Virológ Milan Labuda napriek ťažkej chorobe do poslednej možnej chvíle viedol kolektív oddelenia medicínskej zoológie, ktorý sám založil pôvodne pod názvom oddelenie ekológie vírusov. Pod jeho vedením pracovisko vedecky rástlo a rozšírilo kontakty a spoluprácu aj s mnohými významnými vedeckými inštitúciami v zahraničí.
Dlhoročný bývalý riaditeľ Ústavu zoológie SAV ako prvý v strednej Európe v roku 1991 izoloval pri Malackách u komárov nebezpečný vírus West Nile, ktorý môže viesť až k zápalu mozgových blán. Neskôr sa zameral na kliešťov.
Najvýznamnejším výsledkom z tohto obdobia je objasnenie prenosu a špecifickej úlohy kliešťov pri encefalitíde. Labuda v laboratóriu profesorky Patricie A. Nuttalovej v Oxforde vyvrátil dovtedajšiu dogmu, že prenášače sa infikujú len na takých stavovcoch, ktoré majú v krvi hladinu vírusu dostatočne vysokú na ich infikovanie.
Z neskoršej spolupráce oxfordských a bratislavských výskumníkov vznikol poznatok, že tento jav platí ešte dôraznejšie pre voľne žijúce hlodavce, ktoré sú prirodzeným hostiteľom kliešťov. Od toho sa odvinula práca na novej koncepcii prípravy vakcíny proti nákazám.
Člen významných vedeckých spoločností sa stal vo svete komárov a kliešťov rešpektovanou autoritou, o čom svedčí viac než 600 citácií vo vedeckých publikáciách, ktoré sa na jeho poznatky odvolávali.
(sita, mch)