Od júla tohto roku už majú domácnosti podobne ako veľkí odberatelia elektrickej energie možnosť zvoliť si svojho dodávateľa. Túto možnosť dáva občanom zákon. Ako to však bude vyzerať v praxi a hlavne, či budú mať občania o jej využitie záujem, je zatiaľ otázne. Trh stále vyčkáva. Energetické spoločnosti upozorňujú, že veľké rozdiely v cenách medzi jednotlivými ponukami nebudú.
V súčasnosti dodávajú väčšine obyvateľov na Slovensku elektrickú energiu tri distribučné spoločnosti - Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE), Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE) a Východoslovenská energetika, a.s. (VSE), rešpektujúc predovšetkým geografické hľadisko. Liberalizácia by mala znamenať, že napríklad domácnosť v Bratislave, ktorá doteraz odoberala elektrickú energiu od ZSE, sa na základe ponuky rozhodne zmeniť dodávateľa a vyberie si napríklad VSE alebo SSE. Naopak to platí pre košickú či žilinskú domácnosť.
Sú aj menší dodávatelia?
Áno. Ako uviedla Dagmar Hlavatá z odboru pre vzťahy s verejnosťou Ministerstva hospodárstva SR, povolenie na výrobu, dodávku a distribúciu elektrickej energie má okrem tradičných veľkododávateľov ZSE, SSE a VSE aj niekoľko desiatok spoločností. "Občan má teoretickú možnosť si z nich vybrať, pokiaľ majú voľnú kapacitu a všetku vyrobenú elektrinu nespotrebujú pre seba alebo doterajších odberateľov," vysvetlila Hlavatá.
Z informácií uvedených na internetovej stránke ÚRSO vyplýva, že právoplatné povolenia v oblasti elektroenergetiky má v súčasnosti 319 spoločností. Ide pritom predovšetkým o povolenia na výrobu, distribúciu a dodávku elektriny. Medzi nimi sú však aj firmy, ktoré v oblasti energetiky nepodnikajú (napríklad Zentiva, Gumon, nemocnica v Banskej Bystrici), ale pri svojej výrobe alebo činnosti sú schopné narábať ďalej s elektrinou, ktorá im zvýši.
Cenovú vojnu zatiaľ nečakajme
Čo môže domácnosti k zmene dodávateľa motivovať? Cena zatiaľ rozhodujúcim faktorom nebude, na čo upozornili distribučné spoločnosti. "Existencia právneho rámca pre liberalizáciu občanovi ešte negarantuje výhodnejšie podmienky. Na Slovensku pochádza viac ako osemdesiat percent elektriny od jediného výrobcu - Slovenských elektrární, a.s.," zdôraznil Ján Orlovský zo ZSE. Okrem chýbajúcich ďalších významnejších producentov tejto komodity upozornil aj na stanovenú maximálnu koncovú cenu elektriny zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). V tomto prostredí sú preto podľa neho možnosti dodávateľov takpovediac identické. Ako dodal, aj v súčasnosti robia regionálne rozdiely medzi cenami jednotlivých distribučných spoločností na celoročnej spotrebe domácností iba rádovo pár korún.
Keby chceli bojovať, už mohli
Distribučné spoločnosti upozorňujú na aktuálny výnos úradu pre reguláciu , ktorý upravuje postup pri stanovení cien za dodávku elektriny pre odberateľov v domácnosti pre ostatných dodávateľov na časti vymedzeného územia.
Ako však skonštatoval hovorca úradu Miroslav Lupták, výnos sa týka až cien za elektrinu pre domácnosti v budúcom roku.
"To znamená, že ak by chcel niekto súťažiť na trhu o získanie odberateľov typu domácnosť ešte v roku 2007, postupoval by podľa súčasne platnej legislatívy," zdôraznil Lupták.
Nutnou podmienkou pre proces zmeny dodávateľa elektriny je, aby potenciálni noví dodávatelia (iné distribučné spoločnosti, obchodníci s elektrinou) domácnostiam ponúkli túto možnosť prostredníctvom atraktívnejšej ceny, ako ich súčasný dodávateľ. "To sa zatiaľ nestalo. Úrad neeviduje ani jednu takúto žiadosť o cenu pre domácnosti zo strany subjektov pôsobiacich na trhu s elektrinou," upozorňuje Lupták.
Technická príprava
Na liberalizáciu trhu sa distribučné spoločnosti pripravili. "Vypracovali sme nové pracovné postupy a menili nastavenia IT a fakturačných systémov. Zároveň sme nastavovali infraštruktúru pre výmenu dát s ostatnými účastníkmi trhu. Projekt zmeny organizácie spoločnosti riadilo priamo viac ako osemdesiat ľudí," hovorí Orlovský. Podobným postupom prešli aj zvyšné dve distribučné spoločnosti. "Otvorenie trhu prispieva k vyššej kvalite a komplexnosti poskytovaných služieb zákazníkovi," myslí si Radoslava Gbelská zo SSE.
Ďalšie významné aktivity, napríklad s cieľom získať nových zákazníkov z iných regiónov, však nateraz distribučné spoločnosti v blízkej budúcnosti nechystajú.
Keďže štát naďalej trh reguluje stanovením maximálnej ceny elektrickej energie, distribučné spoločnosti podľa ich predstaviteľov nemajú dostatočný priestor, aby mali rozdielny prístup k jednotlivým segmentom domácností. "Návratnosť akvizície nových zákazníkov je momentálne neekonomická. Preto sa chceme primárne sústrediť na udržanie zákazníkov a zvyšovanie ich spokojnosti," hovorí Peško. Masívne akvizičné aktivity vyzývajúce občanov k zmene nepripravuje do konca tohto roku ani ZSE.
Do troch percent na Slovensku
Všetky tri distribučné spoločnosti potvrdzujú, že zaznamenali ojedinelé otázky a záujem občanov o informácie v súvislosti s otvorením trhu pre domácnosti a možnosťou zmeny dodávateľa. "Marginálna časť zákazníkov podľa nášho názoru zmení dodávateľa tak, ako je to aj v ostatných krajinách, kde túto možnosť majú. Všeobecne aj v okolitých krajinách sa najviac zmien dodávateľa realizuje k prvému januáru," mieni Gbelská.
Aj v ostatných európskych krajinách sa prístup občanov k otvorenému trhu s elektrickou energiou líši. V prípade spoločnosti E.ON Česká republika, ktorá pôsobí na juhu Čiech a Moravy a kde sa tento proces uskutočnil vlani, bol pohyb k iným dodávateľom len u dvoch desatín percenta zákazníkov. V prípade Nemecka zaujal liberalizovaný trh trh až päť percent domácností. Odlišná situácia je vo Veľkej Británii, Holandsku a Škandinávii, kde sa liberalizácia uskutočnila v druhej polovici 90-tych rokov a v súčasnosti tam pohyb u retailových zákazníkov dosahuje výšku až 30 percent. Hovorca ZSE Orlovský odhaduje pohyb zákazníkov na Slovensku približne na úrovni Nemecka. Slovenské ministerstvo hospodárstva predpokladá postupný nábeh, pričom podiel odberateľov, ktorí v prvých rokoch zmenia dodávateľa, podľa jeho odhadov pravdepodobne neprekročí jedno až tri percentá. "Pri zvýšenej aktivite nových držiteľov povolení však nemožno vylúčiť aj dynamickejší vývoj. Pre stabilitu trhu by to však nemuselo znamenať jednoznačné plus," upozornila Hlavatá.
Liberalizácie trhu s elektrickou energiou
Postupnú liberalizáciu energetického trhu otvorila vyhláška Ministerstva hospodárstva SR z roku 2002, ktorou sa ustanovil najmenší objem ročnej spotreby elektriny a plynu pre oprávnených odberateľov a najvyšší prípustný podiel elektriny vyrobenej v zahraničí na ročnej spotrebe oprávneného odberateľa.
- od 1. októbra 2002 sa týkala odberateľov elektriny nad 100 GWh a odberateľov plynu nad 25 mil. m3 na jednom odbernom mieste ročne,
- od. 1. januára 2003 sa týkala odberateľov elektriny nad 40 GWh a odberateľov plynu nad 15 mil. m3 na všetkých odberných miestach ročne,
- od 1. januára 2004 sa týkala odberateľov elektriny nad 20 GWh,
- od 1. januára 2005 všetkých odberateľov elektriny okrem domácností
- od 1. júla 2007 je liberalizovaný trh s energiou aj pre domácnosti (pre domácnosti liberalizáciu rieši zákon č. 656/2004 o energetike)
Ako postupovať
Ak by chcel zákazník zmeniť dodávateľa elektrickej energie, musí sa obrátiť na spoločnosť, ktorú si vybral ako svojho nového poskytovateľa energetických služieb a uzavrieť s ňou zmluvu o dodávke elektriny. Táto spoločnosť potom zariadi všetky potrebné formality ako vypovedanie doterajšej zmluvy, uzatvorenie zmluvy o distribúcii s príslušnou distribučnou spoločnosťou a podobne. Zmena dodávateľa si pri zachovaní objemu a priebehu spotreby nevyžaduje žiadne dodatočné technické opatrenia. (gf)
Autor: Gabriela Fialová