BRATISLAVA. Premiér Robert Fico s lídrom HZDS Vladimírom Mečiarom správcom dôchodkových úspor navrhli politický obchod.
Podľa informácií SME na rokovaní s dôchodkovými spoločnosťami koaliční politici navrhli, že by sa dočasne znížili odvody do druhého piliera z 9 na 6 percent. Neskôr by sa postupne zvýšili – možno až na 10 percent. Vládna koalícia ho neotvorí na pol roka a takisto nezastaví platby štátu na dôchodkové sporenie za rodičov na materskej, invalidov a občanov starajúcich sa o dlhodobo choré deti.
Mečiar navyše predpokladá, že o takých 30 rokov na Slovensku bude už len druhý – kapitalizačný pilier.
Predseda vlády napriek kritike dôchodkových správcovských spoločností verí, že sa s nimi dohodne na spôsobe, akým štát zníži deficit v prvom dôchodkovom pilieri.
Myslí si však, že dohoda by mala zároveň priniesť vyššie záruky pre sporiteľov. Ak sa so spoločnosťami dohodne, je ochotný stiahnuť návrh novely zákona, ktorý otvára druhý pilier.
Zatiaľ návrh preložili na koniec parlamentnej schôdze, ktorá sa začne dnes.
Fico zároveň potvrdil, že rokoval so spoločnosťami, ktoré nedávno prirovnal k nebankovým spoločnostiam.
Hrozí Tomanovou
„Verím, že dôjde nakoniec k niečomu, čo bude zodpovedať predstavám všetkých - aj DSS, aj vlády, ale predovšetkým sporiteľov,“ povedal o možnej dohode Fico po koaličnej rade.
„Pokiaľ nedôjde k dohodám, pokiaľ to budú návrhy, ktoré nám nebudú vyhovovať, tak sa budeme venovať návrhu, s ktorým prichádza pani ministerka Tomanová,“ pohrozil.
Dohoda podľa neho navyše zrejme nebude možná, ak dôchodkové spoločnosti nebudú ochotné zvýšiť záruky vkladov občanov napríklad tým, že by za ne ručili ich materské banky a poisťovne celým svojím majetkom.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar verí, že vláda neotvorí druhý pilier, z ktorého by mohli začať odchádzať ľudia.
Politológ Miroslav Kusý nečakanú zmenu postoja predsedu vlády hodnotí ako snahu o kompromis. „Premiér dostával nepríjemné signály, ktoré mu hovorili, že vládny návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení je strmou cestou na dosiahnutie jeho cieľov,“ povedal Kusý.
Napriek hľadaniu kompromisu Fico včera pokračoval v útokoch na dôchodkové spoločnosti. „Musíme z nich vyžmýkať, čo sa dá,“ povedal.
Oslabenie druhého piliera dal do priamej súvislosti s eurom. Podľa neho dôchodkové sporenie ohrozuje prijatie eura, lebo prehlbuje deficit Sociálnej poisťovne. Ten sa od tohto roku počíta do dlhu verejných financií, ktorý je jedným z kritérií na prijatie eura.
Potvrdili rokovania
Mečiar potvrdil, že spolu s Ficom a guvernérom NBS Ivanom Šramkom rokovali s vedením dôchodkových spoločností. Spoločnosti podľa Fica „veľmi iniciatívne ponúkajú iné riešenia“.
Mečiar povedal, že schôdzku vymyslel i zorganizoval sám. Na otázku, či bol problém Fica presvedčiť, aby začal rokovať, odpovedal: „Nie. Ak sa hľadali východiská, tak bolo jedným z východísk, nebojujme, rokujme.“
Predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Peter Socha potvrdil, že rokovania podnietil Mečiar a pripojil sa aj Fico. Spoločnosti sa podľa neho snažili nájsť riešenie, ktoré by stabilizovalo systém a nepoškodilo sporiteľov. Výsledky však nie sú žiadne.
Socha tiež potvrdil Ficov a Mečiarov návrh, aby sa sadzba príspevkov na tri alebo štyri roky znížila a potom postupne zvyšovala – aj nad súčasnú úroveň.
Ak by spoločnosti súhlasili, otvorenie piliera by neprišlo do úvahy alebo by sa presuny umožnili len určitým skupinám sporiteľov.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Ústup
Pred tvárou verejnosti premiér Fico dôchodkové správcovské spoločnosti prirovnáva k nebankovým subjektom a šíri bludy o ich insolventnosti. Keď sú ľudia zneistení a spoločnosti na prášky, sadne si s nimi spolu s predsedom HZDS za jeden stôl.
A odrazu sa rokuje o znížení príspevku na dôchodkové sporenie ako o alternatíve k tomu, čo už schválila vláda a má schváliť parlament.
To je jasný dôkaz, ako sa vyautovania rodičov s malými deťmi z druhého piliera a jeho otvorenia na pol roka premiér bojí. Oba nápady totiž zaváňajú dohrou na Ústavnom súde, arbitrážami a frflaním ľudí. A jemu ide len o to, aby mal viac miliárd
na rozdávanie, keď to bude politicky potrebovať.
Aby sa DSS upokojili, Vladimír Mečiar pri stole dodá, že zníženie odvodov by bolo len dočasné. Aby sa zakrylo, že ide len o kupovanie voličov, premiér vyhŕkne, že druhý pilier ohrozuje prijatie eura, a preto ho treba zoslabiť. Aby zakryl svoj ústup, kričí, že z DSS vyžmýka, čo sa dá. Lenže on z DSS nevyžmýka nič. Ak je tu niekto na žmýkanie, sú to len sporitelia v druhom pilieri.
Čo ponúka premiér im? Menej vlastných úspor a dieru v Sociálnej poisťovni.