Ján Dekan bol akademik širokého záberu. Okrem histórie a archeológie ovládal dejiny umenia, čo mu umožnilo s nadhľadom hodnotiť výskum. Aj svojich poslucháčov viedol v duchu širšej interdiciplinárnej spolupráce. Dekan bol pôsobivý aj tým, že bol bytostne presvedčený o prínose svojich riešení a záverov a toto nadšenie vedel preniesť aj na študentov.
Rodák zo Šiah študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského históriu. Zaujímal sa najmä o naše najstaršie dejiny. Venoval sa aj terénnemu výskumu, najprv na Devíne. Keď roku 1964 prešiel pracovať do Archeologického ústavu SAV v Nitre, zameral sa na rímsku Gerulatu v Rusovciach.
Pri písaní majstrovsky využíval schopnosť skĺbenia analýzy a syntézy. Prvé práce venoval archeologickým problémom slovanského osídlenia Slovenska, knižne ich spracoval v práci Začiatky slovenských dejín a Ríša Veľkomoravská. V nekorších štúdiách sa venoval avarsko - slovanským problémom v 8. storočí. Jeho najvýznamnejším počinom bolo vydanie monografie Veľká Morava roku 1976, ktorá vyšla v troch vydaniach a tiež v anglickej, nemeckej a maďarskej mutácii, čím sa medzinárodne sprístupnilo bádanie o najvýznamnejšom období počiatkov slovenských dejín.
Vynikal aj svojou veľkorysosťou, v našom prostredí skôr neobvyklou, a ľudským prístupom, ktorým pomohol mnohým v ťažkých situáciách. (štef)