Príletom do rakúskej metropoly dnes ráno pápež Benedikt XVI. začal svoju trojdňovú návštevu Rakúska.
Prvý deň svojej poslednej tohtoročnej cesty si na viedenskom Židovskom námestí pripomenie udalosti holokaustu. Spolu s tamojším rabínom Paulom Chaimom Eisenbergom si uctí pamiatku 65tisíc židovských obetí nacizmu. Pred nástupom Hitlera k moci bola židovská komunita v Rakúsku jednou z najväčších a najaktívnejších v Európe.
Neskorý, ale symbolický
Dnešný pápežov program má ilustrovať bezproblémové vzťahy Vatikánu so židmi.
Tých však nemecký pápež Joseph Ratzinger počas dvojročného pontifikátu svojou politikou na rozdiel od predošlého pápeža zatiaľ veľmi nepresvedčil.
Ján Pavol II. bol medzi židovskou komunitou mimoriadne obľúbený. Ako prvý pápež v histórii vstúpil do synagógy a nadviazal diplomatické vzťahy medzi Izraelom a Vatikánom. Poľský pápež Karol Wojtyla dokonca židov nazval „našimi staršími bratmi“.
V Rakúsku bol trikrát v rokoch 1983, 1988 a 1998, keď vyhlásil, že „zmierenie so židmi je jednou z najzákladnejších povinností pre kresťanov v Európe“. Povedal to v krajine, kde je dodnes populárny antisemitizmus a kde sa vedia presadiť aj ultrapravicové strany.
Benedikt XVI. je v Rakúsku na apoštolskej ceste prvýkrát. Podľa rabína Eisenberga je to však „veľmi neskorý príchod“. „Symbolika jeho kroku je však pre mňa dostatočne významná,“ citovala agentúra AP hlavného viedenského rabína.
Príliš krátke stretnutie
„Benedikt XVI. prichádza v porovnaní s Jánom Pavlom II. len na chvíľu,“ povedala pre SME Joanna Nittenberg, šéfredaktorka známeho židovského dvojmesačníka Illustrierte Neue Welt.
Stretnutie pápeža s rabínom Eisenbergom vníma len ako „potrasenie rúk“. „Musím však povedať, že súčasný pápež je ešte krátko vo svojom úrade. A ako nevidím zlepšenie židovsko-kresťanských vzťahov, nepociťujem ani ich zhoršenie,“ dodala.
Znepokojení židia
Židovské kruhy vyjadrili nedávno znepokojenie, keď pápež Benedikt XVI. obnovil tradíciu starej latinskej omše. Okrem iného sa v nej modlí aj za obrátenie židov na kresťanov.
Nepáčilo sa im ani to, že začiatkom augusta vo Vatikáne prijal kontroverzného poľského kňaza a riaditeľa katolíckeho rádia Maryja Tadeusza Rydzyka. Ako rádio, aj samotný páter sú známi pre svoj antisemitizmus.
Nie všetci židovskí predstavitelia sú však z nového pápeža znepokojení.
Skupina amerických rabínov mu pred dvoma dňami odovzdala ocenenie Centra pre kresťansko–židovské vzťahy za jeho spoluúčasť na budovaní židovsko-kresťanských vzťahov.