BRATISLAVA. Vláda ide pridať ľuďom, ktorí privedú na svet svoje prvé dieťa. Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny navrhuje, aby im štát od budúceho februára priplatil 20 440 korún. Spolu s príspevkom pri narodení dieťaťa by tak mohli dostať rovných 25-tisíc korún.
Ministerka Viera Tomanová zo Smeru trvá na tom, že náklady na prvé dieťa sú najvyššie. Treba mu „zabezpečiť postieľku, vaničku, kočík“ i autosedačku, a tú zasa vymeniť, keď z nej vyrastie. Prvotné náklady „sme vyčíslili na 32-tisíc korún“, povedala.
Ostatní sa uskromnia
Ak v parlamente návrh prejde, budúci „prvorodičia“ si polepšia na úkor ostatných rodičov.
Mesačný prídavok na každé dieťa, ktorý je už tri roky 540 korún, sa totiž nezvýši ani tento rok. Návrh zvýšiť ho o 10 korún si Tomanová rozmyslela.
Vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru povedal, že peniaze, o ktoré sa prídavky mohli zvýšiť, sa ministerstvo „rozhodlo presmerovať na iné nástroje podpory rodín s deťmi“, napríklad práve na zvýšenie príplatku k príspevku pri narodení prvého dieťaťa.
Je prvé dieťa cennejšie?
Príspevok pri narodení 4560 korún štát poskytuje na každého novorodenca. Príplatok k príspevku, ktorý je dnes 11-tisíc korún, iba na dieťa, ktoré sa žene narodilo ako prvé.
Podpredseda KDH Július Brocka sa pýta, čo tie deti, ktoré sa narodili ako druhé, tretie, štvrté v poradí. „Viete si predstaviť situáciu v pôrodnici, že vedľa seba ležia dve mamičky, jedna porodí prvé a posledné a dostane od štátu 25-tisíc a druhá je na materskej teraz pri dvoch a porodí tretie a dostane od vás päťkrát menej?“ pýtal sa minulý týždeň Tomanovej, keď sa parlament zaoberal opozičným návrhom na jej odvolanie.
Tomanová v tom problém nevidí. Povedala, že príspevok „pravidelne valorizujeme (...) pre každé druhé, tretie, štvrté, desiate dieťa“. K 1. septembru ho vláda zvýšila o 100 korún.
Na bohatstve nezáleží
Brockov stranícky kolega Stanislav Kahanec pripomenul, že príplatok štát poskytuje bez ohľadu na to, „či je rodina chudobná, alebo bohatá“.
Z údajov Štatistického úradu vyplýva, že vlani sa narodilo 25 239 živých detí, ktoré boli pre matky prvými v poradí. Štatistika síce nehovorí o majetkových pomeroch ich rodičov, ale je zrejmé, že nejde len o ľudí z regiónov s najväčšími sociálno-ekonomickými problémami.
Napríklad v Bratislavskom kraji sa narodilo o 500 prvých detí viac ako v Banskobystrickom kraji, kde je najvyššia miera nezamestnanosti.
V Trnavskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji, kde je podpriemerná nezamestnanosť, bolo zasa spolu viac živých prvorodencov ako na celom východnom Slovensku.
Len pre prehliadnuté
Príplatok je v zákone od januára. Po deviatich mesiacoch ministerstvo navrhuje sprísniť podmienky, za ktorých ho možno získať.
Z návrhu, ktorý dalo v piatok na pripomienkovanie, vyplýva, že od štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu by žena musela ísť raz za mesiac na preventívnu prehliadku u gynekológa, inak by jej príplatok nepriznali.
Hovorkyňa ministerstva Oľga Škorecová povedala, že je to „v záujme zdravej populácie“. Ženu by to vraj finančne nezaťažilo, pretože podľa zákona sa jej „plne uhrádza jedna preventívna prehliadka raz za mesiac“.