Ako je to u nás so stavom diskriminácie na trhu práce?
„Zákonná úprava, zakazujúca zamestnávateľom konať voči zamestnancom diskriminačne existovala v Zákonníku práce síce už pred prijatím antidiskriminačného zákona , ale až . prijatím tohto zákona v júli 2004 došlo k presnejšiemu definovaniu diskriminácie a začalo sa tejto problematike venovať v praxi viac pozornosti. Situácia v oblasti diskriminácie sa rozhodne sa dostáva stále viac na pretras, čo postupne prináša prvé pozitívne výsledky.“
Čo sa ťažšie dokazuje - diskriminácia zamestnanca na pracovisku, alebo diskriminácia uchádzačov o prácu?
„Diskriminácia v oblasti pracovnoprávnych vzťahov sa vo všeobecnosti dokazuje dosť ťažko a ešte zložitejšie je presvedčiť obete diskriminácie, aby sa nevzdávali, a to aj napriek tomu, že v tomto konaní platí zásada, že žalovaná strana musí preukázať, že k diskriminácii z jej strany nedošlo.
Podľa našich skúseností nemožno povedať, že by bol nejaký výrazný rozdiel v počte podnetov, v ktorých naši klienti namietajú diskrimináciu pri prístupe k zamestnaniu ako uchádzači o prácu, alebo už ako zamestnanci. Ale ak sa zamestnanec domnieva, že jeho práva boli nedodržaním zásady dotknuté, môže sa obrátiť na súd a domáhať sa právnej ochrany. Na požiadanie môžeme klientov pred súdom aj zastupovať.“
Vzťahuje sa zákaz diskriminácie aj na konanie personálnych agentúr?
„Aj personálne agentúry majú povinnosť koncipovať návrhy pracovných zmlúv v súlade s platným Zákonníkom práce a antidiskriminačným zákonom. Zamestnávateľ a teda aj sprostredkovateľ obsadenia pracovného miesta pre zamestnávateľa sa musí vyhnúť otázkam týkajú národnosti, rasového pôvodu alebo etnického pôvodu, politických postojov, členstva v odborových organizáciách, náboženstva, sexuálnej orientácie, informáciám, ktoré odporujú dobrým mravom, a informáciám o osobných údajoch, ktoré nie sú potrebné na plnenie povinností zamestnávateľa podľa osobitným predpisov. Zamestnávateľ je povinný na požiadanie uchádzača o prácu preukázať nevyhnutnú potrebu vyžadovaného osobného údaja.“
Zlepšilo sa povedomie ľudí o tom čo je to diskriminácia a ako sa jej brániť?
„Situácia sa mení k lepšiemu, v prospech obetí diskriminácie. K zlepšeniu stavu prispievajú aj aktivity nášho strediska, ktoré v spolupráci s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení a s inšpektorátmi práce od roku 2005 opakovane realizovalo informačnú kampaň pre zamestnancov a zamestnávateľov. Na seminároch sme ich poučili o antidiskriminačnej legislatíve v SR, o prostriedkoch právnej ochrany pred diskrimináciou na trhu práce, najmä pri prístupe k zamestnaniu a pri uplatňovaní práva prácu si udržať. Rovnako sme poskytli informácie aj o kompetenciách strediska, ktoré je jedinou inštitúciou v SR pre posudzovanie dodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania podľa antidiskriminačného zákona.“
Autor: gal