BRATISLAVA. Premiér Fico tvrdí, že súčasné nastavenie druhého piliera ohrozuje zavedenie eura. V hre je zníženie odvodov z 9 na 6 percent. Údajne iba dočasne. Vláda by tým mohla ročne získať vyše sedem miliárd korún.
Zatiaľ nie je jasné, na čo by ich použila. Keby ich rozdala na predvolebné sľuby, mohlo by nám to uškodiť. Národná banka, minister financií Ján Počiatek, ako aj oslovení ekonómovia si na rozdiel od premiéra myslia, že dôchodkové sporenie prijatie eura neohrozuje.
„Spôsob, akým predchádzajúca vláda vytvorila dôchodkové správcovské spoločnosti, ohrozuje zavedenie eura na Slovensku,“ povedal premiér v pondelok po stretnutí koaličných lídrov. Dodal, že chce preto z dôchodkových správcovských spoločností „vyžmýkať, čo sa dá“.
Bez vplyvu na euro
Zníženie odvodov v druhom pilieri však už na euro vplyv mať nebude. Prípadná zmena by platila až od budúceho roka. No pre prijatie eura v januári 2009 je rozhodujúce, aký bude schodok verejných financií v tomto a nie v nasledujúcom roku. Minister financií Ján Počiatek včera na podvečernej tlačovke povedal, že tak ako je dnes II. pilier nastavený, zavedenie eura neohrozuje.
Rovnaký názor má aj centrálna banka. „Návrh rozpočtu verejnej správy, vrátane plánovaného deficitu Sociálnej poisťovne, spĺňal podmienky fiskálneho maastrichtského kritéria,“ povedala hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová. Podobný názor majú aj ekonómovia. „Splnenie 3-percentného limitu HDP pre deficit verejných financií sa bude vyhodnocovať už za tento rok a zatiaľ sa neukazujú riziká, že by sa nedodržal,“ povedala Kováčová.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš si myslí, že práve oslabenie dôchodkového sporenia by viedlo k ohrozeniu eura.
Analytik z Tatra banky Róbert Prega tvrdí, že „nastavenie verejných rozpočtov pri aktuálnej výške odvodov v sporení na penziu zavedenie eura neohrozuje“. Prega sa obáva, že za starosťou premiéra o výšku deficitu v Sociálnej poisťovni je skôr „snaha o financovanie dodatočných výdavkov“.
Rizikom je plytvanie
Rizikom pre euro podľa Lucie Štekláčovej z ING Bank bude, ak vláda začne na konci roka neuvážene rozdávať peniaze z rozpočtu. „Zavedenie eura by mohlo ohroziť schválenie jednorazových výdavkov ako napríklad vianočné dôchodky, na ktoré v rozpočte nie sú vyčlenené peniaze.“
Ministerstvo financií nechcelo včera povedať, čo s peniazmi, ktoré by vláda získala prípadným znížením odvodov do druhého piliera. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať, to by bolo predčasné,“ povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál.
Sú dve možnosti, ako s nimi naložiť. Buď sa použijú na ďalšie zníženie deficitu verejných financií, alebo ich vláda minie na spotrebu. Plánovaný deficit na rok 2008 by zostal na úrovni 2,3 percenta HDP, čo je približne 47 miliárd korún. V takom prípade by však zníženie príspevkovej sadzby na starobné sporenie nemalo žiadnu súvislosť s ohrozením eura, ako to tvrdí premiér. Bola by za tým len snaha míňať viac peňazí.
„Hra s číslami Sociálnej poisťovne na najbližšie tri roky iba odsúva problém vzniku deficitov na neskoršie obdobie a poukazuje na nevôľu vlády robiť škrty vo výdavkoch,“ povedala Štekláčová.