Štyri roky po vojne pôsobí v Iraku takmer 170tisíc vojakov. Napriek rekordnému počtu sa Spojeným štátom nedarí nastoliť v krajine stabilitu a zvrátiť mimoriadne zlú bezpečnostnú situáciu.
Odísť z krajiny by však mohlo dopadnúť katastroficky. Aspoň si to myslia dvaja vysokopostavení muži, ktorí včera predstúpili pred Kongres.
Operácia: Neopúšťajme Irak
Americký generál, veliteľ amerických jednotiek v Iraku David Petraeus a veľvyslanec USA v Bagdade Ryan Crocker chcú v dlhoočakávanej správe o Iraku kongresmanov presvedčiť, že po siedmich mesiacoch, odkedy sa počet vojakov v Iraku navýšil o 30tisíc, sa predsa len niečo zlepšilo.
Obidvaja už minulý týždeň naznačovali, o čom budú hovoriť: o miernom pokroku v oblasti Anbar, či zníženom počte útokov na civilistov.
„Vojenské ciele v Iraku boli do veľkej miery splnené,“ povedal včera sebavedomý Petraeus. Naznačil, že k čiastočnému zníženiu počtu vojakov na 130–tisíc by mohlo prísť budúce leto.
Napriek určitému posunu ťažko hovoriť o nejakom víťazstve, napísal americký denník New York Times.
Na druhej strane podľa prieskumu, ktorý si dal denník spolu s televízou CBS urobiť, väčšina Američanov dôveruje americkým veliteľom. Oveľa viac než prezidentovi či Kongresu, ovládanom demokratmi. Tí volajú po vypísaní časového harmonogramu odchodu amerických vojakov z krajiny.
„Napriek miernemu pokroku, v Bagdade ani provincii Anbar v skutočnosti nie je bezpečne,“ citovala agentúra AP demokratického kandidáta na prezidenta a šéfa senátneho zahraničného výboru Josepha Bidena.
Bush si podľa neho kupuje čas a odďaľuje riešenie situácie v krajine tak, aby ju musel riešiť jeho nástupca, ktorý sa ujme úradu v januári 2009. „Bush nemá plán ako odísť, ani ako vyhrať,“ dodal Biden.
Predohra pred rozpočtom
V najbližších týždňoch sa bude v Kongrese rozhodovať o rozpočte a teda aj financovaní amerických vojakov v Iraku. Je na Petraeusovi, aby kongresmanov presvedčil, že tých 200 miliárd dolárov, ktoré majú pokrývať armádne náklady v Afganistane aj Iraku, sú mimoriadne potrebné.