BRATISLAVA. V mnohých bytoch, tak na severe, ako aj na juhu krajiny, sa už od minulého týždňa kúri.
Priemerné denné teploty totiž klesli v dvoch po sebe nasledujúcich dňoch pod 13 stupňov Celzia, čo je hranica, pri ktorej podľa vyhlášky ministerstva hospodárstva dodávatelia tepla majú začať kúriť. Ak je záujem.
Teplota v obytných miestnostiach by pri vykurovaní mala dosiahnuť aspoň 21 stupňov.
Kúria len dočasne
Žilinská teplárenská začala najväčšiemu bytovému podniku v meste dodávať teplo od štvrtka. „Je to asi 19-tisíc bytov v rámci Žiliny,“ povedal Jozef Čičút zo spoločnosti.
Nie všetci klienti spoločnosti však teplo chceli. „Minulý týždeň, keď sa priemerné teploty pohybovali okolo 10 až 11 stupňov, sme oslovili aj viaceré školské zariadenia. Niektoré sa vyjadrili, že budovy majú ešte vyhriate.“
Vykurovanie zrejme ešte dočasne zastavia u všetkých odberateľov. „Od štvrtka by sa malo opäť mierne otepliť a podľa toho pristúpime k obmedzeniu, alebo úplnému zastaveniu dokurovania,“ povedal Čičút.
Podobná situácia je aj v Námestove, ktoré patrí k najchladnejším okresom Slovenska. Kúriť v meste začali pred týždňom, včera napoludnie teplota vonku nedosahovala 12 stupňov. „Tento rok sa začalo veľmi skoro, vlani to bolo až v októbri,“ hovorí Jozef Ptačín z Bytového podniku Námestovo.
Kúriť v bytoch začali napríklad aj v Prešove, Bratislave alebo v Komárne. „Pokiaľ teplota cez deň vystúpi na 18 – 19 stupňov, automatika výmenníkové stanice vypne. Vo večerných hodinách sa začne s temperovaním,“ hovorí Michal Piterka zo Stavebného bytového družstva Komárno.
Vyššie náklady
Výrobcovia i dodávatelia tepla upozorňujú, že opätovné spúšťanie vykurovania pri zmene počasia znamená vyššie náklady.
„Dočasné vykurovanie je neekonomické, potrubia a prípojky treba nahriať na prevádzkovú teplotu, po utlmení sú náklady navyše,“ hovorí Čičút.
„Každý, kto minulý týždeň prišiel v daždivom počasí domov a mal prikúrené, to asi privítal. Vplyvom miernej zimy sa navyše podarilo niečo ušetriť, takže včasnejšie kúrenie nebude mať dramatický vplyv na peňaženku,“ myslí si Piterka.
Zvýšené náklady pri odstavení kúrenia by nemali pocítiť menšie spoločenstvá vlastníkov bytov, ktoré majú vlastné kotly.
„Máme odovzdávaciu stanicu tepla pre tri vchody. Keď si zakúrime, do desiatich minút máme v bytoch teplo. To je oproti vykurovaniu veľkými kolosmi, ktorým dlho trvá celý systém zahriať, veľká výhoda,“ hovorí predsedníčka Spoločenstva vlastníkov bytov na Miletičovej v Bratislave Valéria Vraňáková. Počasie bude kolísať
Koncom týždňa sa oteplí, ale dlhodobo sa na letné počasie tešiť netreba.
Koncom týždňa by sa na Slovensku malo otepliť. Vo štvrtok a piatok očakávajú meteorológovia teploty od 16 do 20 stupňov Celzia. Po upršaných dňoch by koncom týždňa malo byť polooblačno až slnečno.
„Chladno sa nám zdá, pretože intenzívne prší, nie pre nízke teploty,“ povedala Miriam Jarošová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Za dva dni spadli minulý týždeň mesačné zrážky.
Či sa dočkáme teplého babieho leta, Jarošová nevedela povedať. Počasie predpovedajú len na najbližších 7 dní a počas nich ešte budú cez Slovensko prechádzať viaceré poveternostné fronty s prehánkami. Babím letom sa nazýva obdobie, keď je suché a najmä ustálené počasie.
„Vinou globálneho otepľovania je viac energie pre procesy prebiehajúce v atmosfére, v dôsledku čoho sú aj prejavy počasia poznačené väčšími výkyvmi,“ povedal klimatológ Pavol Faško.
Zvyčajne sa na jeseň ochladzuje „po dávkach“ niekoľko týždňov a ľudia majú dosť času si zvyknúť. V našich podmienkach by ani v lete nemalo pretrvávať dlhodobo horúce počasie. (mg)