Čo si myslíte o iniciatíve SMK, aby sa slovenský a maďarský parlament vzájomne ospravedlnili za historické krivdy?
„Takáto iniciatíva je určite potrebná, neprišla však v najvhodnejšom čase.“
Prečo?
„SMK je totiž momentálne v defenzíve. Keďže neuspela s témou otvorenia Benešových dekrétov, narýchlo vyrukovala s niečím iným. Myslím, že to nebolo dobre pripravené. Taký dôležitý krok mali konzultovať minimálne v rámci opozície, pričom mohli osloviť aj koalíciu. Napríklad Smer.“
SMK hovorí, že maďarský parlament by mal vyjadriť ľútosť nad maďarizáciou Slovákov na prelome 19. a 20. storočia. Je to reálne?
„Táto požiadavka je opodstatnená, keďže koncom 19. storočia sa maďarská politika naozaj dopustila viacerých chýb. Vtedajšia vládna garnitúra chcela vybudovať národný štát Maďarov, hoci polovicu Rakúsko-Uhorska tvorili národnostné menšiny – Slováci, Rumuni, Nemci. Pokusy o ich asimiláciu, predovšetkým v školskej politike, neboli správne.“
Pristúpia na túto iniciatívu aj maďarské politické elity?
„Súčasná maďarská historiografia si už plne uvedomuje tieto chyby, pričom ich reflektuje aj v učebniciach dejepisu či monografiách z tohto obdobia. Aj preto si myslím, že by s tým nemali mať problém ani maďarskí poslanci.“
Doteraz sa v tomto zmysle nikdy nevyjadrili. Ani v náznakoch.
„Napriek tomu som optimista. Pre maďarský parlament by to bola prijateľná cena za pokojnejší život maďarskej menšiny na Slovensku. Na naplnenie tejto požiadavky je však potrebný aj pozitívny impulz z druhej strany. U slovenských politikov ho zatiaľ nevidím. Aj maďarskí historici sú v tomto zmysle otvorenejší ako slovenskí. Výnimkou je snáď Štefan Šutaj, ktorý píše aj o reslovakizácii Maďarov, respektíve ich vysťahovaní zo Slovenska po roku 1945.“
SMK takisto navrhuje, aby sa maďarský parlament ospravedlnil za to, čo sa dialo na južnom Slovensku po viedenskej arbitráži v roku 1938. Je to opodstatnené?
„Myslím, že aj za toto sa treba ospravedlniť. Po viedenskej arbitráži opustili svoje domovy desaťtisíce Slovákov, keďže časť južného Slovenska pripadla Maďarsku. Určite to nebol dobrý signál, hoci zatiaľ presne nevieme, koľkí odišli pod tlakom, respektíve z vlastnej iniciatívy, keďže nechceli žiť v Maďarsku.“
Mali by sa Maďari ospravedlniť aj za podiel na invázii ich vojsk do Československa v auguste 1968?
„Toto nie je problém, keďže nemá národnostný charakter. To bola vec maďarských komunistov, ktorí sa podriadili Moskve. Určite sem neprišli ako utláčatelia Slovákov.“
Slováci by sa mali naopak podľa SMK Maďarom ospravedlniť za to, čo sa s nimi dialo po roku 1945. Súhlasíte?
„Áno, pričom nejde len o následok Benešových dekrétov. Aj vtedajšia Slovenská národná rada prijala dekréty, na základe ktorých bolo na nútené práce do Čiech deportovaných 44–tisíc Maďarov. Pritom išlo o matky s deťmi či starých ľudí, takže je zjavné, že motívom nebola práca, ale vysťahovanie.“
Často sa spomína aj zodpovednosť Maďarov za černovskú tragédiu z roku 1907, keď bolo zabitých 15 Slovákov. Nemali by sa ospravedlniť aj za toto?
„Je pravda, že príkaz strieľať vydal Maďar, hoci žandári, ktorí strieľali, boli Slováci. Preto túto udalosť vnímam skôr ako problém štátu, ktorý išiel proti vlastným občanom. Navyše, podobné udalosti by sme našli aj na druhej strane. Napríklad v Košiciach zabili v roku 1919 niekoľko ľudí počas osláv maďarského národného sviatku. Určite by sme však nemali ísť cestou počítania výstrelov na jednej či druhej strane. Nikam to nevedie.“
Fico: Návrh SMK je úplná drzosť
Koalícia sa včera predháňala v kritike SMK,ktorá chce vzájomné ospravedlnenie za krivdy z minulosti. Podľa historika by politici nemali vykladať dejiny.
Vládna koalícia včera opakovane odmietla otváranie Benešových dekrétov. Podľa premiéra Roberta Fica sa strany dohodli, že parlament prijme uznesenie o ich nedotknuteľnosti.
„Považujem za úplnú drzosť žiadať od Slovákov ospravedlnenie. To je naivná predstava Pála Csákyho,“ povedal Fico v súvislosti s iniciatívou SMK, aby sa Slováci aj Maďari ospravedlnili za krivdy z minulosti.
Líder HZDS Vladimír Mečiar je presvedčený, že veľká časť Maďarov bola po roku 1945 zo Slovenska vysťahovaná odôvodnene – za účasť v horthyovských vojskách.
„Teraz máme aj fašistom povedať prepáčte? Pod zámienkou, že patrili k národnosti?“ spýtal sa Mečiar. Podľa neho išlo navyše o dohodu o výmene obyvateľstva, nie násilné vysťahovanie.
Kováč: Mnohým Maďarom sa stala krivda
Historik Dušan Kováč však pripomína, že občania maďarskej národnosti boli postihnutí na základe princípu kolektívnej viny. „To je neoddiskutovateľný historický fakt. Po vojne sa stala krivda aj tým, čo neboli fašisti.“
Za šťastnú však nepovažuje ani iniciatívu SMK. „Ak chceme, aby došlo k slovensko-maďarskému zmiereniu, malo by ísť o politickú deklaráciu, nie diskusiu o jednotlivých udalostiach,“ myslí si Kováč.
Podľa neho je ideálny model, na ktorom sa po vojne dohodli Francúzi s Nemcami. „To znamená povedať, že v dejinách sa udialo veľa vecí, ktoré neboli spravodlivé, ale my chceme žiť vedľa seba a pozerať sa do budúcnosti.“
Maďarské koaličné aj opozičné strany včera povedali, že k návrhu SMK sa vyjadria až po jeho preštudovaní. Podľa Jána Slotu by malo byť ospravedlnenie Maďarov „holá samozrejmosť“.
Marek Vagovič
Čo hovoril Mečiar
predseda HZDS tvrdí, že veľká časť Maďarov bola po vojne vysťahovaná právom – za podporu fašizmu
iba v Košiciach vraj bolo na prelome rokov 1944 a 1945 bez rozsudku obesených 500 ľudí
Mečiar preto očakáva, že namiesto ospravedlnenia Slovákov
maďarská menšina „konečne naštartuje“ proces denacifikácie
parlament navyše podľa neho v roku 1955 prijal zákon o odškodnení
ďalší zákon bol podľa Mečiara prijatý v roku 1968