V talianskom mestečku zabehol najrýchlejší čas v kráľovskom šprinte už v rozbehu.
Dvadsaťštyriročný študent športovej medicíny v Kingstone predtým fujazdil za 9,77 trikrát. So zástavkami: Atény 2005, Gateshead a Zürich vždy v roku 2006.
Trikrát 9,77 s
Časy 9,77 s sú v listine svetových rekordov. Spolu s výkonom Američana Justina Gatlina (2006). Ten však zatiaľ neratifikovali. Američan dostal osemročný dištanc za opakovaný dopingový prehrešok.
Pod 9,80 s bežal už iba Maurice Greene z USA (1999) v Aténach 1999 - 9,79. Posun najlepšieho výkonu 9,77 s o tri stotiny, na pohľad minizlomok (na dĺžku 8,5 cm), je obdivuhodný.
Hral na gitaru a bicie
Medaily sú doteraz pre najmladšieho zo šiestich synov jamajského kňaza vzdialené.
Powell odštartoval raketovo, a náhodou. Predtým si rekreačne kopol do futbalovej lopty. Hra na gitaru a bicie mu boli bližšie, ako aj mierna pohybová aktivita.
„Šport nechám na brata,“ povedal pre denník Jamaica Gleaner. Na strednej škole ho začali prehovárať, aby ju reprezentoval v atletike. Brat Donovan vypadol na MS 1999 v Seville na stovke v semifinále. Asafom to nehlo.
Inšpiroval ho Greene
Potom však videl v televízii Mauricea Greena na olympiáde v Sydney. „Fascinovalo ma, ako ten Američan všetko kontroluje a vyhrá,“ cituje ho ďalej jamajský denník.
Tento zážitok Powellom predsa pohol. O rok neskôr zabehol na školskom šampionáte bez tréningu stovku za 10,61 a všimol si ho slávny kouč Stephen Francis.
Veľmi skoro favorit
Na olympiáde 2004 už bol favoritom. Skončil piaty. Na MS 2005 pre zranenie slabín neštartoval, dodnes ich cíti.
Pred vyše týždňom podľahol na svetovom šampionáte v Osake Američanovi Tysonovi Gayovi i svojmu vzdialenému bratrancovi z Bahám Derrickovi Atkinsovi.
Legendárny päťnásobný olympijský víťaz Michael Johnson ihneď o Powellovi nekompromisne vyhlásil: „Má úžasný talent na skvelé šprinty, ale nemá talent na veľké preteky. V Osake sa jednoducho zľakol, keď ho Tyson (Gay) začal doťahovať. V jeho očiach som zazrel strach. Pravda, je mladý, chyby môže odstrániť. Gay je väčší bojovník.“
Do USA nešiel
Powell nikdy neopustil Jamajku. Odmietol ponuky amerických univerzít. Zostal skromný vo vyhláseniach, nie vo finančných požiadavkách.
V Zürichu mu dali zbohom, lebo jeho manažér Pat Doyle zapýtal viac než 100-tisíc dolárov, Gay sa „uskromnil“ so 70-tisíc.
Jamajčan sa sústredil na Rieti. Prostredie pozná, v lete trénuje v neďalekom Lignane. Podmienky boli ideálne.
Laczo: Vypustil len ľahko
Svetový rekord zabehol už v rozbehu - 9,74. Nemal najrýchlepší reakčný čas (0,134 s), ale takmer ideálnu podporu vetra, 1,7 m/s do chrbta.
„Záver ľahko vypustil, čo však neznižuje rýchlosť behu. To zvoľnenie je vlastne optický klam. Powell bežal stále maximálne koncentrovaný. Krokovú frekvenciu mal rovnakú. Behá mierne v záklone, čo je moderné. Nezvykne vpadnúť do cieľa takpovediac po hlave,“ opisoval Jamajčanov beh náš tréner Eugen Laczo, odborník na šprinty i štvorstovku - v hladkom i prekážkovom prevedení.
Trúfal si aj na 9,70 s
Laczo pripustil, že Powell stotinku-dve zvoľnením stratil.
„Mohol som bežať za 9,70, možno i za 9,68 sekundy,“ hovoril Powell.
Myslel však skôr na finále. V ňom vyštartoval rýchlejšie - reakcia: 0,120. Ale pri ideálnej teplote 27 stupňov bolo zrazu bezvetrie.
V Rieti nebol Powell pod tlakom. Nešlo o zlato. Míting v Rieti je významný, ale nie špičkový. Za svetový rekord dostal Powell 25-tisíc dolárov.
Gay je šampión, Powell rekordér. Nerozhodný scenár sa zrejme stane výzvou pre manažérov dostať pred olympiádou oboch do jedného behu. Súčasnosť im veľa šancí neponáka. Hviezdy sú opatrné, vyhýbajú sa súboju.
Asafa Powell
Narodený: 11. novembra 1982 v St. Catherine (Jamajka).
Výška a váha: 190 cm, 88 kg. l Tréner: Stephen Francis.l Osobné rekordy - 100 m: 9,74 (9. 9. 2007, Rieti), 200 m: 19,90 (25. 6. 2006, Kingston).
Najväčšie úspechy: 3. miesto na MS 2007 v Osake (100 m), 2. miesto v štafete 4 x 100 m, 5. miesto na OH 2004 v Aténach.
Ostatné: Powell bežal doteraz 31-krát stovku pod desať sekúnd, len Maurice Greene je v tejto štatistike úspešnejší (52-krát). Jediný bežal stovku pätkrát pod 9,80 sekundy, v sezóne 2006 zabehol rekordných 12 stoviek pod 10 s.