"Vyhrať preteky formuly 1 je vždy niečo zvláštne. Avšak zvíťaziť v Monze, kde je doma Ferrari, je mimoriadny zážitok. Konečne som si ho vychutnal aj ja," smial sa včera od ucha k uchu obhajca titulu majstra sveta formuly 1 Fernando Alonso. Španielsky jazdec vyhral v kráľovstve červeného tímu z Maranella za volantom konkurenčného mclarenu.
"V Monze som prežil dokonalý víkend. Po najrýchlejšej kvalifikácii som zvládol aj preteky. Auto išlo ako hodinky," pochválil Alonso aj svojich mechanikov. Celý tím McLaren sa úspešne vyrovnal s tlakom, ktorý naň vyvíjajú za špionážnu aféru.
Dvojnásobný majster sveta si ustrážil za svojím chrbtom aj stajňového kolegu Lewisa Hamiltona, v celkovom hodnotení jazdcov znížil naňho stratu o ďalšie dva body. Alonso (89) má teraz od lídra z V. Británie (92) už len o tri body menej. Dýcha mu na chrbát.
"V Monze musím byť spokojný aj s druhým miestom," vravel nováčik Hamilton, ktorý v doterajších 13 pretekoch iba raz chýbal na stupni víťazov - v Nemecku. "Na štarte ma zozadu predstihol Massa na ferrari, ale v prvej zákrute som sa dostal pred neho a trochu sme sa 'ťukli'. Preletel som šikanou. Potom mi auto vibrovalo, nebolo to nič príjemné. Našťastie, vozidlo vydržalo až do konca a po predbiehacom manévri popri Räikkönenovi som zachránil osembodové druhé miesto."
Druhý pilot Ferrari Felipe Massa vypadol na Veľkej cene Talianska pre technické problémy už v 10. kole. Štyri preteky pred koncom MS stráca na vedúceho jazdca Hamiltona už 33 bodov.
"Nie je to nemožné, ale už len veľmi ťažké," pripustil, že vyhliadky na prvenstvo sa mu príliš vzdialili.
V hre o titul tak pred VC Belgicka, Japonska, Číny a Brazílie reálne zostávajú už len Hamilton, Alonso a Räikkönen. (on)