, čo narazilo do Svetového obchodného centra, na videu uviedla fotografia bin Ládina s čiernou bradou. Pod ňou znela nahrávka Ládinovho hlasu, ktorý je podľa amerických tajných služieb autentický.
Impotentná al–Káida?
Bin Ládinova zvýšená mediálna frekvencia je podľa analytikov znakom, že al-Káida znovu naberá na sile. Potvrdzuje to aj správa amerických tajných služieb, podľa ktorej je al- Káida skonsolidovaná a v rovnakom stave ako pred 11. septembrom.
Videá majú byť aj signálom, že bin Ládin si snaží upevniť postavenie ako jej líder.
Mnohí totiž veria, že najhľadanejší muž na planéte je už len ikonou a skutočnú prácu a výcvik nových teroristov robí niekto iný.
Tomu by chceli veriť hlavne vo Washingtone. Bushova poradkyňa pre vnútornú bezpečnosť Frances Fragos Townsendová cez víkend o bin Ládinovi a jeho vplyve na al- Káidu povedala, že je „prakticky impotentný“.
Tieto vyjadrenia sa však nezhodujú so snahou Američanov dostať ho. Do naháňačky investovali nemalé peniaze a aj ľudský kapitál.
Bin Ládin sa údajne stále nachádza niekde na pomedzí Afganistanu aj Pakistanu, aj keď to obe krajiny- spojenci Američanov vo vojne proti terorizmu, popierajú. Pakistan tvrdí, že do lovu na bin Ládina nasadil 80 – tisíc mužov.
Pakistanské pátranie
Domáci novinár Rahimullah Jusufzai televízii ABC povedal, že to celkom neplatí. „V posledných rokoch som nezaznamenal žiadnu veľkú operáciu na dolapenie cieľa.“ Bin Ládina možno chránia tamojšie kmene, pre ktoré sú vojaci najväčší nepriatelia.
Problémom je údajne aj to, že Američania sa tak sústredili na Irak, že nemajú kapacity na bin Ládina.
New York smútil potichšie
Obrady za obete 11. septembra boli v USA skromné.
NEW YORK. Po šiestich rokoch 11. september v New Yorku už nevyvoláva také silné emócie ako po minulé roky. Spomienkové obrady boli menej honosné a zúčastnilo sa na nich menej ľudí. Prezident George Bush ich sledoval len z Washingtonu.
Ceremónie sa začali o 8.40 ráno v parku Zucotti. Po prvý raz neboli na Ground zero, kde stáli dvojičky, pretože sa tam stavajú nové mrakodrapy.
Dolný Manhattan pomaly zabúda na tragédiu a znovu sa mení na centrum biznisu, ktorým bol predtým. Obsadených je 93 percent kancelárskych priestorov, počet obyvateľov od roku 2001 stúpol o 30 percent. Ďalší prílev sa očakáva po dokončení budov na Ground zero.
Pietne akcie tento rok po prvý raz sprevádza veľká diskusia o ich účelnosti. Denník New York Times pred týždňom rozvíril celonárodnú diskusiu, či by pompézne vzpomienkové ceremónie nemali byť postupne nahradené menšími a intímnejšími aktami.
(tim)