Dlho avizovaná demonštrácia proti radikalizácii moslimov (na snímke Reuters) sa včera v Bruseli v podstate ani nekonala.
Bruselská radnica akciu nepovolila a na miesto vyslala stovky policajtov, proti ktorým tu stálo niekoľkých desiatok ľudí. Pôvodne ich malo prísť 20–tisíc.
Strážcovia poriadku dôsledne a v tichosti zatkli každého, kto okolo poludnia postával pred budovou europarlamentu a vyzeral ako demonštrant, a tí sa nijak dramaticky nebránili. Zadržaní boli okrem iného i dvaja Česi.
Polícia uzavrela postranné ulice, samotné miesto konania, Luxemburské námestie, ale nechala voľne prístupné. Medzi desiatkami policajných antonov a skupinkami dezorientovaných cudzincov demonštrantov sa tak snažil pretlačiť bruselský výletný autobus a nič netušiaci europoslanci. Novinári boli hlavne zo začiatku vo výraznej početnej prevahe nad odporcami islamu, a tak si každý, kto bol ochotný niečo povedať, okamžite prežil svojich pätnásť minút slávy.
S krížom proti polmesiacu
Bol medzi nimi i Martin Saturka, doktorand na pražskej Matematicko-fyzikálnej fakulte. „Nie som vyložene proti moslimom, ale proti ideológii islamizácie Európy. Je to rovnako nebezpečné ako cynizmus. Nechceme vidieť zomierať ľudí, chceme demokraciu, a šaría je proti demokracii.
Trebárs vo väzniciach v Británii sa už museli odstrániť vlajky s krížom svätého Juraja, pretože by to vraj moslimov frustrovalo,“ zdôvodňoval mladý Čech, prečo sa rozhodol vážiť cestu do Belgicka.
Kúsok opodiaľ sa štyridsaťšesťročný Nemec Hans Fink momentálne bez práce hádal s tureckou reportérkou. „Prečo ste zabíjali v New Yorku? Prečo je v Koráne napísané smrť všetkým, kto nám neveria? Nenávidím islam. Islam je ideológia, ktorá nie je v poriadku,“ nadával, mávajúc pritom dreveným krížom v ruke.
Jeho i Saturkov rozhovor s médiami zanedlho ukončila polícia. Mladý Čech, rovnako ako ďalšie desiatky ľudí vrátane jedného moslima naložili do pripravených áut a odviezli do ciel predbežného zadržania. Jeden z dvojice zatknutých Čechov, programátor David Navara, neskôr telefonicky z cely oznámil, že by mali byť do dvanástich hodín prepustení.
Autor: Brusel