Drahé lieky majú zlacnieť

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje zaviesť tzv. degresívnu maržu na lieky. Znamená to, že drahé lieky by mali zlacnieť, cena lacnejších by mala vzrásť.Či sa táto zmena dotkne aj pacientov, ešte nie je známe.

Svojím návrhom na zavedenie tzv. degresívnej marže chce ministerstvo zdravotníctva dosiahnuť, aby drahšie lieky boli pre pacientov lacnejšie. Na druhej strane však ceny lacných liekov vzrastú.Svojím návrhom na zavedenie tzv. degresívnej marže chce ministerstvo zdravotníctva dosiahnuť, aby drahšie lieky boli pre pacientov lacnejšie. Na druhej strane však ceny lacných liekov vzrastú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Rezort zdravotníctva chce zabezpečiť lepšiu dostupnosť liekov. Chce zaviesť tzv. degresívnu maržu čiže zmeniť výšku zisku lekárnikov a distribútorov z predaja liekov. Znamená to, že z drahých liekov by získali nižšie percento, ale na druhej strane vyššie percento by mali na lacnejších liekoch.

Ministerstvo si myslí, že degresívna marža bude spravodlivejšia. Drahšie lieky budú lacnejšie a budú prístupnejšie pre pacientov. V prvom roku plánuje ministerstvo týmto návrhom ušetriť až 400 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návrh ministerstva sa zatiaľ nestretol s kritikou, keďže konečný variant, ktorý rezort predloží v októbri, ešte nie je známy.

Dodávatelia: Musíme sa s tým vyrovnať

Viceprezident Asociácie dodávateľov liekov Sína Niku tvrdí, že úspora bude na úkor lekárnikov a distributérov. „Je to tvrdý fakt, s ktorým sa musíme vyrovnať,“ povedal. V súčasnosti prebiehajú s ministerstvom rokovania. Asociácia je ochotná dohodnúť sa. Chce však, aby výška marže bola jednotná pre celý trh a neexistovali výnimky.

Podľa Nika zavedenie degresívnej marže z pohľadu pacienta mierne zvýši cenu najlacnejších liekov. „Nižšie ceny drahších liekov pacient nepocíti, keďže väčšinu z nich platia zdravotné poisťovne,“ povedal Niku.

To, či zmenu marže pocítia aj pacienti, závisí podľa Angeliky Szalayovej z inštitútu Health Policy Institute aj od kategorizácie liekov. Ministerstvo zdravotníctva na svojej internetovej stránke tvrdí, že nominálna hodnota doplatkov pacientov na lieky hradené zo zdravotného poistenia sa zavedením degresívnej marže nemení.

SkryťVypnúť reklamu

Pri odhade dosahov degresívnej marže na zdravotné poisťovne bol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč opatrný. „Degresívna marža je jedným z riešení regulácie spotreby liekov. Treba vidieť konkrétny legislatívny návrh, a potom sa dá odhadnúť dosah,“ povedal Kováč.

Z pohľadu výrobcov generík je podľa predsedu Asociácie generických výrobcov Igora Nováka dôležité to, aby po zavedení marže významne nestúpla cena lacných liekov a aby sa zachovali únosné doplatky pre pacienta.

Kategorizácia len dvakrát do roka

Rezort zdravotníctva chce upraviť aj frekvenciu kategorizácie liekov. Výšku úhrady liekov zo strany poisťovní a pacientov chce prehodnocovať len dvakrát do roka. Nové liečivá a generické lieky by sa mohli zaraďovať do zoznamu liekov, ktoré sa uhrádzajú zo zdravotného poistenia, štyrikrát do roka.

SkryťVypnúť reklamu

Lekárnici a distribútori tento návrh vítajú. „Je to lepšie ako každý štvrťrok meniť cenu liekov,“ povedal Niku. Ceny niektorých liekov sa totiž prehodnocovali a menili každé tri mesiace.

Lekárne si potom nevedeli naplánovať zásoby. „Niektoré lieky potom zostávali na skla­doch a lekárnici ich museli nákladným spôsobom likvidovať,“ povedal Niku.

Prehodnocovať ceny liekov len dvakrát ročne Szalayová kritizuje. „Ministerstvo bude môcť na návrhy výrobcov reagovať len dvakrát ročne, čo zníži pružnosť reakcií na zvýšenie alebo zníženie cien,“ povedala .

Autor: vf

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu