BRATISLAVA. Deti na Slovensku nebudú musieť chodiť do školy, ale len ak im rodičia doma zabezpečia kvalifikovaného učiteľa. Minister školstva Ján Mikolaj chce povoliť domáce vzdelávanie len ľuďom s pedagogickým vzdelaním.
Rodičia bez vzdelania by podľa Mikolaja mohli deťom viac uškodiť, ako pomôcť. „Každé dieťa má predsa nárok na profesionálnu výchovu.“
Na školách chýbajúce vzdelanie neprekáža
Na základných školách učí množstvo nekvalifikovaných učiteľov. V roku 2005 ich podľa štatistiky Ústavu informácií a prognóz školstva na prvom stupni bolo zhruba 13 percent.
„Je až neuveriteľné, s akým odhodlaním sa chceme starať o pedagogické vzdelanie niekoľkých desiatok rodičov, ktorí by učili vlastné deti, a pritom sa nestaráme o pedagogické vzdelanie učiteľov, ktorí učia tisíce detí v školách,“ hovorí Janka Pajgerová zo Spoločnosti priateľov domáceho vzdelávania.
Požiadavkou na pedagogické vzdelanie ide minister proti podstate domáceho vzdelávania, ktoré má umožniť rodičom, aby prevzali zodpovednosť za výchovu svojich detí.
„Je to obmedzenie pre normálneho rodiča nesplniteľné,“ tvrdí analytička Konzervatívneho inštitútu Zuzana Humajová. V zahraničí rodičia dostávajú knihy, metodiky a rôzne programy, ktoré im pomáhajú, ako dieťa viesť. „To by však bolo náročné pripraviť, a preto sa tomu rezort vyhol,“ tvrdí Humajová.
V Česku stačí maturita
České skúsenosti nepotvrdzujú, že by bolo nutné, aby rodičia mali pedagogické vzdelanie.
Domáce vzdelávanie tam povolili pred takmer desiatimi rokmi. Od roku 2005 je uzákonené a tento rok sa skúša aj na druhom stupni základných škôl. České ministerstvo potvrdilo, že problémy s domácou školou zatiaľ nemali. Podmienkou je, aby vyučujúci mal maturitu.
Do experimentu sa zapája aj pražská škola na Letohradskej. Jej riaditeľ Ivo Mlejnecký priznáva, že individuálne vzdelávanie môže pomôcť, ale aj ublížiť, prípadne byť zneužité na páchanie trestnej činnosti. „Som presvedčený, že táto forma výučby by v strednej Európe mala ostať výnimočná, a to len pre tých, ktorí ju skutočne potrebujú,“ povedal. Len tento rok pritom vydal povolenie na domáce vzdelávanie pre 35 detí na prvom stupni a pre 10 žiakov druhého stupňa.
Názory za domácu školu sa rôznia. Matka troch detí Hana Boucká upozorňuje na riziko, že rodič nemusí odhadnúť svoje dieťa. Za najmenšie riziko však považuje to, že rodič nemá pedagogické vzdelanie.
Detský psychológ Štefan Matula upozorňuje, že doma môže dieťa stratiť kontakt s rovesníkmi. Rodičia musia nájsť spôsob, ako mu ho vynahradiť.
Podmienky na domáce vzdelávanie
povolenie vydáva riaditeľ školy, kam dieťa spadá
dieťa chodí na skúšky (v Česku napr. polročne); ak testy nespraví, musí sa vrátiť do školy
náklady spojené so vzdelávaním platí rodič, výnimkou sú učebnice
Dôvody na domácu školu
31 % obavy z prostredia v škole
30 % náboženské či morálne vedenie
16 % nespokojnosť s výučbou
9 % iné dôvody
7 % telesný alebo mentálny problém dieťaťa
7 % iné špeciálne požiadavky
Zdroj: prieskum rezortu školstva USA, 2003