BRATISLAVA. ČADCA. Nepretržité a výdatné dažde a stúpajúce hladiny riek i potokov komplikujú život už aj na Slovensku. V porovnaní s rozsiahlejšími a ničivejšími záplavami v Česku, Rakúsku a najmä v Rumunsku sú však naše problémy podstatne menšie.
Dážď v Bratislave trápi trávnikárov pripravujúcich futbalové ihrisko pred dnešným zápasom s Írskom. Ak neprestane pršať, zápas je ohrozený, pretože voda už nemá kam odtekať a zostane stáť na ihrisku.
Tretí, najvyšší stupeň povodňovej aktivity, vyhlásili na rieke Kysuca v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto, kde sa voda vylievala z brehov. Zaliala cesty a pivnice viacerých obcí.
VIDEO: V Krásnom nad Kysucou voda odniesla most
KAMERA: Michal Trško
Práca pre hasičov
Hasiči na Kysuciach odčerpávali vodu a odstraňovali popadané konáre, ktoré upchávali korytá. V obci Dunajov zachraňovali vodiča, ktorý pred vodou vyliezol na strechu vozidla. V obci evakuovali dve rodiny.
Dnes by už na Kysuciach pršať nemalo, hovorí Danica Lešková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. „Vzostup môže byť ešte na dolných úsekoch rieky a prítokov, cez víkend by sa už situácia mala postupne upokojovať.“
VIDEO: Rozvodnená Kysuca
KAMERA: Michal Trško
Tretí stupeň na potoku Polhoranka včera ráno vyhlásili aj hornooravské obce Oravská Polhora a Rabča, počas dňa výstrahu po poklese zrušili.
Prvý stupeň povodňovej aktivity dosiahol včera Dunaj v Bratislave aj Gabčíkove. Podľa Pavla Virlága zo Slovenského vodohospodárskeho podniku prekročila hladina Dunaja úroveň 1. stupňa 650 centimetrov dopoludnia. Dnes ráno má dosiahnuť 730 centimetrov a v priebehu dňa prekonať aj 2. stupeň, čo je 750 centimetrov. Vrchol, okolo 820 centimetrov, meteorológovia predpovedajú na zajtra. Úroveň 3. stupňa je na Dunaji 850 centimetrov.
Bratislava
„V Bratislave neočakávame ohrozenie ľudí a vyliatie vody za hrádze. To sa nestalo ani v roku 2002, keď hladina dosiahla až 948 centimetrov a hrádze boli v horšom stave,“ hovorí Virlág. Upozorňuje, že zrejme dôjde k zatopeniu domov medzi Karlovou Vsou a Devínom, ktoré sú v záplavovej zóne.
Prvý stupeň povodňovej aktivity dosiahli aj niektoré úseky rieky Moravy, na ktorej však vodohospodári po povodniach v roku 1997 a 2002 kompletne zrekonštruovali hrádze. Voda by sa nemala vyliať ani tam.
V Devínskej Novej Vsi na Morave zasahovali hasiči, ktorých privolali k údajnému volaniu o pomoc. Štyri hodiny sme na člnoch prehľadávali rieku a brehy, nikoho nenašli.
Dážď ustane
Predpoveď na najbližšie dni sľubuje len mierne zlepšenie.
Zrážky, ktoré v posledných dňoch sužujú niektoré oblasti Slovenska, by sa mali cez víkend výrazne oslabiť. Kým včera len dopoludnia napadlo na niektorých miestach na západe 18 až 25 milimetrov zrážok, dnes a zajtra by to nemalo byť viac ako 5 milimetrov za celý deň. Lepšie počasie však nevydrží dlho.
„V porovnaní so včerajškom očakávame cez víkend len zanedbateľné zrážky, najmä na strednom Slovensku, v nedeľu na severe a východe krajiny,“ povedal Jozef Čaplár zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Cez víkend sa má aj mierne otepliť na 14 až 19 stupňov Celzia. Pomerne suché a teplé počasie by malo vydržať aj v pondelok. Už v utorok sa však znovu ochladí na 10 až 15 °C, očakáva sa aj daždivé počasie. „Pršať by však už nemalo tak intenzívne, ako to bolo v posledných dňoch,“ hovorí Čaplár.
VIDEO: V Devíne stúpa voda. Zaplavené sú už niektoré úseky turistickej cesty pri rieke Morava a pri hrade Devín. V nižšie položených častiach obce kanalizácia nestačí odvádzať dažďovú vodu a tá sa dostáva cez kanalizačné poklopy na cestu. V niektorých domoch voda už zatopila pivnice.
KAMERA: Eugen Korda
Devín už chystá vrecia s pieskom
V bratislavskom Devíne včera obyvatelia s obavami hľadeli na Dunaj a plnili vrecia pieskom.
Starostka zabezpečila tatrovku s pieskom a miestni si mohli naplniť vrecia a vytvoriť bariéry pred svojimi domami. Funguje aj krízový štáb a v pohotovosti je požiarna technika.
Zaliate sú zatiaľ len nižšie položené miesta. Dunaj mal včera v Devíne výšku 648 centimetrov, dnes to má byť až 730 centimetrov.
Udusili sa tony rýb
Vo vodách Liptovskej Mary a Ružína po prudkých zmenách počasia chýba kyslík.
KOŠICE. Viac ako 30 ton mŕtvych pstruhov zozbierali vo štvrtok na farme neďaleko Liptovského Trnovca. 250 kilogramov pstruhov uhynulo vo vyrovnávacej nádrži vodného diela Ružín neďaleko Košíc.
Inšpektori životného prostredia, veterinári i rybári sa zhodujú, že príčinou je extrémne nízke množstvo kyslíka vo vode. V Liptovskej Mare namerali 1,4, v Ružíne len 0,8 mikrogramu kyslíka v litri vody. Normálna hodnota je šesť až osem mikrogramov.
„Pstruh je ryba náročná na kyslík. Už pri poklese obsahu na štyri mikrogramy sa začína dusiť. Pri deficite kyslíka sa ryba snaží nájsť viac okysličenú vodu. V Liptovskej Mare majú však klietkový chov. Ryby nemohli uniknúť, nemali teda ani šancu prežiť," hovorí ichtyopatológ Peter Košuth z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach.
Prípad Ružín už Slovenská inšpekcia životného prostredia uzavrela. Košický inšpektor ochrany vôd Vladimír Vargovič vylúčil, že by príčinou mohlo byť znečistenie vody chemickými látkami. K nedostatku kyslíka vo vode Ružína prispeli zmeny počasia. „Dlhotrvajúce horúčavy a sucho spôsobili, že sa na dne usadilo množstvo sedimentov. Výdatné zrážky ich zvírili, prudké ochladenie zas spôsobilo, že teplejšia voda s menším obsahom kyslíka a kalom sa dostala do vyšších vrstiev. Naraz sa stretlo viacero prírodných javov, ktoré vyústili do pohromy,“ povedal.
V prípade Liptovskej Mary inšpekcia overuje aj ďalšiu verziu. Dva dni pred úhynom rýb podľa svedkov postrekovali neďaleké polia herbicídmi.
Asi 200-tisíc kusov pstruha dúhového rybári chystali na predvianočný trh. Škodu odhadli na 2 milióny korún.
(sen)
Na Kysuciach sa rieka vyliala
Rieka strhávala lávky a vytopila množstvo pivníc.
Ešte o štvrtej nadránom včera v Čadci pri obhliadke rieky Kysuce polícia nepredpokladala, že hrozí nejaký stupeň povodňovej aktivity. Už o dve hodiny ju rýchlo stúpajúca riava prinútila vyhlásiť 3. stupeň, čo znamená ohrozenie.
Miestny rozhlas ľudí informoval ľudí o naliehavosti situácie, kritické úseky „pieskovali“. Popoludní rieka klesala a čakalo sa na zníženie povodňového rizikového stupňa.
Niektoré miesta boli na čas odrezané od sveta, pretože polícia z bezpečnostných dôvodov zatvorila mosty pod rozbúrenou riekou. Najhoršie bolo v časti Čadca - Horelica, kde zostali žiaci základnej školy. Zo svojich domov sa nedostali ani obyvatelia Horelice, ktorí bývajú na druhej strane rieky Kysuca.
Žiaci sa napokon poobede po poklese hladiny zo školy domov dostali, na ceste cez most ich sprevádzali mestskí policajti. Kritická situácia bola v Turzovke, najmä v mestskej časti Hlinené, kde strhlo kus cesty a voda zatápala domy. „Na vyšnom konci je neznáma skládka dreva, ktorá sa dostala do rieky a hrozí, že zapríčiní havárie pri mostoch,“ hovoril Rejda.
Lávku pre peších odniesla rieka Bystrica v Krásne nad Kysucou. „Strhnutý most sme museli žeriavom presunúť ďalej na breh, pretože by nám ho voda bola zobrala,“ povedal Jaroslav Pagáč, prednosta Mestského úradu v Krásne nad Kysucou. Lávka znamenala pre tamojších obyvateľov jedinú prístupovú cestu.
Miroslava Murčová, Michal Trško
Kysuca sa včera premenila na dravú rieku. Miroslava Murčová |
Oblasti v záplavovej časti Devína boli už včera pod vodou. SME– PETER ŽÁKOVIČ |