Kreslení miláčikovia trochu inak

Ťažko povedať, čím to je, že si nás niektoré kreslené postavičky dokážu tak získať, ale fakt je, že to funguje. Kreslení hrdinovia majú rovnako početné fankluby ako hviezdy strieborného plátna z mäsa a kostí. Je dnes azda väčšia mediálna hviezda ako Homer

Fanúšikovia v Čechách a na Slovensku sa už tešia na nové diely Simpsonovcov zo 16. série, ktorá sa volá Čínsky nášup a ČT 2 ju začne vysielať práve tento víkend 9. septembra.Fanúšikovia v Čechách a na Slovensku sa už tešia na nové diely Simpsonovcov zo 16. série, ktorá sa volá Čínsky nášup a ČT 2 ju začne vysielať práve tento víkend 9. septembra. (Zdroj: SIMPSONOVI.COMICS.CZ)

Ťažko povedať, čím to je, že si nás niektoré kreslené postavičky dokážu tak získať, ale fakt je, že to funguje. Kreslení hrdinovia majú rovnako početné fankluby ako hviezdy strieborného plátna z mäsa a kostí. Je dnes azda väčšia mediálna hviezda ako Homer Simpson? Už celé generácie detí nadchýnajú Káčer Donald, Krtko či Vlk a Zajac. A pritom vôbec neexistujú. S blížiacou sa premiérou celovečerného filmu o rodinke zo Springfieldu doslova vyvrcholilo šialenstvo. Nebolo periodika, odkiaľ by nevykukoval Homer. Istý kritik síce napísal, že Homer má vlastne pravdu, keď sa na začiatku filmu divákom posmieva, že si platia za niečo, čo doteraz mohli vidieť doma zadarmo, ale skalní fanúšikovia lační po nových epizódach, si radi zaplatili. Svedčí o tom 392 miliónov dolárov, ktoré sa doteraz podarilo filmu zarobiť. Len cez otvárací víkend priniesli Simpsonovci do pokladnice 74 miliónov, pričom rozpočet filmu predstavoval 75 miliónov dolárov. A fanúšikovia v Čechách a na Slovensku sa už tešia na nové diely zo 16. série, ktorá sa volá Čínsky nášup a ČT 2 ju začne vysielať práve tento víkend 9. septembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Narodil sa Myšiak Mickey

Za zrodom prvých kreslených megastar stál jeden muž. Fenomenálny Walter Elias Disney, otec množstva kreslených postáv, ktoré snáď bez preháňania pozná každé malé dieťa. Narodil sa v chudobe a skončil v Hollywoode, takže sa stal aj naplnením predstáv o americkom sne. Zomrel v roku 1966, no filmové impérium, ktoré vytvoril, funguje dodnes. Pritom, o jeho grotesky Myšiaka Mickeyho nebol v začiatkoch éry zvukového filmu veľký záujem. Autor mu od začiatku aj prepožičiaval svoj hlas - Micky Mouse bol doslova jeho alter ego. Disney začínal ako animujúci kreslič v rokoch 1920 - 24 v Kansas City. Tu založil svoje prvé štúdio s animátorom Ube Iwerksom a neskôr sa k nim pripojil aj brat Roy. Svoju tvorivú dielňu napokon presťahovali do Los Angeles.

SkryťVypnúť reklamu

Z Disneyho dielne vzišli Káčer Donald, psi Pluto a Goofy, Tri malé prasiatka, Pinochio, Dumbo, Bambi... Snažil sa vytvárať rodinné filmy, vyhýbal sa erotike a násiliu, výtvarne vychádzal z krivky elipsy, ktorá pružne reagovala na plynulý pohyb animácie.

Micky Mouse uzrel svetlo sveta v roku 1928 a v roku 1937 získal Disney prvého Oskara za prvý dlhometrážny kreslený film Snehulienka a sedem trpaslíkov. Skladal sa z desiatok tisíc kresieb a pracovalo na ňom dvetisíc kresličov. Americká filmová akadémia vtedy prejavila zmysel pre humor, keď k jednému Oscarovi pridala ešte sedem maličkých oskarových sošiek.

Mickey Mousa v obľúbenosti tromfol jeho mladší "brat" Káčer Donald. Objavil sa v dvesto animovaných filmoch, prvý raz vo filme Múdra sliepočka v roku 1934. Podľa historika animovaného filmu Briana Sibleyho bol Donald v mnohých smeroch predchodcom celej línie živelných kreslených postavičiek - Káčera Duffyho alebo tasmanského čertíka Taza. „Vlastne sa to týka aj Toma a Jerryho. Donald bol jednou z postáv, ktoré sú od začiatku divoké a neskrotné, a to bola podľa mňa jeho veľmi silná stránka. Myslím, že my diváci sme sa s ním identifikovali z jedného prostého dôvodu, pretože bol tak trochu ako my - niekedy vybuchoval hnevom a niekedy bol zo všetkého úplne zmorený. Nebol to žiadny svätúšik, ako napríklad Myšiak Mickey," vraví Brian Sibley.

SkryťVypnúť reklamu

Donalda ovplyvnili najmä dvaja členovia Disneyho tímu, Al Taliaferro a Carl Barks, no pre jeho osud bol kľúčovým aj herec Clarence Nash, ktorý slávnemu Káčerovi pol storočia prepožičiaval polozrozumiteľný „kvákavý" hlas. Pôvodne napodobňoval vtákov a zvieratá, keď cestujúc po Kalifornii zabával deti v kampani propagujúcej miestne mliekárne. V školách predvádzal štebotanie vtáčikov a jednou z jeho postáv bola malá kačička, ktorá recitovala riekanku Mary mala malé jahniatko. „Jeden z Disneyho zamestnancov Clarenca Nasha počul, povedal o ňom svojmu šéfovi a ten si ho zavolal do štúdia. Nash predviedol Waltovi Disneymu svoj repertoár, a ten okamžite vedel, že by mohol unikátne hlasové možnosti tohto muža využiť," uvádza Brian Sibley. Sám tvorca Káčera Donalda Barks o svojom hrdinovi vravel, že aj on sa vždy cítil byť podobným smoliarom, obeťou rôznych okolností. „Vlastne robí rovnaké chyby ako my všetci, niekedy je darebák, ale väčšinou to myslí dobre, len to dopadne úplne inak." Roku 1937 Donald dokonca „spolupracoval" s ministerstvom financií, ktoré ho využilo v kampani za riadne platenie daní. Počas Druhej svetovej vojny sa Disneyho štúdio dalo do služieb protivojnovej propagandy. V jednom z krátkych filmov nazvanom Der Fuhrer Face hrá Donald pracovníka zbrojovky, ktorý zápasí s dlhým pracovným časom, malými prídelmi jedla a musí pravidelne vzhliadať k obrazu Hitlera a pozdraviť ho. Po prebudení si uvedomí, že to bola len nočná mora. Na záver pozerá na Sochu slobody s americkou zástavou. Barksovi však nebolo celkom po chuti pliesť Donalda do politiky, a aj preto sa s Disneym rozišiel. Nuž, hoci si kreslené postavičky zdanlivo žijú svoj vlastný život, ich osudy predsa len určujú ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Zo starej gardy nemožno nespomenúť Pepka námorníka, ktorý sa zrodil v roku 1929 ako komiksový hrdina. Keďže si ihneď získal priazeň čitateľov, v priebehu dvoch rokov z neho urobil jeho stvoriteľ E.C. Segar hviezdu. Do širšieho povedomia ho však dostal až Max Fleischer, ktorý Pepka poprvýkrát predstavil v krátkom filme v roku 1933. Pepek sa stal ikonou, vďaka ktorej vzrástla konzumácia špenátu v Amerike o 33 percent! Veď práve táto listová zelenina mohla za jeho obrovské svaly. V 70. rokoch získal Pepek námorník nový imidž. Stal sa z neho nefajčiar a začal byť miernejší voči svojmu psovi Blutovi.

Tom, Jerry, Yoggi a Fred Flinstone

„Vielen Dank fur die Blumen..." Pamätníci prednovembrovej éry si iste spomenú na pieseň, ktorú k príbehom večne sa naháňajúcej mačky a myši naspieval rakúsky spevák Udo Jurgens. Toma a Jerryho sme kedysi totiž sledovali na rakúskej televízii. Ak ste si všimli, že podobný rukopis nesú aj Medveď Yogi či rodinka z doby kamennej - Flinstonovci, nemýlite sa. Všetky tieto nesmrteľné postavičky vytvorila známa animátorská dvojica Hanna-Barbera, ktorá má na svojom konte osem cien Emmy a sedem cien Americkej filmovej akadémie za kreslené príbehy Toma a Jerryho, čo je viac ako má ktorýkoľvek film na pokračovanie s tými istými postavami.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z členov animátorského tímu Joseph Barbera zomrel v decembri minulého roku vo veku 95 rokov. Villiam Hanna, Barberov dlhoročný spolupracovník, zomrel už pred šiestimi rokmi. Nech sú názory na zlomyseľnosti legendárneho kocúra a myšiaka akokoľvek kontroverzné, práve vďaka Tomovi a Jerrymu sa talentovanej dvojici animátorov podarilo preraziť. Pritom Hanna ani Barbera nechceli byť vôbec animátormi. Hanna študoval inžinierstvo a žurnalistiku a k animátorstvu sa dal iba preto, že hľadal prácu. Barbera, ktorý vyrastal v newyorskom Brooklyne, chcel byť zas bankárom, no presadil sa skôr ako časopisový karikaturista.

„Keď sme s tým začali, ľudia nám hovorili, že mačka a myš vôbec nie sú originálne," zdôveril sa Barbera. „Hovorili, že to už tu dávno bolo - Kocúr Felix, Kocúr Ignatz a to nespomínam Myšiaka Mickeyho. Cítil som, že dialógy nebudú potrebné, keďže sme chceli osloviť ľudí na celom svete. Jediné čo nám bolo treba, bola mačka a myš. Všetci hneď vedeli, čo sa bude diať." V ďalších rokoch vytvorili Hanna s Barberom Flintstonovcov, Medveďa Yogiho, Huckleberryho Hounda, Top Cat, Scooby-Dooa, Johnnyho Questa, Jetsonovcov či Animal Follies.

SkryťVypnúť reklamu

Flinstonovci sa dočkali aj filmovej podoby, kde pôvodne kreslené postavičky stvárnili napríklad Elizabeth Taylorová, Halle Berryová, John Goodman či sám Barbera. Už prví hraní Flinstonovci sa nestretli s nadšením a druhí boli prepadákom, aj keď pesnička k filmu v podaní skupiny The B-52's bodovala. No animovaným Flinstonovcom to na popularite neubralo. Cez internet si môžete objednať slušivé flinstonovské kostýmy z doby kamennej a ak ste veľkými fanúšikmi, za 25-tisíc libier si v Anglicku kúpite dom v štýle Flinstonovcov, vytesaný do skaly, bez vody, plynu a elektriny. "Yabba-Dabba-Doo!"

No počkaj, zajac!

Nu pogodi! Kto by nepoznal záverečný výkrik chuligána Vlka z rovnomenného ruského, vlastne ešte sovietskeho, seriálu. Ťažko povedať, či viac sympatií získaval Vlk alebo Zajac. Vlk si divákov podmanil svojím šarmom - zvláštnou ležérnou chôdzou a cigaretou v kútiku úst. Mimochodom, aby sa nové diely seriálu predávali aj v krajinách Európskej únie, musí v nich byť Vlk nefajčiar.

SkryťVypnúť reklamu

Autori tvrdili, že im vtedajší ideológovia do práce nekibicovali, rozhodne vraj nešlo o objednávku Kremľa vytvoriť socialistický protiklad Toma a Jerryho. Syn jedného z tvorcov, Kotenočkin, argumentuje aj tým, že keď si v roku 1987 kúpil video, videl jeho otec Toma a Jerryho prvýkrát. Hoci, raz predsa len súdruhovia prišli s „nápadom". Keď bola v Moskve v roku 1980 Olympiáda, mali aj zvieratká vo filme športovať.

V každom prípade doba, v ktorej sa Vlk a Zajac zrodili, bola ideológiou riadne poznačená, písal sa totiž rok 1968. Napriek tomu patrili Vlk so Zajacom k tomu málu z krajiny Sovietov, ktoré si ľudia u nás obľúbili. Populárna kreslená dvojica vraj vznikla z nudy. Sovietski animátori sa koncom 60. rokov len tak túlali po chodbách štátnych filmových ateliérov v Moskve, keď tu zrazu prišla ponuka dua Kotenočkin-Rusakov. Príbeh o Vlkovi a Zajacovi mal byť pôvodne iba filmom, nikto netušil, že sa práve zrodil kultový seriál, bodujúci vo viac ako sto krajinách sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Ani jeden z dvojice úspešných ruských animátorov už nežije. Vjačeslav Kotenočkin zomrel pred piatimi rokmi a minulý rok sa vo veku 84 rokov pobral na onen svet aj výtvarník Svjetozar Rusakov. Ešte pred dvoma rokmi ho však stihol navštíviť reportér českého týždenníka Reflex. Umelec - inak bývalý vojnový veterán, osloboditeľ Prahy - mu prezradil, že predobrazom postavy Vlka sa stal miestny chuligán, ktorý Rusakova, vtedy mladého vojaka, v Novosibirsku v roku 1941 predbehol v rade na lístky do kina. Práve jeho tvár dostal po dvadsiatich rokoch Vlk. "Bol to taký neškodný bandita, obyčajný chuligán, na ktorého si pokojne trúfnete. A vlk v našich príbehoch bol to isté. Bol smiešny, nikdy mu nevyšla ani jedna nástraha na Zajaca. Ale možno preto bol taký sympatický. Zajac bol skôr taký čestný pionier, ktorému som nikdy veľmi nefandil, asi ako väčšina divákov," povedal pre Reflex Rusakov.

SkryťVypnúť reklamu

V seriáli sa objavili aj najväčšie šlágre roka, napríklad piesne populárnej Ally Pugačovovej. Vlkovi zas prepožičal hlas obľúbený herec Papanov. To bolo šťastie, lebo pôvodne sa uvažovalo o pesničkárovi a hercovi Vladimiovi Vysockom, ktorý sa vzápätí ocitol v nemilosti režimu, a tým by bol celý seriál skončil. No aj tak sa podarilo tvorcom Vysockého do seriálu prepašovať. Pamätáte si scénu, keď sa Vlk šplhá po lane k Zajacovi na balkón a pospevuje si? To za Vlka pískal Vysockij, súdruhovia to však nezistili. No jedna scéna istého pohlavára pobúrila. Vlk sa v Egyptskom múzeu zamotá do koberca a skončí v sarkofágu Ramsesa. Ideológ tvorcom zavolal, že Sovietsky zväz má s Egyptom skvelé vzťahy, aby na to nabudúce pamätali. Na vystrihnutie scény už bolo neskoro. Rusakov mal aj problémy s KGB. Nikdy totiž nebol členom komunistickej strany ani Komsomolu a jeho dcéra emigrovala do Francúzska. Preto Vlka a Zajaca ani raz nesprevádzal do zahraničia. Zatiaľčo režisér seriálu Kotenočkin vraj precestoval skoro celý svet.

SkryťVypnúť reklamu

Autorom najnovších dielov seriálu, ohlasovaných pred pár rokmi ako veľký comeback Vlka a Zajaca, je Kotenočkinov syn Alexej. Ako 11-ročný sedával vedľa svojho otca a Rusakova, keď kreslili postavy seriálu a radil im. Fakt je, že hoci sú dnes postavičky Vlka a Zajaca úspešnou komerčnou záležitosťou v podobe hračiek, kníh či počítačových hier, Rusakov dožil svoj život v panelákovom byte a z výnosov nevidel ani rubeľ. Bola iná doba.

Krtko mal byť psíkom

Keď sa opýtate fanúšikov Krtka, ktorého stvoril výtvarník Zdeněk Miler, prečo ho majú radi, nedočkáte sa spoľahlivého vysvetlenia. Krtko je predsa Krtko - to stačí! Je predsa taký milučký! Je až neuveriteľné, že po toľkých rokoch dokáže nadchnúť aj dnešnú generáciu najmenších. Ak mamička nevie presvedčiť dieťa, aby spávalo v postieľke, kúpi mu vankúšik a paplónik s Krtkom - to by malo zabrať.

SkryťVypnúť reklamu

Na svet prišiel v 50. rokoch v štúdiu Bratři v triku a Zdeněk Miler určite jeho obrovskú popularitu nepredpokladal. Spisovateľka Iva Hercíková priniesla vtedy do štúdia príbehy o šteniatku, ktoré mali deťom objasniť, prečo sa vyparuje voda, ako včely vyrábajú med a ako sa zo žubrienok stávajú žaby. Tak vznikol jeden z prvých kreslených seriálov v Československu. Nanešťastie, filmy sa dostali na festival v Ostrave, kde jeden funkcionár na tribúne vyhlásil: „Dosť bolo šteniatok!" V tej dobe to stačilo na to, aby šteniatka skončili. Pre deti bolo treba nájsť iné zvieratko. Zdeňkovi Milerovi sa dostala na stôl poviedka o vzniku ľanovej košele, podľa ktorej sa mal točiť animovaný príbeh. „Malo to byť o tom, čo sa musí urobiť, kým vznikne košeľa. Prečítal som si ju a zistil som, že sa mi v tejto podobe nepáči. Musel som teda vymyslieť postavičku, ktorá by deti vtiahla do deja," vyjadril sa v minulosti Miler. „Prešli dva mesiace a ja som nemohol prísť na pravého hrdinu, takmer všetky zvieratká vyčerpal Walt Disney. Až som sa raz večer šiel prejsť a vravel som si, že ak mi niečo nezíde na um, vzdám to. Cestou späť som zakopol. Pozrel som sa a bol tam krtinec..."

SkryťVypnúť reklamu

Doma vytiahol Brehmov Život zvierat a nalistoval si krtka: „Je to taká podivná myš bez uší, s dlhým čumákom a ešte aj nevidí. Začal som skúšať, či by sa nedal nakresliť tak, aby sa z neho stal sympatický sprievodca detským filmom. Kreslil som ho tak dlho, až sa mi figúrka začala páčiť..." Namiesto košele však nakreslil nohavičky s vreckami. Veľké ruky krtkovi zostali, ale pribudol mu menší ružový čumáčik, obrovské oči, tri chlpy na hlave a ubudol mu chvostík. Krtko bol na svete. Žije už vyše 50 rokov a pred pár rokmi zvíťazil v ankete Lidových novín o najobľúbenejšiu kreslenú postavu vedľa myšiaka Mickeyho a Simpsonovcov.

Zabili Kennyho, parchanti!

Eric Cartman, Kyle Broslowski, Stan Marsh a Kenny McCormick. Milovníkom dekadentného humoru týchto štyroch chlapcov zaiste netreba predstavovať. Seriál uletenej dvojice Matt Stone a Trey Parker - Mestečko South Park - sa zrodil v roku 1997. Od tých čias už stihol uraziť veľa ľudí, to však jeho tvorcom neprekáža. Čo sú to za „týpkovia"? Matt Stone sa narodil v roku 1972 v Texase a ešte ako malý sa presťahoval s rodičmi do Colorada. Je vraj veľmi múdry a výborne sa vyzná v matematike. Už v šiestej triede údajne pochopil trigonometriu určenú pre stredné školy a ako jediný na University of Colorado absolvoval kombináciu matematika-film. Na univerzite stretol Trey Parkera a spolu vytvorili animované „čosi", čo sa neskôr vyvinulo v South Park. Matt sa tiež podieľal na vytvorení filmu Cannibal: The Musical a hrá na bubny v kapele DVDA.

SkryťVypnúť reklamu

Trey Parker sa narodil v roku 1969 v Colorade. V šiestej triede základnej školy vydesil vraj mladších spolužiakov scénkou Zubár. Vŕtačkou vŕtal do kamarátovej hlavy „diery", z ktorých striekala „krv". Neskôr sa musel šokovaným deťom ospravedlniť a vysvetliť im, že sa zubára nemusia báť. Na Berklee School of Music v Bostone jeden semester študoval hudobnú teóriu. Tu stretol Matta Stona. Pre získanie zápočtu vraj vytvoril trailer pre neexistujúci film Alfred Packer: The Cannibal. Packer má byť jediný Američan, ktorý bol kedy obžalovaný z kanibalizmu a v Colorade je vraj kultovým hrdinom. Trailer sa tak zapáčil, že Trey spolu s priateľmi vytvoril celý film Cannibal: The Musical, ktorý napísal, režíroval, hral v ňom hlavnú úlohu, zložil k nemu hudbu a napísal piesne. Toto snaženie ho stálo toľko času, že ho nakoniec zo školy vyhodili, pretože do nej nechodil.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, za raketový štart South Parku vraj môže George Clooney, z ktorého si v seriáli často robia posmech, berie to však s humorom. V roku 1995 sa Brian Garden z Fox TV rozhodol, že pošle svojim priateľom vianočný pozdrav. Požiadal teda Treya Parkera a Matta Stona, aby prepracovali svoju známu historku so štyrmi vulgárne hovoriacimi deťmi a bitkou medzi Ježišom a Santa Clasuom. Tento prvý diel bol vytvorený z kusov kartónov. Úspech asi desaťminútovej animácie Duch Vianoc bol veľký. George Clooney vraj urobil 150 kópií a rozoslal ich svojim známym po Spojených štátoch. O dva a pol roka už boli Trey Parker a Matt Stone na vrchole slávy.

Seriál drží rekord v Guinessovej knihe rekordov za najviac neslušných slov v animovanom seriáli. Často býva porovnávaný so Simpsonovcami, tí sú však popri South Parku len rozprávkou pre malé deti. Ešte odvážnejšie totiž rúca všetky možné tabu vrátane náboženských. Často zosmiešňuje celebrity a všetko kanadské, speváčky Celine Dionová a Barbara Streissandová sú vďačným terčom. Ak patríte k tým, ktorým nič nie je sväté, môžete si seriál pozrieť bez ujmy na zdraví. Pripravte sa na to, že „parchanti" zabijú Kennyho veľakrát, že sa tu objaví Mr. Hankey, teda Pán Hovienko - postavička z Treyovho detstva, že učiteľ Pán Garrison sa bude rozprávať so svojou maňuškou Pánom Klobúkom alebo s pánom Vetvičkom, že Ježiš bude v ringu zápasiť so Satanom... Skrátka, samé normálne veci. Mimochodom, Stan zo samej lásky v každom dieli pozvracia spolužiačku Wendy. Školský psychológ vám vysvetlí, že: „Drogy jsou špátné, áááno? Protože jsou špatné, áááno?" Čo dodať? Snáď už len: „Seru na vás, du domů!" A zaspieva vám k tomu Primus.

SkryťVypnúť reklamu

Azda len dvaja chlapci s nízkym IQ môžu svojou čarovnou stupiditou a vulgárnosťou konkurovať štvorici zo South Parku. Beavis a Butt-head, ktorých ste si v 90. rokoch mohli vychutnať na MTV. Svoj veľký hit I?ve Got You Babe s nimi naspievala speváčka Cher. A bolo to "cool"! Huh, huh, huh. Alebo "sucks"?

Aj Slováci a Česi majú svojich Disneyov

V 70. rokoch sa deti v sobotu ráno tešili na Filmárika a Filmušku, reláciu, v ktorej videli svojich obľúbencov - Lolka a Bolka, Štaflíka a Špagetku alebo kocúrov Pufa a Mufa. Posledných dvoch vytvoril zakladateľ slovenskej animovanej tvorby, autor asi 400 krátkometrážnych animovaných filmov, Viktor Kubal. Svoje prvé pokusy kreslil tušom na filmový pás už ako dvanásťročný. Najznámejšími sa stali jeho filmy Dita, Janko Hraško, Panák z križovatky, Zbojník Jurko či Krvavá pani. Českým Waltom Disneym niektorí nazývajú Ondřeja Sekoru, ktorý stvoril legendárneho Ferda Mravca. A to aj napriek tomu, že filmovú podobu mu dala v bábkovom filme v roku 1942 Hermína Týrlová. Text k filmu nahovoril František Filipovský a hudbu Zdeňka Lišku v ňom hrajú ozajstné živé nástroje.

V roku 1987 zaznamenal Ferda comeback v nemeckom kreslenom seriáli podľa Sekorovej predlohy. Príhody Ferdu Mravca sa prvý raz objavili 1. januára 1933 v Lidových novinách, kde ho Sekora kreslil ešte s fajkou. A ešte jednu filmovú klasiku nemožno opomenúť. Animovaný film o dvoch medvedíkoch Potkali se u Kolína z roku 1965, v ktorom počujete hlas Rudolfa Deyla mladšieho. "Pane, pojďte si hrát." Pamätáte sa?

Kreslení hrdinovia sú niekedy celkom ako my. Dokonca aj oni majú svojich obľúbených kreslených hrdinov - Simpsonovci milujú Itchyho a Scratchyho, ktorí sú paródiou na Tomma a Jerryho, len ich „brutalita" je tu dovedená do dokonalosti. Skutoční herci vo filmoch iba predstierajú, že žijú život niekoho iného, zatiaľčo kreslení hrdinovia už iný život nemajú. Žijú len na filmovom plátne. Možno práve preto im tak veríme.

Snehulienka a sedem trpaslíkov tak trochu inak

I've Got You Babe - Beavis a Butthead s Cher

B52's a titulná pieseň filmu The Flintstones

Flinstonovci - zvučka

Tom a Jerry - zvučka, ktorú mnohí poznajú z vysielania rakúskej televízie

Aj Simpsonovci vzdali hold Flinstonovcom

Úvodnú pieseň seriálu South Park naspievala americká skupina Primus

No počkaj 1. časť

No počkaj, 12. diel – V múzeu

Káčer Donald a propaganda

Káčer Donald a gorila

Krtko a autíčko

Spomínate si na Pufa a Mufa ?

Miazgovci sú známa vám rodina?

Pepek námorník a Ali Baba a samozrejme špenát

Mickey Mouse po prvý raz v bláznivom lietadle

Lolek a Bolek

Mickey Mouse a Hot Dog pesnička

Medvedík Yogi

Pojďte pane, budeme si hrát

Prečo je Spongebob "hot"

Vlk bol taký neškodný bandita, obyčajný chuligán, na ktorého si pokojne trúfnete. Bol smiešny, nikdy mu nevyšla ani jedna nástraha na Zajaca. Zajac bol skôr taký čestný pionier, ktorému som nikdy veľmi nefandil.

Svetozar Rusakov, jeden z tvorcov Vlka a Zajaca.

Flinstonovci

Beavis a Butt-head

Mickey Mouse

Pepek námorník

Káčer Donald

Krtko

Lolek a Bolek

Popoluška

Snehulienka

South Park

Tom a Jerry

Foto: SIMPSONOVI.COMICS.CZ, BAN-SIDHE.COM,WEBLOGS.NEWSDAY.COM, NATIONALMUSEUM.AF.MIL, EFEXPRESSIONS.NET, PRODISNEY.RU, IMAGE.GUARDIAN.CO.UK, HRACKY - TIS.CZ, PRESSMART.NET, IMAGESHACK.US, HOLLYWOODSTANDUPS,COM, BRXLBRAVO.BE

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 434
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 069
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 576
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 047
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 805
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 707
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu