Kríza amerického hypotekárneho trhu

Americký hypotekárny trh je najrozvinutejší na svete. A hoci práve prežíva krízu, ktorá ohrozuje americký úverový sektor, aj ekonomiku ako takú, na tomto tvrdení sa nič nemení. Čo je teda na americkom trhu hypoték (má objem troch biliónov dolárov) špecifi

cké a prečo je dnes v kríze?

Hypotekárny trh je historicky jedným z najvýznamnejších sektorov v americkom finančníctve. Je podporovaný niekoľkými vládnymi agentúrami a tie majú podľa skratiek už familiárne prezývky. Vládna národná asociácia pre hypotéky (GNMA) je Ginnie Mae, Federálna národna asociácia pre hypotéky (FNMA) je Fannie Mae a Federálna korporácia pre domové pôžičky (FHLMC) je zas Freddie Mac.

Tieto inštitúcie podporujú Američanov v získavaní úverov na vlastné bývanie a stimulujú sekundárny hypotekárny trh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dom na počkanie

Bez sekundárneho hypotekárneho trhu by hypotéky pre Američanov nikdy nemohli byť tak ľahko dostupné. Banky na ňom predávajú hypotéky najmä vládnym, ale aj niektorým súkromným inštitúciám. To im umožňuje alokovať ďalšie finančné prostriedky pre nových klientov. Keby si mali americké banky držať hypotéky celých tridsať rokov, čoskoro by boli bez peňazí. Práve u privátnych hypotekárnych spoločností došlo pred časom ku kríze. Vtedy tomuto sektoru pomohla federálna vláda. Zdá sa, že teraz pomôže opäť. Získať v Amerike hypotéku nie je zložité. Mnohé banky poskytujú "bezdokumentové" alebo "takmer bezdokumentové" pôžičky. Neskúmajú finančnú situáciu klienta tak podrobne ako na Slovensku. Pre americkú banku je alfou a omegou záznam o úveroch klienta, ktorý sa vedie centrálne. Čiže ak splácate všetky úvery vrátane kreditných kariet načas, ste za vodou. Vlastne úplne stačí ak splácate len takú sumu, aby sa váš dlh nezvyšoval. Radový Američan dostáva mesačne poštou niekoľko nových kreditných kariet. Je na ňom, či ich využije.

SkryťVypnúť reklamu

Dom si môžete kúpiť na počkanie doslova za pár minút. Brokera nehnuteľností môže pokojne robiť aj váš sused. Brokeri tvoria vo väčšine prípadov základ pri predaji nehnuteľností a vybavovaní hypoték. A keďže ide o veľmi konkurenčný trh, banky a brokeri sa predbiehajú v poskytovaní zliav a ponúk. V Amerike je podobných brokerských spoločností vyše 50-tisíc s takmer polmiliónom zamestnancov.

Rast úrokových sadzieb

Také ružové s vybavením hypoték, ako to bolo v minulosti, to však už dnes nie je. Za posledné dva roky narástli hypotékarne úrokové sadzby z historicky minimálnej úrovne niekoľkonásobne, čo v prípade niektorých hypoték mohlo mesačné splát-ky aj zdvojnásobiť. A priemerný Američan teraz nemá na ich splácanie.

Ide o väčší problém, než iba o hypotéky. Američania sú takí zvyknutí žiť na úver, že si často ani neuvedomujú niektoré riziká - napríklad ako ich ohrozí zvýšenie sadzieb. Podstatné je, že sa im v peňaženke trblieta niekoľko kreditných kariet. Keďže úverová kríza zatriasla finančnými trhmi, mnohí sa teraz obávajú o svoje investície. Niektorí môžu poklesom ceny akcií prísť o úspory, ktoré im majú prilepšiť k dôchodkom. Na novú situáciu - vyššie zaťaženie Američanov pri splácaní úverov, reagujú aj experti z iných oblastí. Napríklad šéf siete obchodov Wal-Mart Lee Scott varoval, že podnik dozaista nenaplní ekonomické očakávania. Jednoducho, obyčajní ľudia si už nemôžu dovoliť toľko nakupovať.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem spomínaného zvyšovania úrokových sadzieb, hypotekárny sektor vo zvýšenej miere zasiahli aj podvody. V roku 2005 zverejnil Inštitút pre výskum hypotekárnych aktív správu, podľa ktorej malo až 26 amerických štátov vážny problém s hypotékárnymi podvodmi. Za posledné roky to boli podľa FBI doslova desaťtisíce incidentov súvisiacich s hypotékami.

Známy je napríklad prípad spoločnosti Dorean Group, ktorá prostredníctvom internetu okrádala banky, poskytovateľov pôžičiek aj vlastníkov domov. FBI prešetrovala v tomto prípade takmer 500 pozemkov v 35 amerických štátoch, ktoré súviseli s podvodnou činnosťou spoločnosti, v ktorej išlo takmer o sto miliónov dolárov.

Cena nehnuteľností klesá

Oproti minulému roku čelilo bankovým exekúciám až dvojnásobné množstvo vlastníkov domov. Oznámenia o omeškaní hypotékárnych platieb už zaslali 180-tisíc klientom. Prevzatie nehnuteľností - väčšinou vynútená zmena vlastníka, tiež dvojnásobne vzrástlo. Predaj domov je v Amerike na historickom minime. Ľudia si už ďalšie hypotéky nemôžu dovoliť. Priveľmi žijú na úver. Splátky - aj výška úverov, v posledných dvoch rokoch značne vzrástli. Zistili tiež, že nemôžu všetko prefinancovať tak, že budú banke ručiť svojim domom. Pre väčšinu Američanov však nejde o žiadnu katastrofu, jednoducho len musia reštrukturalizovať svoje finančné aktivity. A začať viac šetriť.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže dopyt po domoch je nižší, klesne aj ich priemerná cena. Tento rok prvýkrát od roku 1950, odkedy federálne úrady robia štatistiky - napísali noviny New York Times. Síce teraz má ísť iba o percento či dve, no pokles cien môže pretrvávať aj do budúceho a ďalších rokov. Ceny dokonca klesajú v metropolách ako Houston či Chicago. Možno tak ani bývanie na newyorskom Manhattane nezostane nedosiahnuteľnou métou. Times opisujú príbeh rodiny z Chicaga, ktorá si pred tromi rokmi kúpila v dobrej štvrti mesta dom za 255-tisíc dolárov (6,4 milióna korún), dnes ho po renovácii ponúkajú iba o 24-tisíc dolárov drahšie, a stále sa nenašiel kupec.

Šéfovia developerských, hypotekárnych a realitných spoločnosti sa ešte donedávna domnievali, že takýto stav nemôže nikdy nastať. Stalo sa. Napriek tomu ekonómovia nepredpokladajú, že by ceny mohli padnúť až na úroveň spred desiatich rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Kríza môže stiahnuť ekonomiku do recesie

Ochladenie trhu s bývaním v USA môže krajinu stiahnuť až do recesie. Americká centrálna banka (Fed) by mala v tejto situácii výrazne znížiť úrokové sadzby. Toto varovanie vyslovil minulý týždeň jeden z najprominentnejších amerických ekonómov Martin Feldstein.

Ešte pred vyhlásením Feldsteina šéf Fedu uviedol, že Fed nebude zachraňovať investorov pred stratami, ktoré si sami spôsobili. Dodal však, že banka nemôže dovoliť, aby kvôli ďalšiemu prehlbovaniu problémov na trhu s bývaním trpeli nevinní ľudia. Prisľúbil, že Fed bude konať. To znamená, že zníži úrokové sadzby, ak to bude z hľadiska ekonomickej situácie potrebné.

Analytici považujú zníženie kľúčovej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na 5 % na najbližšom zasadaní Fedu 18. septembra prakticky za hotovú vec.

SkryťVypnúť reklamu

Feldstein, ktorý patril ešte pred nominovaním Bernankeho medzi horúcich kandidátov na post šéfa centrálnej banky, vidí tri riziká spojené s ochladením trhu s bývaním, ktoré ohrozujú rast americkej ekonomiky: prepad cien domov, kríza na trhu rizikových hypoték a oslabenie trhu úverov zabezpečených nehnuteľnosťou a refinancovania. Tieto tri problémy môžu vyústiť do "seriózneho prepadu celkového dopytu". (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu