BRATISLAVA. Nedôveryhodné úrady, nekonečné čakanie na rozhodnutia, jazyková bariéra, neznalosť kultúrnych a náboženských zvyklostí, nuda a šikanovanie. Aj takto vnímajú utečenci Slovensko pri svojej ceste za lepším životom.
Správu o skúsenostiach utečencov v strednej Európe zverejnil Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov. Tímy z vládnych úradníkov, zo zástupcov mimovládnych organizácií a z pracovníkov úradu sa vlani pýtali na pocity stoviek utečencov na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku a Slovinsku.
Málo azylov, inak štandard
Slovensko medzi ostatnými krajinami regiónu, až na nízky počet udelených azylov, nevyčnieva. Kým napríklad v Poľsku udelili azyl takmer každému desiatemu žiadateľovi, u nás ho z 2871 žiadateľov dostali len ôsmi.
Utečenci, najmä z Indie, bývalých sovietskych krajín a z Iraku, sa často sťažujú na nespravodlivosť a prieťahy azylového konania. Zamestnanci táborov tiež netolerujú iné kultúrne a náboženské zvyklosti a neraz ich urazia.
Na Slovensku podľa nej dochádza aj k šikane. „Stráže v Gabčíkove prekračujú svoje právomoci a vykonávajú priamo v izbách nástupy o šiestej ráno. Objavili sa aj obvinenia z fyzických útokov.“
Vedúci táboru Peter Babiak to označil za nezmysel.
Zákaz práce znamená nudu
Žiadateľom o azyl prekáža aj nečinnosť v táboroch, keďže pre nich platí ročný zákaz prístupu k práci. Ich jediným programom sú tak často raňajky, obed a večera.
„Nútená nečinnosť, nuda a všeobecný pocit bezmocnosti zvyšujú napätie medzi obyvateľmi stredísk. To často vedie k fyzickým útokom, zastrašovaniu a vynucovaniu si napríklad cigariet pod hrozbou násilia. Dochádza aj k vážnym prípadom zneužívania alkoholu a omamných látok, ktorým často nikto kompetentný nevenuje pozornosť,“ hovorí správa.
Utečenci sa sťažujú aj na to, že tých, ktorých chytia pri pokuse prekročiť hranice, trestajú odobratím vreckového.
OSN sa vraj dala zmiasť
Riaditeľ Migračného úradu ministerstva vnútra Bernard Priecel závery správy odmieta. „Hocikto povedal hocičo a Úrad vysokého komisára sa, žiaľ, nesnažil zistiť skutočný stav.“ Podmienky v táboroch sú podľa neho porovnateľné s krajinami západnej Európy. „Vidím za tým snahu potvrdzovať potrebu existencie UNHCR na Slovensku. Sú to zaujímavé pracovné miesta.“
„Všetko, čo zaznelo v správe, sme sa snažili overovať. Migračný úrad upozorňujeme na opakujúce sa problémy. To, ak ich zhodia zo stola, že sú vymyslené, ich nevyrieši,“ oponuje vedúci UNHCR na Slovensku Peter Kresák.
Udelenia azylov
Zdroj: UNHCR