rastie. Hlavným motívom takejto kúpy môže byť lákavé prostredie, aktuálne ceny a dlhá sezóna.
Nehnuteľnosti v Grécku môže kúpiť nielen právnická, ale aj fyzická osoba. Určitou výhodou preto môže byť to, že za účelom kúpy nie je potrebné zakladať v Grécku firmu, tak ako to bolo donedávna zaužívané v Chorvátsku, ktoré kúpu fyzickou osobou síce pripúšťa, ale stále podmieňuje komplikovaným schvaľovacím konaním. V Grécku ďalej možno kúpiť nehnuteľnosť vrátane pozemku, čo nateraz nepovoľujú napríklad bulharské zákony. Určité obmedzenia platia len pre vlastníctvo jednotlivých apartmánov v hotelových komplexoch a pre krátkodobé prenájmy apartmánov, s čím sa však napríklad developeri nových komplexov dokážu vysporiadať a potrebné vzťahy pre budúcich vlastníkov ošetriť.
Ceny sú hnacím motorom
Dôkladným hnacím motívom pri kúpe nehnuteľnosti v Grécku je cena. "Je nižšia, ako v iných obľúbených prímorských destináciách v krajinách Európskej únie, alebo Európy - v Španielsku, Francúzsku, či Chorvátsku," hovorí majiteľka Mediterránea Real Estate Lucie Pilipová. "Nájdu sa aj také nehnuteľnosti, ktoré v Grécku môžete kúpiť za podobnú cenu, ako nehnuteľnosti v niektorých slovenských rekreačných oblastiach, ak len nehľadáte luxus," potvrdzuje cenovú prijateľnosť tamojších nehnuteľností pre slovenského zákazníka konateľka LUISA REAL Andrea Majchráková.
Grécko ako možná voľba
Obidva subjekty budúcemu úspechu gréckych nehnuteľností na našom trhu veria - Mediterránea Real Estate zaradila do ponuky Grécko vlani v lete a momentálnou horúcou novinkou je predaj apartmánov v developerskom projekte na Kréte. LUISA REAL vlani na jeseň zaradila do ponuky predaj apartmánového domu na Peloponézskom polostrove a za sebou už má prvé skúsenosti so sprostredkovaním predaja nehnuteľností v Grécku cez svojho realitného agenta v krajine. Cena za apartmán vo výstavbe v spomínanom päťhviezdičkovom projekte Clear Sky Resort na Kréte je od 99 tisíc až po 355 tisíc euro za 122 m2 (od 3,3 mil. Sk až po takmer 12 mil. Sk), čo je od 811,5 euro (27 300 Sk za meter štvorcový). Vstupná investícia sa požaduje od 29 900 až po 115 900 euro (1 mil. až 3,9 mil. Sk). Cena celého dvojposchodového objektu apartmánového domu na Peloponézskom polostrove so štyrmi apartmánmi a izbami v obývateľnom podkroví na pozemku 900 metrov štvorcových je 490 tisíc eur (teda 16 a pol milióna korún). Na porovnanie, apartmány vo výstavbe v srdci Vysokých Tatier jeden z developerov ponúka za 90 až 120 tisíc korún s DPH za meter štvorcový.
Kto nakupuje
K najväčším zahraničným záujemcom patria Angličania, Nóri, Švédi, ale aj Nemci. V menej známych lokalitách si nehnuteľnosti nakúpili aj Švajčiari. Grécko okrem možných nižších cien núka aj dlhšiu sezónu, čo je dôležité pre návratnosť investícii. "V Chorvátsku sezóna trvá od júna do konca septembra, teda štyri mesiace, na Kréte je to od apríla do októbra - spolu sedem mesiacov," porovnáva Pilipová (Mediterránea má v ponuke obidve spomínané destinácie). Za zmienku však stojí fakt, že vhodné developerské projekty dokážu v obidvoch krajinách sezónu predĺžiť na celý rok.
Čo s podielmi a prenájmom
Grécko je síce v otázke vlastníctva nehnuteľností otvorené, v prípade komplexov hotelového typu však miestne zákony neumožňujú vlastniť jednotlivé nehnuteľnosti. Developer komplexu na Kréte Clear Sky Resort (ide o prvý projekt svojho druhu v Grécku, ktorý bude postavený na pôvodne americkej koncepcii tzv. condo-hotelov) to rieši tak, že investori budú majiteľmi podielov v spoločnosti, ktorá bude vlastníkom celého komplexu. Budú teda disponovať určitými právami k užívaniu konkrétnej nehnuteľnosti. Grécko zároveň prísne reguluje počet súkromných nehnuteľností, ktoré môžu byť krátkodobo prenajímané. Túto podmienku je teda potrebné ošetriť licenciami, ktoré garantujú a umožňujú kompletnú prevádzku a krátkodobé prenájmy apartmánov v komplexe počas celého roka. Všetky tieto záležitosti v prípade Clear Sky Resort zabezpečí agentúra, ktorú zriadia a budú vlastniť majitelia komplexu.