SOUL. Hospodársky rast rozvojových krajín zvýši ceny komodít. A to aj v prípade, že sa začnú množiť znaky ochladenia americkej ekonomiky v dôsledku krízy trhu hypoték pre menej bonitných klientov. Povedal to globálny komoditný stratég investičnej banky Morgan Stanley Hussein Allidina.
„Jedným z najdôležitejších faktorov, čo sa týka komodít, je vysoký rast, ktorý prichádza z rozvojového sveta,“ povedal Allidina v nedeľu večer pre agentúru Reuters. Dodal, že treba oddeliť USA od ostatného sveta, ktorému sa stále darí pomerne dobre.
V piatok vyvolala paniku na globálnych finančných trhoch správa amerického ministerstva práce, podľa ktorej sa počet pracovných miest v USA v auguste znížil o 4–tisíc. Je to prvý pokles za 4 roky, čo signalizuje, že kríza na úverovom trhu ochladzuje ekonomiku.
Zníženie počtu pracovných miest odzrkadľuje prehlbujúce sa ochladenie trhu s bývaním, krízu na úverovom trhu a turbulencie na finančnom trhu. Nervozita na trhu spôsobila, že spoločnosti sú opatrnejšie pri prijímaní nových zamestnancov.
V piatok zverejnené údaje sú oveľa nižšie, než očakávali ekonómovia. Tí počítali s rastom počtu pracovných miest o 110–tisíc. Zníženie počtu miest bolo prvé od augusta 2003. Ekonómovia sa začínajú obávať recesie americkej ekonomiky, čo by malo za následok pokles dopytu po komoditách.
Kovy však v piatok stratili iba mierne a obilie pokračovalo v raste vďaka vysokému dopytu a obavám z nedostatku na svetovom trhu. „Komoditné trhy závisia aj od ponuky a dopytu a ponuka mnohých komodít je stále nízka,“ povedal Allidina.
Americký dolár zareagoval na správy o vývoji na pracovnom trhu prepadom. Dostal sa na 15-ročné minimum oproti košu mien. Výsledok oslabil očakávania, že americká centrálna banka Fed tento mesiac zníži úrokové sadzby.