Aké sú dôvody prepúšťania ľudí zo zamestnania, alebo dôvody, pre ktoré ich odmietnu do práce prijať?
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva robilo prieskum, v ktorom predložilo respondentom sedem modelových situácií pri prijímaní a prepúšťaní zo zamestnania, ktoré majú diskriminačnú charakter a s ktorými sa mohli ľudia osobne alebo sprostredkovane stretnúť.
Vek, zdravie, pohlavie
Pri prijímaní do zamestnania sa potvrdili skúsenosti známe aj z iných výskumov – vek je pociťovaný ako najsilnejší zdroj diskriminácie. Veľmi často sa s týmto problémom stretlo až 92 percent dospelej populácie. Drhým najčastejším diskriminačným faktorom je zdravotný stav (82 % odpovedí) a na treťom mieste sa uvádzajú skúsenosti s diskrimináciou na základe pohlavia – 73 percent.
Odpovede ukázali, že najčastejšou sprostredkovanou skúsenosťou je prepustenie zamestnca kvôli vyššiemu veku – túto odpoveď uviedlo takmer 63 percent respondentov. Najčastejšou osobnou skúsenosťou sú otázky týkajúce sa počtu a veku detí, ktoré kladú uchádzačovi (častejšie uchádzačke) pri prijímaní do zamestnania (25 %).
Staré ženy a starí muži sú na tom rovnako
Problémy s diskrimináciou na základe veku pociťujú takmer rovnako ženy aj muži. A prostredníctvom sprostredkovanej skúsenosti je veková diskriminácia rovnako známa o všetkých vekových kategórií – s jej existenciou sa napríklad stretlo až 57 percetn ľudí mladších ako 24 rokov a 68 % ľudí vo veku 55 – 60 rokov. Najsilnejšie vnímajú vekovú diskrimináciu respondenti v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Pri delení podľa dosiahnutého vzdelania s ňou majú najviac skúseností ľudia so základným a vysokoškolským, vzdelaním.
Najviac diskriminácie v súkromných firmách
Zaujímavá je aj súvislosť so sektorom národného hospodárstva, v ktorom k diskriminačným situáciám dochádza; pri porovnávaní štátneho, verejného a súkromného sektoru poznali najviac prípadov diskriminácie ľudia na pôde súkromného sektoru – takmer 66 %. Je to 10–krát častejšie ako v ostatných oblastiach.
Diskusie situáciu zlepšujú
Pozitívnym signálom môže byť aj to, že viac diskusií na tému diskriminácie zlepšuje povedomie o tomto probléme medzi ľuďmi a ich chápanie svojich práv. Tak sa zmenšuje aj počet negatívnch skúsenosti s diskrimináciou na pracovisku či pri prijímaní do zamestnania.
Autor: (gal) Zdroj Správa z výskumu SNS LP