BRATISLAVA. Tento rok je plný výročí v mobilnej komunikácii. Začiatkom roka to bolo desiate výročie spustenia digitálnej mobilnej siete GSM na Slovensku, o pár mesiacov neskôr oslávili 15 rokov textové SMS správy a do tretice je to 20. výročie podpisu dohody medzi 13 krajinami o vývoji mobilnej siete GSM. Memorandum podpísali presne 7. septembra 1987.
Samotná skratka GSM vznikla už päť rokov pred podpisom dohody, keď bola založená skupina Groupe Spécial Mobile (GSM) s cieľom vytvoriť štandard pre mobilné siete, ktoré by sa používali v celej Európe. GSM sa neskôr rozšírilo aj za hranice Európy a možno aj preto sa dnes za skratkou GSM skrýva názov Global System for Mobile communications.
Prvá technická špecifikácia GSM bola vydaná v roku 1990 a o rok neskôr spustil prvú mobilnú sieť GSM vo Fínsku operátor Radiolinja. Dodávateľom zariadení bola spoločnosť Ericsson. O dva roky neskôr prevádzkovalo siete GSM 70 operátorov v 48 krajinách a ich služby používalo viac ako milión ľudí.
Základnou výhodou siete GSM bol digitálny prenos hlasu, ktorý výrazne zvýšil jeho kvalitu oproti starším technológiám, ako napríklad NMT. Z pohľadu operátorov bola zase výhodou štandardizácia, ktorá im umožňovala nakupovať lacnejšie zariadenia. Okrem toho mohli ich používatelia cestovať do iných krajín bez toho, aby museli mať špeciálny mobilný telefón pre danú krajinu. Z roamingu pritom ešte donedávna európski operátori v dovolenkových destináciách výrazne profitovali.
Výhodou technológie GSM bolo aj kódovanie hovoru, čo znemožnilo jednoduché odpočúvanie hovorov, ako to bolo vidieť v amerických filmoch.
Počas dvadsiatich rokov prišlo niekoľko zlepšení prvého štandardu GSM. V prvom rade to bolo komerčné využitie SMS správ pred pätnástimi rokmi. V roku 1997 vznikol štandard na prenos dát GPRS, ktorý sprístupnil mobilný internet masám a umožnil posielať z mobilu fotografie či videá. O dva roky neskôr prišlo zlepšenie prenosu dát pod názvom EDGE.
Vývoj pri GSM nezastal. Nasledovníkom tohto typu sietí sú siete tretej generácie nazývané aj UMTS. Tie umožňujú videohovory a rýchle pripojenie do internetu. S nadstavbou HSDPA umožňujú sťahovať dáta rýchlosťou 3,6 megabitu za sekundu.