"Mamííí? A odkiaľ sú deti?" pýtajú sa mamičiek deti a mamičky často odpovedajú: "Priniesol ich bocian." Moja žena bola prekvapená, keď som jej povedal, že aj japonské deti nosí bocian, veď táto legenda má pôvod v Európe, v Nemecku. Tam ľudia veria, že bocian nosí šťastie a bábätká z okolitých jazier. Ale sú aj takí rodičia, ktorí darček od bociana nepovažujú za šťastie a rozhodnú sa bábätko odložiť.
Len v máji tohto roku dali v nemocnici v japonskom meste Kumamoto v centre ostrova Kjúšú do prevádzky historicky prvú schránku tohto druhu pre odložené bábätká (na Slovensku dávnejšie známu ako hniezdo záchrany). Od mája až doteraz v ňom našli už šesť detí. Hniezdo záchrany sa nachádza na nenápadnom mieste v stene nemocnice. Za dverami vysokými 45 a širokými 65 centimetrov je postieľka s teplotou, akú novorodenec potrebuje. Len čo sa bábätko ocitne v hniezde záchrany, dvere sa zatvoria. Váha dieťaťa aktivuje senzor, ktorý spustí zvukový signál a oznámi personálu nemocnice, že v hniezde záchrany je dieťa. Kým ho zdravotníci neprevezmú do opatery, dvere hniezda sa z ulice nedajú znovu otvoriť. Je to zábezpeka, že dieťa si nikto neoprávnene neprivlastní.
Mnoho ľudí v Japonsku má námietky k hniezdam záchrany. Nazdávajú sa, že možnosť odložiť dieťa iba povzbudí rodičov a zvýši sa počet opustených detí. Mnohí akt odloženia dieťaťa považujú za nemorálny, no zvlášť to, že sa to môže udiať anonymne. Pred tridsiatimi rokmi sa stali v Japonsku sociálnym problémom tzv. "Coin Locker Babies" - deti zo skriniek na odkladanie batožiny. Matky, ktoré porodili dieťa, ale nevedeli, prípadne sa nechceli oň starať, ho opustili tak, že ho zamkli do verejne prístupnej skrinky na uzamykanie batožiny pomocou mince. Prešlo tridsať rokov, ale počet opustených detí sa neznížil, dokonca som v japonských správach počul oveľa krutejšie prípady. Pred niekoľkými mesiacmi našli v Tokiu novorodenca vo vreci na odpadky na skládke medzi domami. Viackrát som počul o prípadoch, keď mladé dievča otehotnie, nikomu nič nepovie, potom doma tajne porodí, a pretože sa nevie o dieťa starať, zabije ho. Na základe týchto skúseností, aj napriek oponentom, považovala nemocnica v meste Kumamoto sprístupnenie hniezda záchrany za naliehavé. Jeho zástancovia si totiž myslia, že v čase diskusií o opodstatnení a morálke tohto spôsobu záchrany detí, môže práve ísť niekde o život ďalšiemu novorodencovi. Majú viac na zreteli realitu, než diskusie o morálke. A to je to, čo by diskutéri mali prijať.
Počul som, že novonarodeniatka takto zachraňujú aj v Česku, v Rakúsku, ale najviac je to rozšírené v Nemecku. Začali už v roku 2000 a odvtedy zachránili v hniezdach asi 80 bábätiek. Japonská nemocnica postupovala podľa nemeckého vzoru. Médiá nazvali v Japonsku hniezda záchrany "Baby Post". To je oficiálny názov, ale nemocnica v meste Kumamoto používa ešte iné pomenovanie: "Kounotori no Yurikago." Bociania kolíska.