Ohrozené, ale hrať sa asi bude

Tehelné pole zažíva opäť jednu z najťažších skúšok.

BRATISLAVA. Ak by bolo včera stretnutie Slovensko – Írsko, rozhodca by podľa vedúceho Technického úseku ŠK Slovan, a.s., na Tehelnom poli Emila Glaczynského dal súhlas na výkop. Napriek tomu, že ihrisko podľa záberov z plochy vedľa trávnika vyzeralo hrôzostrašne.

„Voda steká do strán a stred ihriska je v poriadku napriek dažďu. V tomto sa pri poslednej údržbe urobila dobrá vec, že sa sformoval podklad trávnika na štadióne Slovana z kopca od stredu do strán,“ hovorí muž, ktorý od roku 1990 pracuje na štadióne v rôznych funkciách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za každú cenu

Podľa neho najhoršie podmienky boli v roku 2004 s Anglickom, o rok neskôr s Poľskom a v Lige majstrov Artmedia – FC Porto. Naše tímy neboli úspešné, hoci im mohlo domáce prostredie nahrávať. Artmediu však rozhodca jasne poškodil.

Prečo by sa malo hrať napriek sústavnému dažďu. „Rozhodca urobí preto všetko, lebo oba tímy majú v stredu ďalšie zápasy. Plocha sa bude sledovať a prijmú sa opatrenia pre jej regulárnosť.

Írsky tréning včera predpoludním neurobil ihrisku nič. Glaczynsky sa obával, čo urobí hodinka našich podvečer. Najdôležitejší • e však dnešok.

Štadión Slovana obrazne čaká na demontáž, lebo jednou z možností výstavby Národného stánku je, že vyrastie práve na Tehelnom poli. Napriek tomu je trávnik podľa Glaczynského kvalitný. „Nie je to niečo super, ale od Porta boli dve generálky, ihrisko sa vydrnovalo. Nie je to kompletné, ale niečo sa urobilo,“ dodal muž, ktorý vie, že podklad poľa je taký od nepamäti, čo štadión vybudovali, menil sa iba pri čiarach, keď sa kládlo potrubie na zavlažovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Lakmusový papierik

To, že voda stojí pri čiare, nie je strašiakom. „Tam môže stekať,“ hovorí šéf údržby. „Keď je dva metre za reklamnými panelmi, je to v poriadku, ale ak by sa dostala cez ne, začne to byť kritické. Pre nás je lakmusový papierik, ak je voda pri východe pre hráčov z tunela.“

Stav ihriska monitoruje od včera večera medzinárodné vedenie zápasu.

Dnes o desiatej je tzv. míting delegáta Andersa Mattssona z Fínska s rozhodcami Stefanom Farinom, Alessandrom Stagnolim, Cristianom Copelliim a Paolom Dondarinim z Talianska, ktorých sprevádza náš Vladimír Medveď, s vedúcimi mužstiev a šéfom medzinárodnej úseku zväzu Ivanom Sochorom.

Postupná kontrola

„Na mítingu sa rozhodne, aké opatrenia treba prijať, aby bolo ihrisko večer pripravené na zápas,“ hovorí rozhodca FIFA Vladimír Hriňák. Má s podobným počasím skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

S Micheľom viedli duel Grécko – Anglicko. Pol hodinu pred začiatkom sa skončila búrka, po ktorej bolo na ihrisku 20 cm vody. „Prijali sme opatrenia, aby sa čo najskôr začala odstraňovať a s tímami sme sa dohodli na neskoršom začiatku zápasu. Meškali sme pol hodiny, šta­dión Olympiakosu Pireus bol v poriadku,“ spomína Hriňák.

V prípade, ako teraz v Bratislave, keď stále prší, sa bude plocha kontrolovať a upravovať priebežne každú hodinu. „Hlavný rozhodca musí zvážiť, či je ihrisko spôsobilé. Ak nie, môže sa dohodnúť s oboma tímami na neskoršom začiatku. Vzhľadom na to, že Íri i naši hrajú v stredu ďalší zápas, je možné začiatok odložiť o 24 hodín. Ak by sa ani potom nemohlo hrať, rozhodca podá podrobnú správu na UEFA a tá potom rozhodne o náhradnom termíne zápasu,“ vysvetľuje Hriňák.

SkryťVypnúť reklamu

S Portom bolo horšie

Je možné, že sa bude hrať aj na takom podklade, ako Artmedia s Portom, hoci to bolo v ešte horších podmienkach v decembri. Vtedajším delegátom bol totiž takisto Fín Anders Mattsson.

Podľa Glaczynského i Hriňáka rozhodca do začiatku zápasu využije všetky prostriedky na to, aby sa stretnutie odohralo. A šéf údržby si včera myslel, že dnes sa stopercentne hrať bude.

Ak by prestalo v priebehu dňa pršať, mali by sme vyhrané,“ myslí si Glaczynsky. Podľa neho by dokázali z bokov ihriska stiahnuť vodu a z plochy by postupne stekala do strán a trávnik by nebol napitý ako špongia. Najhoršie je, ak nemá voda kam odtekať.

Najhoršie podmienky

2004 Slovensko – Anglicko 1:2

2005 Slovensko – Poľsko 1:3

2005 Artmedia – FC Porto 0:0

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu